Piątek 25.04.2025

liczba odwiedzin: 449455
  • PROJEKT "PASEK DLA MAMY"

    „A belt for a mother 2018” to tytuł tegorocznego projektu artystycznego, w którym uczestniczyli uczniowie klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach na zaproszenie litewskiego przedszkola „Etiudas”. Celem przedsięwzięcia zorganizowanego w ramach programu e-twinning było wykonanie prezentów dla mam oraz  spędzenie ich święta w sposób niekonwencjonalny.

    W kwietniu pierwszaki własnoręcznie wykonały paski dla swoich mam. Do ich przygotowania użyły różnorodnych materiałów: kolorowych koronek, wstążek, cekinów, pasków papieru oraz guzików. Zwieńczeniem ich pracy była uroczystość podczas której dzieci miały okazję wręczyć swoim mamusiom przepiękne upominki.

    Finałowy etap projektu odbył się 7 maja, na który zostali zaproszeni rodzice dzieci oraz  dyrektor szkoły pani Elżbieta Pożoga. Uroczystość została zorganizowana w stylu ludowym, w związku z czym zarówno dzieci jak i dorośli wystąpili w strojach ludowych.

    Na początku pojawił się w szkole popularny bohater książek dla dzieci, Koziołek Matołek, który opowiadał o swoich podróżach po Polsce i świecie. Dla pierwszaków i ich mam przygotował szereg zadań do wykonania.  Dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat swojej ojczyzny oraz znajomością gwary świętokrzyskiej, a także zatańczyły kaszubski taniec „Kowal”. Przy pomocy swoich mam rozpoznawały stroje ludowe z różnych regionów Polski oraz wykonały ozdobnego „pająka” z bibuły i słomek. Dodatkową atrakcją były wspólne  zabawy w kółku i śpiewanie piosenek ludowych. Wszystkie zadania zostały wykonane przez dzieci znakomicie, za co zostały one nagodzone gromkimi brawami oraz drobnymi upominkami. Następnie wszyscy udali się na poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Uroczystość zorganizowały panie Edyta Dawiec i Aleksandra Czerwińska.

     

  • PRZEDSZKOLAKI NA WYKUSIE

    Dnia 27 kwietnia 2018r. dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach uczestniczyły w edukacyjnej wycieczce na polanę Wykus. W ramach podjętych działań patriotycznych-  "Poznajemy Moją Małą Ojczyznę"- wybraliśmy się na Wykus, gdyż jest to miejsce, które w naszej historii odegrało znaczącą rolę. To wyjątkowe miejsce chwały oręża polskiego, a zarazem rezerwat przyrody, stało się wspaniałym miejscem na mini lekcję z historii oraz przyrody. Na Wykusie z przedszkolakami spotkali się zaproszeni goście: p. Agnieszka Nowak – Stachera, p. Krzysztof Brzeziński i p. Alina Suligowska z grupySkarżyscy Patrioci, którzy przedstawili historię Wykusu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego maluchy złożyły wiązankę kwiatów i zapaliliśmy znicze przed kapliczką upamiętniającą poległych partyzantów. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z p. Izabelą Widelską- sanitariuszką z grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Niezłomni’’ 1939-1963. Przedszkolaki pod kierunkiem pani Izy uczyły się udzielania pierwszej pomocy. Na zakończenie spotkania z zaproszonymi gośćmi odbyło się ognisko integracyjne, podczas którego śpiewaliśmy przygotowane piosenki patriotyczne. Ostatnim punktem programu naszej wycieczki było spotkanie z panem Marcinem Klimczakiem leśniczym z Nadleśnictwa Sieradowice, który opowiedział dzieciom o Wykusie jako rezerwacie przyrody, o roślinach i zwierzętach, które można tu spotkać. Edukacja przyrodnicza zakończyła się sadzeniem dębów, które dzieci wyhodowały w przedszkolu. Ćwiczenia praktyczne w lesie bardzo podobały się maluchom. Każdy z nich z radością przekazał swój dąb na zalesienie Wykusu. Serdeczne podziękowania składamy przybyłym gościom, którzy uświetnili nam pobyt i zorganizowali ciekawe zajęcia  patriotyczno – przyrodnicze. Państwu Agnieszce i Karolowi Stachera za przygotowanie ogniska i zaangażowanie w organizację wycieczki. Wszystkim opiekunom , którzy bacznie dbali o bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki, składają: p. Edyta Przygoda i p. Katarzyna Dziuba.   

