Dnia 13.06.2018 r Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka wraz z opiekunami: p. Edytą Przygoda, p. Katarzyną Dziuba, p. Beatą Ciepielewską i p. Martyną Zielińską wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Biblioteki Publicznej w Pawłowie. Przedszkolaki podczas wizyty w Straży Pożarnej poznały z bliska jak wygląda praca strażaka. Zobaczyły również cały sprzęt jakim dysponują ratownicy podczas codziennej pracy. Bardzo podobał się maluchom wóz strażacki, w którym każdy z uczestników mógł usiąść . Strażacy zademonstrowali też gaszenie pożarów wężem strażackim. Chętne dzieci spróbowały swoich sił w polewaniu wodą. Zobaczyliśmy też sprzęt gaśniczy i młot do wyważania drzwi samochodowych, używany podczas wypadku. Pokazy strażackie oraz ciekawa pogadanka uświadomiły dzieciom jak ważny i niebezpieczny jest to zawód, który wymaga ciągłej odwagi i poświecenia. Dziękujemy strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej za interesujące spotkanie i poświęcony nam czas. Szczególne podziękowanie kierujemy do pana Damiana Sławka, za zorganizowanie i pomoc w przeprowadzeniu tychże zajęć. Na pamiątkę naszego spotkania strażacy otrzymali od przedszkolaków Podziękowanie w formie dyplomu.
Kolejnym punktem wycieczki po naszej Gminie, było spotkanie w Publicznej Bibliotece. Wycieczki do biblioteki zawsze dla przedszkolaków są ogromną frajdą. Nie ma chyba lepszej okazji ku temu, aby ,,zaprzyjaźnić’’ dzieci z książką i rozwinąć ich zainteresowania czytelnicze. W bibliotece serdecznie powitały nas panie bibliotekarki. Pani kierownik Teresa Sobczakzgodziła się uczestniczyć w projekcje ,,Aktywne czytanie w przedszkolu’’ i z przyjemnością przeczytała dzieciom "Legendę o Smoku Wawelskim’’. Przedszkolaki po wysłuchaniu legendy, odpowiadały na przygotowany quiz, układały puzzle oraz oglądały bajkę o Smoku Wawelskim. Wszystkim dzieciom bardzo podobało się w bibliotece, gdzie jest mnóstwo książek, kącik z pluszakami i komputery. Panie bibliotekarki pochwaliły maluchy za grzeczne zachowanie i na pamiątkę spotkania podarowały zakładki do książek. Kończąc wizytę, dzieci zapewniły, że chętnie przyjadą tu z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć interesujące ich książeczki. Na pamiątkę ofiarowały Podziękowanie w formie dyplomu.
Tego dnia dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzy.
Serdeczne podziękowania dla strażaków oraz pań bibliotekarek składają przedszkolaki, rodzice oraz panie z przedszkola. Jednocześnie życzymy samych radosnych i pogodnych dni.
Uczeń klasy III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach Mateusz Maciąg wziął udział w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Krzysztofa Jurgiela. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Uczeń naszej szkoły za swoją pracę w kategorii wiekowej 0 –III szkoły podstawowej zajął
I miejsce na szczeblu wojewódzkim oraz wyróżnienie na szczeblu krajowym. Za wysiłek jaki włożył w pomysłowość i staranność swojego „dzieła” otrzymał wspaniałe nagrody rzeczowe i dyplomy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
ProgramujeMy kielecki” to projekt, którego celem było umożliwienie uczniom klas I-III szkół podstawowych zdobycia nowych umiejętności w obszarze nauki programowania. Na zakończenie projektu w dniu 12 czerwca 2018 r. odbył się Zlot Młodych Programistów we współpracy z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach. Uczestniczyły w nich dzieci z trzech szkół naszego województwa, między innymi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami, jakie zdobyli w ramach projektu pod okiem nauczycieli w swoich szkołach. Młodzi konstruktorzy pod kierunkiem trenerów budowali z klocków LEGO Education różne roboty, między innymi: delfiny, samochody ciężarowe. Uczniowie programowali i ożywiali zbudowane przez siebie roboty. Następnie, wyposażeni w tablety poznawali zasady programowania nowoczesnych mobilnych robotów edukacyjnych – dronów, robotów Dashi Dot, Ozobotów i Edisonów. Dzieci pracowały z niezwykłym zaangażowaniem i zainteresowaniem. Po zakończeniu warsztatów, nauczyciele biorący udział w projekcie „ ProgramujeMy kielecki” otrzymali Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu pn. Kompetencje cyfrowe oraz programowanie w nauczaniu wczesnoszkolnym, a młodzi programiści Certyfikaty uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych z robotyki oraz drobne upominki. Opiekę nad dziećmi w czasie zlotu sprawowały: p. Barbara Dudzic, p. Lucyna Saramak oraz trener lokalny p. Grażyna Staszewska.
