W sobotę 13 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Pierwszym Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Festiwal zgromadził aż 48 wykonawców, w tym wiele zespołów. Przybyli na niego reprezentanci placówek kultury, instytucji społecznych, parafii ze Starachowic, z gminy Pawłów, z Kielc, Opatowa, Waśniowa, Bodzentyna, a nawet z lubelskiego Kraśnika. Organizatorami festiwalu byli: Gmina Pawłów, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Pawłowie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie – Godowie oraz Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Kałkowie – Godowie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Pawłów Pan Marek Wojtas i Kustosz Sanktuarium MB w Kałkowie – Godowie Ks. Kan. Zbigniew Stanios. Publiczną Szkołę Podstawową w Jadownikach reprezentowali: Jakub Garbacz, Kacper Wrzesień, Kacper Bado, Bartosz Gwóźdź, Stanisław Kucharczyk, Konrad Mergalski, Dawid Gliwa, Dawid Słowiński-Gulba, Tobiasz Klamczyński, Błażej Krupiński, Maciej Jarosz, Kacper Wójcik, Piotr Żurowski, Zuzanna Pożoga, Anna Jaros, Wiktoria Pożoga, Andżelika Gliwa, Sandra Wójcik, Aleksandra Mergalska, Kinga Pożoga, Andżelika Markiewicz, Paulina Marczak, Nina Bicz, Zuzanna Bado, Wiktoria Mergalska, Kinga Słowińska-Gulba, Kinga Wojciechowska, Weronika Gliwa, Klaudia Jarosz, Martyna Czaja. Uczniowie zaprezentowali kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz pastorałkę „Skrzypi wóz” i w kategorii „zespół” otrzymali wyróżnienie. Ponadto, dwie uczennice: Aleksandra Mergalska i Kinga Pożoga wystąpiły również w kategorii „solista”. Wszystkim uczniom gratulujemy! Zespół do festiwalu przygotowała pani Aleksandra Bicz.
Tegoroczny 26 Finał WOŚP zagrał dla uczniów, nauczycieli i rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Edytą Dawiec i p. Barbarą Dudzic zorganizował szereg działań mających na celu pozyskanie środków na leczenie noworodków. W akcję charytatywną zaangażowali się wszyscy uczniowie i przedszkolaki, a w szczególności wolontariusze: Paulina Marczak, Sandra Wójcik, Kacper Wrzesień i Piotr Żurowski. Zbiórkę pieniędzy rozpoczęto już 9 stycznia. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa oraz licytacja. Kulminacyjnym punktem zbiorki okazała się jednak dyskoteka, podczas której zorganizowano „Kącik malowania włosów i twarzy”, „Kącik pieczenia gofrów” oraz sprzedawano ciasta i napoje. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy nie szczędzili swojego czasu i energii zebrano 1630,34 zł. Dziękujemy!
W środę 10 stycznia 2018 r. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, pod opieką księdza Gabriela Pietrali oraz pani Aleksandry Bicz, udali się z wizytą do Domu Ludzi Starszych w Kałkowie. Dzieci przedstawiły Jasełka, które przeplatane były tradycyjnymi kolędami oraz pastorałkami. Na zakończenie uczniowie przekazali wszystkim pensjonariuszom oraz pracownikom Domu Pomocy Społecznej najlepsze życzenia noworoczne. Seniorzy byli bardzo zadowoleni ze spotkania z dziećmi. Dyrekcja placówki serdecznie podziękowała dzieciom i opiekunom za wizytę oraz pamięć. Wizyta w Domu Pomocy Społecznej uczy dzieci tolerancji, akceptacji, szacunku do osób starszych, a nasi uczniowie te wartości pielęgnują. Mali artyści wraz z opiekunami zostali zaproszeni do kolejnych odwiedzin.
Pani Aleksandra Bicz i ksiądz Gabriel Pietrala składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej i pracownikom za miłe przyjęcie.