      

     

     

  • AKCJA "GORĄCZKA ZŁOTA" ZAKOŃCZONA

    30 kwietnia 2018r. zakończyła się akcja "Gorączka Złota" prowadzona pod opieką p. Edyty Przygody. Do konkursu "Na Największego Zbieracza Złota’’ zorganizowanego przez Oddział rejonowy PCK w Starachowicach przystąpiło Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach, oddział przedszkolny – kl. 0 oraz kl. I i III. W sumie przez sześć miesięcy dzieci zgromadziły około 15 kg groszowych monet, które 8 maja zostały przekazane do siedziby PCK w Starachowicach. Mamy nadzieję, że pozyskane przez nas fundusze będą finansowym wsparciem dla najbiedniejszych dzieci z naszego terenu. Serdeczne podziękowania składamy rodzicom za zaangażowanie w prowadzoną akcję, a jednocześnie uwrażliwienie swoich pociech na krzywdę drugiego człowieka.

     

  • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

    27 kwietnia 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie kl. VI-VII zaprezentowali sztukę historyczno-pedagogiczną „Na kolanie, panie Janie!” autorstwa Kaliny Jerzykowskiej.  Przedstawienie w prosty i przystępny, nawet dla najmłodszych uczniów szkoły, sposób przeniosło widzów w czasy XVIII wieku, do roku 1791-roku uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Młodzi aktorzy stanęli na wysokości zadania. Doskonale wcielili się w rolę niektórych uczestników obrad Sejmu Czteroletniego, np. Stanisława Staszica, Stanisława Kostkę Potockiego oraz szlachcica ubolewającego nad stratą niszczących Polskę przywilejów. Brawurowo zagrali scenki współczesne. Szczególnie rola nastolatka, który nie przykładał się do nauki historii i jego perypetie przypadły do gustu widzom. Zabawne przygody chłopca nie tylko wywołały śmiech u oglądających , ale i zmusiły do refleksji, że Polskę należy chronić właśnie przez zdobywanie wiedzy. Swoistego kolorytu uroczystości dodały pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego oraz występ uczennicy klasy VI.

    Na zakończenie akademii pani dyrektor Elżbieta Pożoga podziękowała artystom za występ i podkreśliła powagę tego święta. Przedstawienie przygotowała p. Elżbieta Madej, o oprawę muzyczną zadbała p. Aleksandra Bicz, dekorację wykonała p. Edyta Dawiec.

     

  • LEKCJA OTWARTA Z WYKORZYSTANIEM TIK

    Dnia 26.04.2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się lekcja otwarta – warsztaty dla nauczycieli – z wykorzystaniem technologii TIK. Sprzęt interaktywny  pozyskano w ramach Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”.

    Lekcja otwarta przeprowadzona została w kl. V przez p. Anetę Wojteczek – nauczycielkę przyrody.

    Zajęcia miały na celu przyswojenie wiadomości, podczas których uczeń: wymienia dziedziny gospodarki, w których człowiek wykorzystuje morza i oceany, wyjaśnia na czym polegają limity połowów ryb, określa zagrożenia mórz i oceanów oraz podaje sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Potrafi zanalizować skutki pozyskiwania przez człowieka zasobów morskich. Nabywa umiejętność korzystania z różnych źródeł wiedzy oraz wyciąga odpowiednie wnioski.

    Narzędzia TIK wykorzystane na lekcji to tablica interaktywna oraz animacja interaktywna pt. ,,Ryby mają głos – klub Gaja”.Obejrzenie filmu pozwoliło uczniom zastanowić się jakie znaczenie mają oceany dla człowieka i czy człowiek poprzez swoje działania wpływa na te ekosystemy. Dyskusja doprowadziła do wniosku, że bardzo ważna jest równowaga między działaniami człowieka, a środowiskiem naturalnym. Po zaprezentowaniu  animacji dzieci zrozumiały jak dużym problemem jest przeławianie różnych gatunków ryb, co może prowadzić do ich wyginięcia, a sposobem przeciwdziałania jest wprowadzenie limitu połowów.