12 czerwca 2018r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach zakończona została zbiórka plastikowych nakrętek. Akcja charytatywna "Wrzuć korek" została zorganizowana dla Antosia chłopca z naszej gminy, który od urodzenia choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe oraz padaczkę. Zgromadzone nakrętki zostały przekazane mamie chorego chłopca. W podzięce za przeprowadzoną akcję, w którą włączyły się też dzieci ze starszych klas, wdzięczna z całego serca mama Antosia wręczyła podziękowanie w formie dyplomu. Najmłodsze zaś przedszkolaki w nagrodę za zainicjowanie całej "Zakręconej akcji’’, otrzymały słodki upominek.
Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz dzieciom za ogromne zaangażowanie w naszą akcję - koordynator: p. Edyta Przygoda, p. Katarzyna Dziuba oraz pani Dyrektor Elżbieta Pożoga
W sobotę, 09.06.2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbył się Piknik Rodzinny pod hasłem Kocham moją Ojczyznę.
Inicjatorem, promotorem i głównym organizatorem imprezy była Rada Rodziców. To właśnie dzięki staraniom rodziców oraz ich współpracy z dyrektorem szkoły, nauczycielami możliwe było zorganizowanie całego przedsięwzięcia. Uroczystość otwarcia festynu dokonała dyrektor szkoły Elżbieta Pożoga, która serdecznie powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Pawłów p. Marka Wojtasa, Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Pawłowie p. Różę Koszarską-Duda, Sekretarza Gminy Pawłów p. Krzysztofa Charemskiego, Radnego Powiatu Starachowickiego p. Janusza Pochecia, Radną Gminy Pawłów p. Halinę Dąbrowską, Ks. Proboszcza Marka Zielonkę oraz wszystkich zebranych. Następnie uczniowie klas I-VII w krótkiej akademii zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Zebrani mogli wysłuchać refleksyjnych utworów lirycznych o Ojczyźnie, pięknych piosenek o treści patriotycznej w wykonaniu szkolnego chóru oraz zobaczyć bajeczny układ taneczny z białymi i czerwonymi szarfami. Po części artystycznej głos zabrał pan wójt oraz pan Pocheć. W krótkim przemówieniu szacowni goście podziękowali za zaproszenie, wyrazili uznanie dla wysokich wyników uzyskiwanych przez uczniów oraz deklarowali swoją sympatię do szkoły. W dalszej części imprezy pani dyrektor w ciepłych słowach przekazała wdzięczność wszystkim darczyńcom. Szczególne podziękowania skierowała do Rady Rodziców. Podkreśliła ich ogromne zaangażowanie w organizację festynu, a sponsorom za ich otwarte dla szkoły i dzieci serce oraz hojność. Następnie wszyscy uczestnicy pikniku zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Dorośli mogli napić się kawy lub herbaty, skosztować przepysznych sałatek i delektować się wyśmienitym ciastem. W tym samym czasie dzieci znakomicie bawiły się w dmuchanym statku kosmicznym, na zjeżdżalni i placu zabaw. Dużą radość sprawiło im malowanie twarzy oraz włosów. Maluchy z wielkim zapałem uzupełniały kolorowanki z symbolami narodowymi. Starsi uczniowie sprytem i zręcznością wykazywali się rzucając do bramki z miniaturowymi otworami. Około godziny 17.00 rozpalono ognisko i wszyscy zebrani mieli możliwość upieczenia kiełbasek. Nie lada atrakcją stał się pokaz kurtyny wodnej w wykonaniu strażaków z OSP z Brzezia. Nie zabrakło w tym dniu również akcentów sportowych. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli uczestniczyć w rozgrywkach sportowych w piłkę nożną i siatkową. Wszystko co dobre szybko się kończy, toteż o godzinie 20.00 impreza dobiegła końca. Uczestnicy pikniku w radosnych nastrojach, z biało- czerwonymi balonami w ręku, rozeszli się do domów z nadzieją, że uda się zorganizować podobną imprezę za rok.