Dnia 21 grudnia 2017 r. w naszym przedszkolu zapanował szczególnie świąteczny nastrój. Tego dnia w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się wigilijne spotkanie, na które została zaproszona pani dyrektor Elżbieta Pożoga. Ten wyjątkowy moment Wigilii poprzedzony był śpiewaniem kolęd oraz wysłuchaniem bajki pt: "Historia o aniołku i bożonarodzeniowej gwiazdce", którą dzieciom przeczytała pani dyrektor. W aktywne czytanie włączyły się też uczennice z klasy IV - Martyna Czaja i Kinga Słowińska- Gulba, które przedstawiły teatrzyk kukiełkowy. Po wysłuchaniu pięknej bożonarodzeniowej bajki nadszedł czas na łamanie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz wspólny poczęstunek. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali pastorałkę "Świeć gwiazdeczko, mała świeć".
Ten dzień był wyjątkowy i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci, cyt: "Gdy choinka świeci pamiętajcie o miłości dorośli i dzieci".
W dniu 20 grudnia w Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach odbyła się wspólna wigilia. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Pawłów pan Krzysztof Charemski, Radna Gminy Pawłów pani Halina Dąbrowska, Radny Powiatu Starachowice pan Jan Pocheć, Rada Rodziców z przewodniczącą Anną Szwugier na czele, nauczyciele emeryci oraz grono pedagogiczne wraz z uczniami.
Wigilia rozpoczęła się od przedstawienia bożonarodzeniowego przygotowanego przez p. Aleksandrę Bicz i ks. Gabriela Pietralę. W rolę głównych bohaterów wcielili się uczniowie klasy VII i VI. Inscenizacja miała na celu pokazanie wszystkim, że oprócz pięknej choinki, wspaniałych prezentów oraz ciągłych zakupów ważna jest tak naprawdę sfera duchowa i to, w jaki sposób przygotowujemy się na przyjście Zbawiciela. Nasi uczniowie recytowali wiersze, śpiewali kolędy, które zaintonował chór szkolny.
Na zakończenie uczniowie realizujący innowacje pedagogiczne pod kierunkiem pani Edyty Dawiec, pani Anety Wojteczek oraz pani Małgorzaty Mergalskiej "Świąteczne rozmaitości drogą ku wielojęzyczności’’ życzyli wszystkim obecnym Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz podarowali pani Dyrektor Elżbiecie Pożoga, nauczycielom, zaproszonym gościom oraz uczniom własnoręcznie wykonane prezenty: "Christmas crackery”, adwentowe ciasteczka oraz polskie pierniczki. Do życzeń dołączyli się także zaproszeni goście oraz pani Dyrektor Elżbieta Pożoga.
Oczekując z utęsknieniem na Święta Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w konkursie na oryginalną ozdobę bożonarodzeniową. Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski z opiekunkami p. Edytą Dawiec i p. Barbarą Dudzic. Uczniowie okazali się niezwykle kreatywni, wymyślając bardzo nietypowe ozdoby. Wszystkie prace prezentowały się niezwykle pięknie i wzbudzały podziw oglądających. Jury w składzie p. dyrektor Elżbieta Pożoga, p. Edyta Dawiec oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego: Anna Jaros oraz Paulina Marczak przyznało następujące miejsca:
I miejsce:
Nina Bicz (kl. VII) oraz Maja Jaros (kl. 0)
II miejsce:
Kinga Góźdź (kl. III)
Dawid Piwko (kl. VI)
Rafał Piwko (kl. IV)
Kacper Wójcik (kl. VI)
III miejsce:
Alan Sobczak (kl. III)
Paulina Marczak (kl. VII)
Wojciech Mergalski (kl. I)
Piotr Prześrut (kl. I)
Aleksandra Mergalska (kl. VI)
Weronika Piwko (kl. I)
Nagrodzeni uczniowie oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach oraz „Księgarnię i Hurtownie Taniej Książki”.
Listopad i grudzień b.r. okazały się niezwykle pracowitymi miesiącami dla Samorządu Uczniowskiego działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach. Uczniowie wraz z opiekunkami p. Edytą Dawiec i p. Barbarą Dudzic zorganizowali i przeprowadzili dwa kiermasze. Po raz kolejny odbył się kiermasz taniej książki oraz po raz pierwszy kiermasz bożonarodzeniowy.