    Dzięki narzędziom TIK lekcja przebiegała sprawnie, urozmaicała i wzbogacała metody pracy z uczniami. Przeprowadzone zajęcia  rozbudowały w uczniach kreatywność, rozwijały pamięć wzrokowo-słuchową, przyczyniły się do szybszego opanowania treści, motywowały do nauki.

    W lekcji otwartej uczestniczyli zaproszeni rodzice oraz grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Zajęcia te były bardzo cennym doświadczeniem zarówno dla prowadzącego nauczyciela, jak i dla obserwujących.

      

      

     

  • W PIERWSZEJ KLASIE JAK W KOSMOSIE

    Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela p. Aleksandry Czerwińskiej w minionym tygodniu realizowali tematy związane z Kosmosem. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowania otaczającym nas wszechświatem. Pierwszaki poznawały Układ Słoneczny oraz wchodzące w jego skład planety. Oglądając animację ruchu planet wokół Słońca z uwagą słuchali ciekawostek na temat każdej z nich. Wiedzą, że Ziemia nieustannie krąży nie tylko wokół Słońca, ale także wokół własnej osi. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził temat czarnej dziury. Fragment filmu „Tajemnice kosmosu” poświęcony temu zagadnieniu oglądali z zapartym tchem, a nawet z nutką grozy. Uczniowie zastanawiali się, czy na innych planetach istnieje życie oraz jak może wyglądać mieszkaniec jednej z nich. Jednym z zadań było narysowanie ufoludka według własnego wyobrażenia. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa podczas, której porozumiewali się ze sobą wymyślonym językiem kosmitów.

    W trakcie zajęć pierwszoklasiści poznali pracę osób, które latają w kosmos, czyli astronautów. Wspólnie zastanawiali się czy ten zawód jest łatwy i bezpieczny czy trudny i wymagający wiele przygotowań. Dzieci dowiedziały się kto był pierwszym człowiekiem w kosmosie oraz na Księżycu. W czasie lekcji poprze oglądanie zdjęć oraz słuchanie przekazywanych informacji uczniowie zaznajomili się z różnymi obiektami kosmicznymi, takimi jak: satelita, stacja kosmiczna, rakieta kosmiczna. Wielu emocji dostarczyło dzieciom obejrzenie nagrania ukazującego start rakiety kosmicznej. Następnie każdy pierwszak wcielił się w rolę konstruktora rakiety, które zostały wykonane z tekturowych pudełek. Po ukończonej pracy wszystkie rakiety wystartowały w podróż kosmiczną.

    Na zakończenie cyklu zajęć każdy uczeń wykonał rodzinę ufoludków. Przybysze z kosmosu zostali stworzeni z różnorodnych warzyw, takich jak: marchewka, brokuł, ogórek, seler, pomidory koktajlowe, rzodkiewka. Przed przystąpieniem do zadania uczniowie przypomnieli sobie o zasadach zachowania porządku w miejscu pracy oraz bezpieczeństwie podczas posługiwania się narzędziami kuchennymi i wykałaczkami.

      

       

     

     

  • DZIEŃ ZIEMI

    DZIEŃ ZIEMI

    Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia w 192 krajach świata. Celem różnorodnych akcji prowadzonych w tym dniu jest  promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

    W Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach  24 kwietnia odbył się uroczysty apel, który przygotowały p. Aneta Wojteczek, p. Edyta Dawiec oraz p. Małgorzata Mergalska wraz z uczniami uczęszczającymi na zajęcia innowacji pedagogicznej „Świąteczne rozmaitości drogą ku wielojęzyczności”.