Dyrektor szkoły oraz Rada Rodziców gorąco dziękują darczyńcom za wsparcie finansowe w organizacji pikniku. Sponsorowali nas i wspierali:
Wójt Gminy Pawłów – pan Marek Wojtas
Proboszcz Parafii Świętomarz – ks. Marek Zielonka
Radny Powiatu Starachowice – pan Janusz Pocheć
Radna Gminy Pawłów- pani Halina Dąbrowska
Sołtys – pani Wiesława Sepioło
Monika Serwicka ZAKŁAD FRYZJERSKI DAMSKO-MĘSKI
Barbara Pożoga – SKLEP SPOŻYWCZO – PRZEMYSŁOWY „GROSZEK”
Janusz Stefański ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO „JAWOR”
„DEMO” Wioletta i Sławomir Klamczyńscy
FIRMA HANDLOWO USŁUGOWA Paweł Mergalski
„Trans-Met” Anna i Ireneusz Kucharczykowie
Dorota Wójcik SKLEP SPOŻYWCZO – PRZEMYSŁOWY
Pani Barbara Pożoga – mieszkanka miejscowości Jadowniki
Kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UG w Pawłowie- pan Bogusław Rafało
Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeziu
W dniu 08.06.2018 r dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka z Jadownik oraz kl. 0 sprawdzały zakres swojej wiedzy o Polsce poprzez uczestnictwo w turnieju pod hasłem "Kocham Cię Polsko". Przedszkolaki odpowiadały na pytania oraz prezentowały foldery związane z naszą Ojczyzną. Turniej został zorganizowany w ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Moc emocji i wrażeń widoczna była we wspólnym kibicowaniu obu drużyn. Wszystkie dzieci wspaniale odpowiadały na przygotowane pytania, jednak największa wiedzą wykazały się:
Klasa ,,0’’
I miejsce – Julia Zapała
II miejsce – Maja Jaros
III miejsce – Natalia Maciąg
Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka
I miejsce – Jaś Jasztal
II miejsce – Nikodem Bicz
III miejsce – Bartosz Mergalski
Pani dyrektor Elżbieta Pożoga wręczyła zwycięzcom pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie nagrody pocieszenia. Gratulujemy przedszkolakom i życzymy kolejnych sukcesów.
Organizatorzy: p. Edyta Przygoda, p. Katarzyna Dziuba, p. Lucyna Saramak, p. Edyta Iwoła.
W piątek 8 maja 2018r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie odbył się X Przegląd Artystyczny Szkół Gminy Pawłów. W związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości w tym roku repertuar obejmował m.in. pieśni o tematyce patriotycznej i ojczyźnianej. W przeglądzie tym naszą szkołę reprezentował chór szkolny, soliści: Aleksandra Mergalska i Klaudia Jarosz przygotowani pod kierunkiem p. Aleksandry Bicz oraz uczniowie klasy VI przygotowani przez p. Małgorzatę Mergalską, którzy zaprezentowali wspaniały taniec z biało – czerwonymi szarfami. Aleksandrę Mergalską oraz taniec uczniów klasy VI będziemy mogli raz jeszcze zobaczyć 5 sierpnia podczas Jubileuszowych XX Dni Pawłowa.
Dnia 07.06.2018 r w Starachowickim Centrum Kultury, odbyło się podsumowanie konkursu "Gorączka Złota’’ zorganizowanego przez PCK w Starachowicach. Nasze maluszki z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka oraz przedszkolaki z klasy 0 w sumie zebrały 12,5 kg groszowych monet, co pozwoliło im uplasować się na IV miejscu. Jako jedyne gminne przedszkole biorące udział w konkursie, dzieci otrzymały szczególne wyróżnienie w postaci dyplomu oraz nagrody rzeczowe: piłki, puzzle i kredki. Takie wyróżnienie na pewno zachęci przedszkolaków do uczestniczenia w kolejnych konkursach.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom - koordynator akcji pani Edyta Przygoda oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pani Elżbieta Pożoga
W grudniu uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, pod opieką pani Aleksandry Bicz i ks. Gabriela Pietrali, wystawili w kościele w Świętomarzy Jasełka, na których zbierane były dobrowolne datki przeznaczone na stroje dla chóru szkolnego. Uzbieraliśmy sporą kwotę, którą przeznaczyliśmy m.in. na zakup materiału na stroje. Dzięki życzliwości Pani Barbary Pożoga, babci jednej z naszych chórzystek, która podjęła się uszycia strojów, nasza szkoła wzbogaciła się o 44 jednolite stroje dla całego chóru. Koszt uszycia strojów pokryła Rada Rodziców. Dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie bardzo serdecznie dziękują wszystkim ofiarodawcom, w tym Radnej Gminy Pawłów – Pani Halinie Dąbrowskiej, którzy wsparli to przedsięwzięcie. W ubiegłą niedzielę 27 maja, podczas mszy w kościele w Świętomarzy, nasz chór szkolny wystąpił wspólnie ze Scholą Parafii Świętomarz Cantate Deo, gdzie zaprezentował nowe stroje.
Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przedszkolaki wraz z rodzicami przystąpili do konkursu plastycznego pod hasłem "Symbole Narodowe’’. W dniu 30 maja nastąpiło rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu. Przedszkolaki wykonywały zróżnicowane tematycznie prace ze względu na wiek. Klasa 0 - "Godło Polski’’, natomiast Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka - "Flagę Polski’’. Do naszego konkursu przyłączyli się także rodzice, którzy wykonali Godło Polski- dowolnie wybrana techniką
W kategorii wiekowej kl 0 - Godło Polski
I miejsce - Maja Jaros i Julia Zapała
II miejsce – Natalia Maciąg i Patrycja Pożoga
III miejsce - Julia Serwicka, Błażej Samiec i Adrian Kania
W kategorii wiekowej PPN - Flaga Polski
I miejsce – Bartosz Mergalski i Ksawery Wójcik
II miejsce – Natalia Kępa i Gabriela Kępa
III miejsce – Maja Maciąg i Zosia Serwicka
W kategorii rodzice, wyróżnione i nagrodzone prace - Godło Polski
I miejsce – p. Joanna Maciąg i p. Agata Jasztal
Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które wręczyła pani Dyrektor Elżbieta Pożoga. Pozostali uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękują organizatorki konkursu: p. Edyta Przygoda, p.Katarzyna Dziuba ,p. Lucyna Saramak i p. Edyta Iwoła.
29 maja 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbył się III Gminny Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas I-III, który został zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Pawłów pana Marka Wojtasa. Wzięły w nim udział 6-osobowe reprezentacje 22 klas z siedmiu szkół podstawowych z terenu naszej gminy pod opieką swoich wychowawców. Licznie przybyłych uczestników powitała pani Dyrektor Elżbieta Pożoga.