    Podczas uroczystości zebrana społeczność uczniowska dowiedziała się, iż motywem przewodnim tegorocznego Dnia Ziemi jest walka z zanieczyszczeniem plastikiem. W związku z powyższym tematem każda klasa miała do wykonania  zadanie dotyczące ponownego wykorzystania plastiku w codziennym życiu. Klasa I wykorzystała plastikowe nakrętki do wykonania oryginalnej pracy plastycznej. Uczniowie klasy III zaprezentowali kilkanaście ciekawych sposobów wykorzystania plastikowych kubków i pojemników po żywności.

    Uczniowie klas starszych VI i VII przeprowadzili pokaz mody męskiej i damskiej oraz nakryć głowy wykonanych z tworzyw sztucznych. Natomiast klasy IV i V wykonały plakaty podkreślające jak ważne jest dbanie o naszą planetę ziemię. Wszyscy uczniowie wywiązali się z powierzonych im zadań wzorowo, wykazując przy tym ogromną pomysłowości i kreatywność.

    O tym jak ważny jest problem zanieczyszczenia Ziemi oraz walka z nimi przypomniały uczniom projekcje krótkich filmów oraz ćwiczenia właściwej  segregacji śmieci. Podczas apelu uczniowie mieli również okazję zapoznać się z angielski słówkami związanym z ochroną środowiska.

    Na zakończenie p. Aneta Wojteczek dokonała podsumowania konkursu wiedzy ekologicznej, w którym wzięli udział uczniowie klas IV –VII. Zwycięzcy otrzymali podczas apelu słodkie upominki oraz zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

     

  • ZAJĘCIA SPORTOWE W RAMACH SKS

    ZAJĘCIA SPORTOWE W RAMACH SKS

    Od marca tego roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach realizowane są zajęcia sportowe w ramach programu „Szkolny Klub Sportowy”. W zajęciach uczestniczy 17 uczniów z klas IV – V. Jest to program, nawiązujący do sprawdzonej formuły szkolnych, pozalekcyjnych zajęć sportowych „SKS”, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Ma on na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Zajęcia prowadzone w ramach programu SKS odbywają się w wymiarze 2 razy w tygodniu, w 60-minutowych jednostkach treningowych. W ramach zajęć SKS – u uczniowie doskonalą umiejętności z zakresu piłki ręcznej, siatkowej, nożnej oraz lekkoatletyki. Przedsięwzięcie to z pewnością przyczyni się do wzrostu aktywności fizycznej uczniów oraz zapewnia im możliwość atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu.

  • SADZIMY DĄB WOLNOŚCI

    SADZIMY DĄB WOLNOŚCI

    23 kwietnia 2018 roku nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach zorganizowali uroczystość, będącą częścią programu  obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Na małym skwerku przy szkole posadzony został Dąb Wolności. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenie pocztu flagowego oraz odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrali  dyrektor Elżbieta Pożoga oraz nauczyciel historii  Ryszard Bryła. Przedstawili oni  rolę kultywowania tradycji narodowych oraz nakreślili, w jaki sposób  w dzisiejszych czasach możemy manifestować swój  patriotyzm.  Uroczystość szkolna była nawiązaniem do przedwojennych polskich tradycji, kiedy to w latach 20-tych   polskie społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Drzewa te, stanowiące dziękczynne wotum naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń. Być może kiedyś przyszłe pokolenie  będzie się wzorowało na nas Polakach, żyjących na początku XXI w.

     

  • WARSZTATY EDUKACYJNE W "PYTLÓWCE"

    WARSZTATY EDUKACYJNE W "PYTLÓWCE"

    Dnia 19 kwietnia 2018r. uczniowie klas III-V  pod opieką pań: Barbary Dudzic i Anety Wojteczek uczestniczyli w warsztatach „Tradycje Doliny Psarki” przeprowadzonych przez instruktorów z Zagrody Edukacyjnej „Pytlówka” w Tarczku.

    Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak dawniej wyglądało życie na wsi, poznali dawne zawody i stare narzędzia, zobaczyli pokaz kowalstwa. Instruktorzy odkryli przed nimi sekrety leczniczych ziół, pokazali różne rodzaje haftów i maszynę do tkania popularnych kiedyś chodników, makat i kap. Dużą kreatywnością wykazały się dzieci przygotowując ozdoby, miecze i różne zabawki z siana. Zajmujące warsztaty – „Od ziarenka do bochenka” zakończyły się degustacją samodzielnie upieczonych bułek w prawdziwym chlebowym piecu.