Sportowe zmagania toczyły się w trzech kategoriach wiekowych. Klasy I reprezentowało 8 drużyn, klasy II – 6 drużyn, klasy III – 8 drużyn. Każdą z rozgrywek poprzedzała wspólna rozgrzewka. Zawodnicy musieli wykazać się niezwykłą zwinnością, skocznością i celnością rywalizując w zabawach bieżnych, skocznych i rzutnych. Poziom zawodów był niezwykle wyrównany i nawet upalne słońce nie przeszkodziło młodym zawodnikom w osiąganiu znakomitych rezultatów. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zawodnicy chętnie uczestniczyli w zabawach tanecznych
Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
W kategorii klas I:
I miejsce – PSP Pawłów
II miejsce – PSP Jadowniki
III miejsce – PSP Chybice klasa IB
IV miejsce – PSP Chybice klasa IA
V miejsce – PSP Łomno
VI miejsce – PSP Rzepin
VII miejsce – PSP Radkowice
VIII miejsce – PSP Godów
W kategorii klas II:
I miejsce – PSP Rzepin
II miejsce – PSP Chybice
III miejsce – PSP Godów
IV miejsce – PSP Pawłów
V miejsce – PSP Radkowice
VI miejsce – PSP Łomno
W kategorii klas III:
I miejsce – PSP Pawłów
II miejsce – PSP Jadowniki
III miejsce – PSP Godów
IV miejsce – PSP Rzepin
V miejsce – PSP Radkowice
VI miejsce – PSP Łomno
VII miejsce – PSP Chybice IIIA
VIII miejsce – PSP Chybice IIIB
Na zakończenie Turnieju przybył Wójt Gminy Pawłów pan Marek Wojtas i osobiście wręczył puchary zwycięskim drużynom. Każda klasa biorąca udział w turniejowych zmaganiach otrzymała również pamiątkowy dyplom z rąk pani Dyrektor Elżbiety Pożoga.
Turniej Gier i Zabaw zorganizowany został w ramach obchodów X Tygodnia Sportu dla Wszystkich, a jego celem było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, rozwijanie ich sprawności ruchowej i zainteresowania aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu oraz wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości.
Podziękowania dla nauczycieli wspierających imprezę: p. Ryszarda Bryły, p. Doroty Zieja, p. Grażyny Staszewskiej.
Organizatorzy: p. Elżbieta Pożoga Dyrektor PSP w Jadownikach i p. Katarzyna Stanecka zastępca Dyrektora PSP w Pawłowie, oraz p. Barbara Dudzic, p. Aleksandra Czerwińska, p. Aleksandra Bicz i p. Krzysztof Tutka.
W ramach obchodów X Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich, dnia 28 maja 2018 r. odbył się Turniej Sportowy Przedszkolaków. W zawodach sportowych brały udział maluchy z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka oraz klasa „0”. Od samego rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na zapowiedziane zawody. Punktualnie o godzinie 10.00 zgromadziły się w sali gimnastycznej. Po usłyszeniu pierwszego gwizdka rozpoczęła się fantastyczna zabawa. Na początku wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach orientacyjno- porządkowych, skocznych i zabawach z elementami równowagi. Kolejną atrakcją tego wyjątkowego dnia były zawody sportowe. Dzieci ustawione w rzędach przystąpiły do różnorodnych konkurencji, między innymi: bieg z woreczkiem na głowie, toczenie piłki, przeskakiwanie przez tyczkę, przekładanie koła „hula- hop”, rzuty do celu. Konkurencje sportowe przeplatane były zabawami rytmiczno- muzycznymi, np. „Koniki”, „Rączki klaszczą”, „Moje całe ciało tańczy”, „Stonoga”, „Jeżeli ci wesoło”. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w sportowych zmaganiach. Uczyły się zdrowej rywalizacji, przestrzegania zasad i reguł zabaw oraz współpracy w zespole. Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping oraz wspaniała atmosfera. Nad przebiegiem gier i zabaw czuwały wychowawczynie: p. Edyta Przygoda, p. Lucyna Saramakoraz panie: Edyta Iwoła i Katarzyna Dziuba.
22 i 23 maja 2018r. uczniowie klas IV–VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Zakopanego i Krakowa.
Na ten wyjazd czekaliśmy już od dawna. Nic więc dziwnego, że wszyscy punktualnie przybyli na miejsce zbiórki. W autokarze czekał na nas przewodnik, który w niezwykle ciekawy sposób opowiadał nam o mijanych po drodze miejscowościach. Podróż upłynęła w miłej i przyjemnej atmosferze. Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do celu.
Naszą górską przygodę rozpoczęliśmy od wjazdu na Gubałówkę. Malownicze widoki, jakie się przed nami roztaczały – ośnieżone szczyty tatrzańskie i panorama miasta zapierały dech w piersiach. Następnie zwiedziliśmy stary drewniany góralski kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym znajdują się mogiły wybitnych ludzi związanych z Podhalem m.in. grób Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza i Kazimierza Przerwy –Tetmajera. Spacerując po najsłynniejszej ulicy Zakopanego – Krupówkach mogliśmy zrobić pamiątkowe zakupy i skosztować regionalnych oscypków, po czym pieszo dotarliśmy pod Wielką Krokiew – największą skocznię narciarską w Polsce. Stąd udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w Białym Dunajcu. W pensjonacie czekała na nas pyszna obiadokolacja. Dodatkową atrakcją wieczoru była dyskoteka.
Rankiem następnego dnia, tuż po śniadaniu, wyruszyliśmy do Krakowa. Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie – renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską, w której niegdyś koronowano i grzebano władców Polski. Ten symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów zrobił na nas ogromne wrażenie. Z wieży Zygmuntowskiej podziwialiśmy rozległą panoramę Krakowa oraz największy polski dzwon – Zygmunt. Bystrymi schodami zeszliśmy do Smoczej Jamy, po czym stanęliśmy oko w oko z ziejącym ogniem legendarnym Smokiem Wawelskim. Kolejnym punktem wycieczki było Stare Miasto: przepiękny Rynek otoczony zabytkowymi kamieniczkami, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki, Brama Floriańska i Barbakan. Po drodze udaliśmy się pod słynne okno papieskie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich na Franciszkańskiej. Punktualnie o godzinie szesnastej wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Na Starym Mieście zaopatrzyliśmy się w pamiątki oraz prezenty dla bliskich i oczywiście zjedliśmy posiłek w McDonald’s.
Niestety, wszystko co fajne szybko się kończy. Zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń około dwudziestej bezpiecznie dotarliśmy do szkoły, gdzie czekali na nas rodzice.
Wycieczka do Zakopanego i Krakowa była bardzo ciekawa i udana. Przez cały czas towarzyszyła nam wspaniała pogoda i świetny nastrój.
Podczas wyjazdu opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Madej, Grażyna Staszewska, Aneta Wojteczek i Aleksandra Czerwińska.
Dnia 25 maja 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach i w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka obchodzono Święto Mamy i Taty. Z tej okazji uczniowie kl. III przygotowali pod kierunkiem wych. p. Barbary Dudzic program artystyczny – scenkę "W supermarkecie’’ oraz wiersze i piosenki o tematyce rodzinnej. Uroczyste przedstawienie przygotowały też dzieci z kl 0, pod opieką p. Lucyny Sarawak i p. Edyty Iwoły. O swoich rodzicach pamiętały również maluchy z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka, które pod czujnym okiem pań: Edyty Przygody i Katarzyny Dziuby zaprezentowały przygotowaną część artystyczną. Wszystkie dzieci w obecności zaproszonych rodziców recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Tej szczególnej uroczystości towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma. Aby ten dzień rodzice długo pamiętali, dzieci wręczyły na pamiątkę kolorowe laurki i kwiaty. Po części oficjalnej i złożeniu życzeń, rodzice zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Było to wyjątkowe spotkanie, pełne uśmiechu i radości.
Dnia 18 maja 2018 r dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach uczestniczyły w I Gminnym Konkursie "Talent Show’’. Możemy być dumni z naszych przedszkolaków. Na Festiwalu Młodych Talentów w Dąbrowie w kategorii soliści Bartosz Mergalski zajął I miejsce, a w kategorii recytacja, Zosia Serwicka zajęła II miejsce.