    Naturalna ciekawość świata najmłodszych, praca z różnego rodzaju materiałami naturalnymi, tj. krzemieniem, wełną, drewnem, mąką, sprawiły, że zajęcia były bardzo zajmujące. Wywarły też ogromny wpływ na wszechstronny rozwój dzieci, bowiem nauka poprzez zabawę to mądra i bezpieczna edukacja.

    Pełne wrażeń pokazy zakończyła wspaniała zabawa w specjalnej bawialni, gdzie można było zanurzyć się w basenie z piłeczkami, pograć w piłkarzyki, poskakać na trampolinie oraz pokonać skomplikowane tory przeszkód.

     

  • UDZIAŁ W GMINNYM KONKURSIE PIEŚNI RELIGIJNEJ I PATRIOTYCZNEJ

    Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dąbrowie jest organizatorem  Gminnego Konkursu Pieśni Religijnej i Patriotycznej skierowanego do uczniów klas IV – VII. W tym roku konkurs odbył się po raz szósty. Jego celem jest popularyzacja utworów o treściach patriotycznych i religijnych, a także „ocalenie od zapomnienia” pięknej polskiej tradycji pieśni, które noszą w sobie wspomnienie ważnych momentów historii naszej Ojczyzny. Publiczną Szkołę Podstawową w Jadownikach reprezentowała uczennica klasy VI Aleksandra Mergalska, która wykonała pieśni: „Niepodległa, niepokorna” oraz „Ave Maria Jasnogórska” i w kategorii „solista”  zajęła III miejsce. Uczennicę do konkursu przygotowała nauczycielka muzyki Aleksandra Bicz.

     

  • POWITANIE WIOSNY W PRZEDSZKOLU

    Dnia 9 kwietnia 2018 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie pożegnania zimy i jednocześnie powitania wiosny. Spragnione ciepła i zieleni przedszkolaki  zniecierpliwością oczekiwały wymarzonego dnia na powitanie "Pani Wiosny’’. Do naszego barwnego korowodu przyłączyli się uczniowie z kl. I wraz z wychowawczynią panią A. Czerwińską. Podczas spaceru wokół szkoły dzieci radośnie śpiewały wiosenne piosenki. Następnie na specjalnie przygotowanym ognisku panie spaliły Marzannę, a maluchy rymowanką pożegnały zimę. W tym dniu oprócz wspaniałego nastroju towarzyszyła nam słoneczna wiosenna pogoda. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas już na dobre. Na zakończenie maluchy wraz z opiekunkami panią E. Przygoda i panią K. Dziuba udały się na plac zabaw. Wesołe zabawy ruchowe na świeżym powietrzu były uwieńczeniem wiosennego  dnia.

    Serdeczne podziękowania składamy rodzicom przedszkolaczków, państwu: O. Ł Orczyk,  J. Ł. Maciąg, A. M. Prostak oraz M. P. Niedzielom, którzy zaangażowali się wykonanie słomianych kukieł Marzanny i "Pani Wiosny".

       

       

     

  • KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ

    W piątek, 6 kwietnia 2018 r. w Starachowickim Centrum Kultury odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moja Ojczyznę”. Główny cel konkursu to wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni dziejów.

    Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Kinga Pożoga, Zuzanna Bado i Klaudia Jarosz z klasy IV oraz Aleksandra Mergalska z klasy VI. W konkursie tym w kategorii klas I – IV Kinga Pożoga zdobyła wyróżnienie.  Uczennice do konkursów przygotowała Aleksandra Bicz, nauczycielka muzyki.