Serdeczne gratulacje składamy naszym wykonawcom i życzymy kolejnych sukcesów oraz dalszego wspaniałego rozwoju talentu artystycznego.
Dnia 18.05.2018 r dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach otrzymały wspaniałe nagrody z Nadleśnictwa Suchedniów. To wyjątkowe wyróżnienie maluchy zawdzięczają swojej pracy na rzecz ochrony środowiska i zalesianiu Puszczy Świętokrzyskiej. Pod opieką pań dzieci wyhodowały w przedszkolu wspaniałe sadzonki dębów, które częściowo w kwietniu posadziły na Wykusie, a pozostałe okazy zostały przekazane Nadleśnictwu Suchedniów, celem dalszego zalesienia świętokrzyskiego rezerwatu przyrody. Otrzymane pomoce edukacyjne w postaci barwnych folderów przyrodniczych, map, atlasów, plansz edukacyjnych, magazynów przyrodniczych oraz ekologiczne odblaski na pewno przydadzą się w dalszym pogłębianiu wiedzy. Nasze przedszkole może być dumne z założonego kącika przyrodniczego. Oprócz sadzonek dębów, udało nam się wyhodować szczypiorek i fasolkę do domowego ogródka. Z pewnością, nie są to ostatnie działania ekologiczno – przyrodnicze naszych maluchów.
W imieniu przedszkolaków, serdeczne podziękowanie Nadleśnictwu Suchedniów za przekazane upominki składają: wych. p. Edyta Przygoda i p. Katarzyna Dziuba.
18 maja 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem Kocham moją Ojczyznę. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z kl. I i III oraz chętni uczniowie kl. IV-VII. Młodzi artyści z przejęciem deklamowali utwory Antoniego Słonimskiego, Czesława Janczarskiego, Władysława Bełzy, Wandy Chotomskiej, Joanny Białobrzeskiej, Ryszarda Przymusa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Wisławy Szymborskiej. Miłym urozmaiceniem konkursu były wiersze autorskie recytowane przez szóstoklasistów. Wygłoszone przez uczniów utwory wyrażały szacunek, przywiązanie i miłość do Ojczyzny. Komisja w składzie: dyrektor szkoły Elżbieta Pożoga, p. Barbara Dudzic, p. Aleksandra Czerwińska, p. Elżbieta Madej podkreśliła bardzo wysoki poziom uczestników konkursu. Uczniowie nie tylko opanowali pamięciowo trudne teksty, ale potrafili bardzo emocjonalnie je wyrazić. Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała zwycięzcom i wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs zorganizowały panie: Barbara Dudzic, Aleksandra Czerwińska, Elżbieta Madej.
Wyniki konkursu:
Kategoria kl. I,III
I miejsce - Jakub Dudzic kl. III
II miejsce - Lena Kucharczyk kl. I
III miejsce - Karolina Mergalska kl. III
Kategoria kl. IV-VII
I miejsce - Aleksandra Mergalska kl. VI
II miejsce - Sandra Wójcik kl. VI
III miejsce - Kinga Pożoga kl. IV
W dniu 16.05.2018 r. uczniowie klas „0”, I i III wybrali się ma wycieczkę do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Celem wycieczki było przygotowanie uczniów do odbioru dzieł sztuki teatralnej. Dzieci miały możliwość kontaktu ze sztuką poprzez uczestnictwo w spektaklu pt. „Dwie wyspy”. Bohaterem przedstawienia był Lepik, który dążył do połączenia ludzi w szczęśliwe pary. Magiczny świat przeniesiony na scenę urozmaicały liczne wizualizacje i animacje świetlne, które dla dzieci były frapującą atrakcją. Spektakl „Dwie wyspy” był ciepłą i pełną humoru historią o różnych odcieniach uczuć. Uczniowie z uwagą przyglądali się grze aktorów oraz podziwiali wspaniałe efekty świetlne. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorów. Z zaangażowaniem wykonywali różne ćwiczenia głosowe, artykulacyjne oraz zabawy słowno-mimiczne. Każdy miał możliwość stanąć na scenie teatralnej i wcielić się w rolę aktora. Podczas zajęć dzieci poznawały różne sekrety tego zawodu. Uczniowie mieli okazję poznać lalki teatralne: kukiełki, pacynki, marionetki.