     

  • PIĘKNIE RECYTUJĘ I ŚPIEWAM W JĘZYKU OJCZYSTYM

    PIĘKNIE RECYTUJĘ I ŚPIEWAM W JĘZYKU OJCZYSTYM

    Dnia 27.03. 2018 r w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach odbył się konkurs patriotyczny muzyczno- recytatorski pod hasłem: ,,Pięknie recytuję i śpiewam w języku ojczystym’’. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego wśród maluchów poprzez aktywność artystyczną: muzyczną i recytatorską. Konkurs poprzedzony został udziałem dzieci w "aktywnym czytaniu". Przedszkolaki wysłuchały legendy o Warsie i Sawie, którą przeczytał pan Andrzej Latała, dziadziuś naszego przedszkolaczka. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali legendy o powstaniu naszej stolicy. Następnie obejrzeli film o symbolach narodowych i zaśpiewali piosenkę - "Jesteśmy Polką i Polakiem". Do naszego konkursu zgłosiły  się też dzieci z kl. 0 przygotowywane przez panią Lucynę Saramak. Po serdecznym przywitaniu dzieci oraz przybyłych rodziców przez panią dyrektor Elżbietę Pożoga, rozpoczęły się prezentacje  naszych małych i starszych wykonawców (3 i 4 latków, 5 i 6 latków). Dzieci recytowały wiersze: Cz. Janczarskiego "Powiewa flaga" i W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka" oraz śpiewały hymn - "Mazurek Dąbrowskiego".

    Wszystkie dzieci wykazały się wspaniałym przygotowaniem. Jury, w składzie: p. dyrektor Elżbieta Pożoga, p. Agata Jasztal, p. Anna Miśkiewicz, miało nie lada trudne zadanie wyłonienia zwycięzców konkursu.

    W kategorii 3-4 latków, wiersz                              W kategorii 3- 4 latków, hymn

     I miejsce – Zofia Serwicka                                 I miejsce – Jan Cedro

    II miejsce – Magdalena Lipa                               II miejsce – Maja Maciąg

    III miejsce - Patryk Niedziela                              III miejsce – Bartosz Mergalski

                                                                                  III miejsce – Michał Prostak

    W kategorii 5-6 latków , wiersz                            W kategorii 5-6 latków, hymn

    I miejsce – Magdalena Kogut                            I miejsce- Kacper Matysek

    II miejsce – Zuzanna Gawłowicz                       II miejsce – Adrian Kania

    III miejsce – Błażej Samiec

    Zwycięzcy otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy dostali słodkie nagrody pocieszenia. Konkurs ten miał bardzo podniosły  i uroczysty charakter. Zarówno uczestnicy jak i wystrój sali zawierał elementy barw i symboli narodowych. Zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu-,, Jeszcze Polska nie zginęła..”

    Konkurs w przedszkolu przygotowały panie: Edyta Przygoda i Katarzyna Dziuba.

     

  • KIERMASZ WILKANOCNY

    KIERMASZ WILKANOCNY

     

    Kontynuując rozpoczętą tradycję kiermaszów świątecznych Samorząd Uczniowski działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach zorganizował w dniach 26 – 28 marca bieżącego roku wystawę ozdób wielkanocnych. Prace na kiermasz uczniowie wykonywali podczas zajęć z plastyki lub samodzielnie z rodzicami w domu. Na wystawie nie zabrakło a wielkanocnych pisanek wykonanych różnorodnymi technikami, szklanych wazoników i świeczników, baranków z masy solnej czy też kogucików i zajączków. Kiermasz cieszył się zainteresowaniem społeczności uczniowskiej i nauczycieli. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na wybrany przez uczniów cel charytatywny.

    Sprzedażą zajęli się uczniowie klasy VI, a opiekę nad nimi sprawowała p. Edyta Dawiec.

     

     

       

     

  •  

    Lista dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego

    „Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka” w Jadownikach na rok szkolny 2018/2019

     

    1.      Grzegorz Bado

    2.      Jan Cedro

    3.      Filip Ciepielewski

    4.      Aleksander Dąbrowski

    5.      Maja Grzesik

    6.      Stanisław Grzesik

    7.      Maria Jaros

    8.      Kinga Latała

    9.      Marcin Libuda

    10.   Piotr Malinowski

    11.   Dawid Markiewicz

    12.   Maciej Samiec

    13.   Kacper Saramak

    14.   Daniel Sepioło

    15.   Zuzanna Sitek

    16.   Alicja Stachera

    17.   Wiktoria Wolska

    18.   Wiktor Wójcik

    19.   Lena Zielińska

    20.   Oliwia Ziewiec

     

    Lista dzieci zakwalifikowanych do Oddziału Przedszkolnego kl. „0” 

    Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach na rok szkolny 2018/2019

     

    1.    Nikodem Bicz

    2.    Maja Jaros

    3.    Jan Jasztal

    4.    Gabriela Kępa

    5.    Natalia Kępa

    6.    Antoni Kolasa-Orłowski

    7.    Jakub Latała

    8.    Magdalena Lipa

    9.    Maja Maciąg

    10.  Bartosz Mergalski

    11.  Patryk Niedziela

    12.  Julia Orczyk

    13.  Pela Patrycja

    14.  Maria Pożoga

    15.  Patrycja Pożoga

    16.  Michał Prostak

    17.  Jakub Przygoda

    18.  Julia Serwicka

    19.  Zofia Serwicka

    20.  Maria Sitek

    21.  Zofia Stachera

    22.  Antoni Wilczyński

    23.  Ksawery Wójcik

     

    Lista dzieci zakwalifikowanych do kl. I

    Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach na rok szkolny 2018/2019

     

    1.   Nikola Bado

    2.   Zuzanna Gawłowicz

    3.   Adrian Kania

    4.   Natalia Maciąg

    5.   Kacper Matysek

    6.   Andrzej Przygoda

    7.   Błażej Samiec

    8.   Julia Zapała

     

     

  • WIOSENNIE I KOLOROWO WIĄŻESZ NAS POLSKA MOWO

    WIOSENNIE I KOLOROWO WIĄŻESZ NAS POLSKA MOWO

    27 marca 2018r. uczniowie kl. IV-VII  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach kolejny raz uczestniczyli w Wiosennym Turnieju Językowym. Dwuosobowe drużyny zmagały się z rozmaitymi zadaniami. Zawodnicy bez problemu odgadywali zagadki wiosenne, podawali nazwy zwierząt ukryte w znanych piosenkach, kończyli rozpoczęte przysłowia, rozwiązywali test frazeologiczny i  wiedzy o wiośnie. Z ogromnym zaangażowaniem redagowali tekst z  wcześniej wylosowanymi wyrazami. Nie mogło w tym dniu zabraknąć również pantomimy oraz skrętaczy językowych. Najwięcej emocji dostarczyły uczniom konkurencje ruchowe. Bieg ze świąteczną pisanką, zabawa z wody do wody oraz tworzenie stonogi na czas ożywiła  publiczność. Zebrani  gorąco dopingowali swoim drużynom. W atmosferze przyjaznej i „zdrowej” rywalizacji zawodnicy zdobywali punkty, które zamienione w cukierki stanowiły słodki akcent imprezy. Wiosenny Turniej Językowy poprzedziły różnorodne konkurencje w kl. I, III i IV-VII. Uczniowie uczestniczyli w konkursach: ortograficznym, czytania ze zrozumieniem, recytacji fragmentów prozy. W ramach promocji ciekawych książek zawodnicy zespołowo i indywidualnie tworzyli oryginalną reklamę pod wymownym hasłem „Tę książkę warto przeczytać”. Pani dyrektor Elżbieta Pożoga wręczyła  wyróżnionym uczestnikom pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Na zakończenie podkreśliła, iż niezależnie od zmieniającej się mody, poprawne i ładne wysławianie się jest zawsze na czasie. Piękny język jest bowiem wizytówką  każdego człowieka bez względu na wiek i pozycję społeczną. Nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia czuwały panie: Barbara Dudzic, Aleksandra Czerwińska, Elżbieta Madej, Aneta Wojteczek.