Ostatnią atrakcją wycieczki był MacDonald’s, gdzie każdy otrzymał zestaw z zabawką. Wszyscy wrócili najedzeni, zadowoleni i pełni wrażeń. Nad przebiegiem wycieczki czuwały p. Barbara Dudzic, p. Lucyna Saramak, p. Aleksandra Czerwińska, p. Edyta Iwoła oraz dwoje rodziców.
15 maja 2018r. uczniowie kl. IV, V, VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wraz z opiekunami Elżbietą Madej i Anetą Wojteczek udali się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Cyrograf”.
Sztuka autorstwa Renaty Głasek-Kęski, wyreżyserowana przez Marię Wójcikowską od pierwszej chwili oczarowała młodych widzów. Legendy i opowieści związane z regionem świętokrzyskim m.in. o powstaniu Kielc, Emeryku, który pielgrzymował na Święty Krzyż, Bożydarze, zbóju Madeju, czarownicach i diabłach, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród oglądających. Prezentowane sceny na przemian wywoływały śmiech na widowni lub strach potęgowany dość dynamiczną muzyką. Ciekawa scenografia i kostiumy aktorów wykonane przez Hannę Szymczak przeniosły widzów w odległe czasy. Oglądający mogli poczuć klimat i atmosferę tamtego okresu. Uniwersalne motywy ukazane w tym przedstawieniu na pewno zainspirowały niejednego ucznia, a kontakt z teatrem stał się bodźcem do pogłębiania wiedzy o kulturze.
Po wyjściu z teatru uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia. Następnie udali się do restauracji McDonalds, gdzie zjedli przepyszny posiłek.
Wycieczka upłynęła w miłej i przyjemnej atmosferze, była pełna wrażeń i na długo pozostanie w pamięci wycieczkowiczów. Wszyscy uczniowie deklarowali chęć uczestniczenia w tego typu wydarzeniu kulturalnym kolejny raz w przyszłym roku.
10 maja 2018 roku uczniowie kl. IV-VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z poetką panią Małgorzatą Orczyk. Po przywitaniu gościa przez panią dyrektor Elżbietę Pożoga, artystka wprowadziła zebranych w tematykę swojego warsztatu pisarskiego. Opowiedziała o tym, jak rodzi się w jej sercu poezja i co ją inspiruje do pisania. Następnie przy dźwiękach trafnie dobranych melodii pani Małgorzata w ujmujący sposób recytowała swoje utwory. Każdy z nich poprzedziła krótkim komentarzem na temat historii jego powstania. Uczniowie w skupieniu słuchali testów podejmujących tematykę egzystencjalną, filozoficzną oraz okazjonalną. Płynące ze strof mądrości życiowe wzbudziły wśród uczestników zadumę i zmuszały do refleksji. Szczególnie ostatni utwór „Nie podcinajcie skrzydeł młodym ptakom” wzruszył słuchających. Lekkie, wpadające w ucho wiersze bardzo spodobały się uczestnikom spotkania i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po takiej uczcie duchowej dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące pracy pisarskiej poetki oraz zainteresowań. Na zakończenie wizyty uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za możliwość wysłuchania wyjątkowych utworów lirycznych oraz złożyli na ręce artystki bukiet wiosennych kwiatów. Spotkanie z panią Małgorzatą Orczyk przebiegało w bardzo miłej, ciepłej i życzliwej atmosferze. Niewątpliwie było cennym doświadczeniem dla uczestników i inspiracją do podejmowania własnych prób literackich.
Spotkanie z poetką zorganizowała pani Elżbieta Madej.