     

  • BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

    BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

    „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy,

     życia, pamięci, mistrzyni życia,

     piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”

                                                          Tytus Liwiusz                      

     

    26 marca 2018r. w  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach odbyło się spotkanie uczniów kl. III-IV z panem Kazimierzem Sitkiem, pasjonatem polskiej historii. Zaproszony gość w interesujący sposób opowiadał dzieciom o powstaniu styczniowym oraz walkach partyzantów z Niemcami na ternie ziemi świętokrzyskiej. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się o bohaterskiej postawie ludności cywilnej, która niejednokrotnie poświęcała życie pomagając żołnierzom AK. Pan Sitek  przybliżył również  historię mieszkańców Michniowa zamordowanych przez okupanta niemieckiego. Dużym zainteresowaniem  wśród słuchających cieszyła się opowieść  związana z osobami z Jadownik, Bodzentyna, które szczególnie  zasłużyły się w tamtych czasach. Po takiej lekcji historii uczniowie z wielkim zaciekawienie przeglądali książki historyczne  i zadawali panu Kazimierzowi wiele pytań. Miłym akcentem spotkania stały się piosenki  partyzanckie w wykonaniu gościa. Inicjatorami przedsięwzięcia byli: p. Ryszard Bryła ,p. Elżbieta Madej, p. Grażyna Staszewska.

       

     

  • WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA W NASZEJ SZKOLE

      

    Wedle przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, każda parafia w diecezji co pięć lat przeżywa wizytację Kanoniczną Biskupa Diecezjalnego. Parafia Wniebowzięcia NMP w Świętomarzy, na terenie której znajduje się Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach, taką wizytację będzie przeżywać 22 kwietnia 2018r. Z tej okazji, w naszej szkole 22 marca 2018r. gościliśmy Księdza Biskupa Mariana Florczyka, wraz z towarzyszącym mu Ks. Grzegorzem Jędrzejczykiem. Wizyta tak szacownych Gości była wyjątkowym wydarzeniem dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców i uczniów naszej placówki. Uczniowie w sposób wymowny i uroczysty przywitali dostojnego gościa śpiewem szkolnego chórku pod opieką p. Aleksandry Bicz i Ks. Gabriela Pietrali. Następnie słowa powitania skierowali do Ks. Biskupa nasi uczniowie reprezentowani przez Kacpra Września i Zuzannę Bado. W imieniu nauczycieli Ks. Biskupa przywitała pani dyrektor Elżbieta Pożoga.

    Spotkanie odbyło się w miłej i serdecznej rozmowie Ks. Biskupa z uczniami naszej szkoły, a później z gronem pedagogicznym. Ksiądz  Biskup skierował do zebranych słowa wsparcia wskazując na trud przekazywania wiedzy w dzisiejszym świecie, który zdecydowanie obniżył autorytet nauczyciela. Dziękując za możliwość spotkania się w naszej szkole podziękował też Pani Dyrektor oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom  przede wszystkim  za trud oraz poświęcenie, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Swoje odwiedziny zakończył udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

     

  • PROGRAMUJEMY KIELECKI

    PROGRAMUJEMY KIELECKI

    Uczniowie klasy I i III naszej szkoły uczestniczą w projekcie „ProgramujeMy kielecki”, dzięki któremu zdobywają nowe umiejętności w obszarze nauki programowania. Rozwijają także umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, wspólnego rozwiązywania pojawiających się problemów. Podczas zajęć uczniowie konstruują roboty z klocków Lego WeDo, a następnie przy użyciu komputera i odpowiedniej aplikacji programują ich działanie i wprawiają je w ruch. Podczas początkowych zajęć realizowanych w cyklu (14 zajęć po 90 minut) młodzi konstruktorzy zbudowali: małpkę, ptaszki, lwa, nogę i samolot. Uczestnikom zajęć bardzo podoba się budowanie robotów, jednak najwięcej emocji, uśmiechów na twarzy pojawia się podczas układania programów i wprawiania robotów w ruch. Dzieci z niecierpliwością oczekują dnia, w którym odbywają się ich ulubione zajęcia. Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy w galerii poniżej.

    Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu są następujący nauczyciele: pani Barbara Dudzic, pani Lucyna Saramak oraz trener lokalny pani Grażyna Staszewska.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach
    Jadowniki 49
    27-225 Pawłów
  • 41 302 80 50

Galeria zdjęć