Sprzedażą książek „Księgarni i Hurtowni Taniej Książki” zajęły się uczennice z klasy V i VI, działające w sekcji „Księgarze”. Podczas długich przerw gorąco zachęcały do kupna książek i czytelnictwa. Każde dziecko, to młodsze jak i to starsze mogło wybrać dla siebie interesującą pozycję. Kiermasz cieszył się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli.
Przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego trwały cały listopad. Uczniowie podczas dodatkowych zajęć artystycznych oraz w domu przy pomocy rodziców wykonali mnóstwo ciekawych ozdób świątecznych. Organizacją grudniowego kiermaszu zajęli się uczniowie najstarszej klasy w szkole, klasy VII. Zgromadzono wiele choinek, bombek, świeczników, ozdób z modeliny, papieru i sznurka. Prace wykonane różnorodnymi technikami, prezentowały się bardzo ładnie. Kiermasz wzbudził tak duże zainteresowanie, iż podczas pierwszego dnia kiermaszu sprzedano połowę ozdób.
Pieniądze ze sprzedaży ozdób świątecznych Samorząd Uczniowski przeznaczy na wybrany przez siebie cel charytatywny.
8 grudnia 2017r. uczniowie klas VI – VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez panią pedagog Annę Michalską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Starachowicach. Zajęcia dotyczyły koleżeństwa, przyjaźni i ich znaczenia w życiu młodzieży oraz diagnozy środowiska uczniów pod kątem problemów rówieśniczych. Dzieci z zaangażowaniem wypowiadały się i wykonywały zlecone zadania. Określały cechy dobrego kolegi i przyjaciela, prezentowały je na plakatach, omawiały różne sytuacje problemowe zaistniałe w klasie, wyciągały wnioski i proponowały swoje rozwiązania. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że warsztaty były oryginalne i ciekawe. Deklarowali chęć udziału w tego typu spotkaniu kolejny raz.
Zajęcia z panią pedagog odbywają się w naszej szkole każdego roku. Są one nieocenioną pomocą nie tylko dla dzieci, ale również dla nauczycieli. Wspomagają placówkę w realizacji zadań wychowawczo – profilaktycznych.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach otrzymała trzy w pełni funkcjonalne zestawy komputerowe jako wsparcie ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Komputery osobiście przekazała pani Małgorzata Erlich – Smurzyńska, Dyrektor Regionalnego Oddziału ARiMR w Kielcach. Pani Elżbieta Pożoga, Dyrektor szkoły w Jadownikach, złożyła podziękowanie za życzliwość i pomoc okazaną naszej placówce oraz przekazała na ręce pani Małgorzaty Erlich – Smurzyńskiej upominek wykonany własnoręcznie przez uczniów, którzy to w największym stopniu korzystać będą z nowych komputerów. Zapewniła jednocześnie, że otrzymany sprzęt posłuży również nauczycielom podczas różnorodnych zajęć edukacyjnych prowadzonych w naszej placówce. Całą akcję udało się przeprowadzić dzięki wsparciu ze strony rodziców, m.in. pana Marcina Mergalskiego.
Mikołajki to szczególny dzień, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci. Mimo braku białego puchu w dniu 6 grudnia 2017r. długo wyczekiwany Gość wraz ze Śnieżynką przybył do Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka oraz do Klasy „0”. Miłych gości dzieci radośnie przywitały piosenką i wierszem. Przedszkolaki śmiało podchodziły do Mikołaja i odpowiadały na jego pytania, a w zamian otrzymały upragniony prezent, który wywołał uśmiech na ich twarzach. Za otrzymane upominki dzieciaki wręczyły Mikołajowi i Śnieżynce własnoręcznie przygotowane prace plastyczne przedstawiające wizerunek Mikołaja i jego Pomocników. Na koniec wizyty przedszkolaki zrobiły sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia i zaprosiły go na przyszły rok. Święty Mikołaj odwiedził również uczniów z klas I – VII i wręczył im słodkie upominki.
Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły naszym podopiecznym wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.
Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem ”Czyste powietrze w Górach Świętokrzyskich”. Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, uczniowie z klasy I i III – plakat na temat „Jak walczyć ze smogiem” zaś uczniowie z klasy IV i VII - wyklejankę na temat „Smogowi mówię NIE” . W pierwszej grupie wiekowej uczeń klasy III Mateusz Maciąg zajął I miejsce i otrzymał nagrodę rzeczową - rower .
Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy: z klasy I - Bartosz Wójcik, Faustyna Szmalec, Maja Maciąg, Piotr Prześrut, Kinga Klamczyńska, Weronika Piwko, z klasy III - Michał Bado, Jakub Dudzic, Jakub Borkowski, Karolina Lis, Wojciech Słowiński, Bartosz Grudziecki, Piotr Szwugier, oraz z klasy IV- Weronika Gliwa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Dnia 5 grudnia 2017 roku uczniowie klas III-VII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wraz z wychowawcami p. Barbarą Dudzic, p. Anetą Wojteczek, p. Edytą Dawiec oraz z p. dyr. Elżbietą Pożoga wybrali się do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie.
W drodze do Nowej Dęby pan przewodnik zapoznawał naszych uczniów z historią zabytków oraz opowiadał ciekawe legendy dotyczące mijanych miejscowości. W fabryce dzieci poznały kolejne etapy powstawania tych niezwykłych kruchych ozdób. Miały okazję przyjrzeć się technice wydmuchiwania bombek oraz ich dekorowania. W pomieszczeniu, gdzie pracownicy zajmują się zdobieniem ozdób, powstają prawdziwe arcydzieła. Można tam podziwiać niezwykłe unikatowe egzemplarze bombek o różnorodnej kolorystyce i bajkowych formach. Zaciekawienie dzieci wzbudziły stanowiska z choinkami z różnych części świata i epok. Po zwiedzaniu muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach. Każdy miał możliwość poczuć się artystą i samodzielnie według własnej koncepcji ozdobić bombkę, którą później otrzymał w prezencie.
Wycieczka zakończyła się w firmowym sklepie, gdzie każdy uczeń mógł wybrać sobie ulubioną ozdobę spośród setek ręcznie wykonanych prawdziwych dzieł sztuki. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem jako upominek. Będą one dekoracją tegorocznych świątecznych choinek i pamiątką miłych wrażeń z niezwykłego pobytu w fabryce szklanych ozdób.
29 listopada był dla wszystkich przedszkolaków wyjątkowy. Właśnie w tym dniu dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb. Maluchy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały kim zostaną, jakie życie ich czeka, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami, lały wosk. Nie zabrakło też wróżb dla rodziców. Zainteresowaniem cieszył się przygotowany "Horoskop dziecka według znaku zodiaku’’. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako że nadawały temu dniu wyjątkowy nastrój. Na zakończenie przedszkolaki wzięły udział we wspólnych tańcach przy skocznej muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy.
Andrzejki w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Radości nie było końca. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach. Serdeczne podziękowania składamy mamie naszego przedszkolaczka, pani Beacie Ciepielewskiej, która wraz z paniami z przedszkola przeprowadzała wróżby andrzejkowe wśród dzieci.
28.11.2017r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Tego dnia uczniowie klas 0- VII mogli wykazać się swoimi umiejętnościami tanecznymi na szkolnej dyskotece. Najpierw przy dźwiękach skocznej muzyki bawiły się młodsze dzieci, a później ich starsi koledzy i koleżanki.
Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali ciasteczka z wróżbami przepowiadającymi przyszłość. Zabawa andrzejkowa miała na celu zintegrowanie wszystkich dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień. Całość spotkania umilił pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Z radością można było obserwować, jak wspaniale potrafią bawić się uczniowie z naszej szkoły. Zadowoleni i pełni wrażeń, po skończonej imprezie wrócili do swoich domów.
Dnia 28 listopada 2017r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka odbyło się spotkanie z panem policjantem - Dzielnicowym Komisariatu w Brodach aspirantem Jarosławem Śliwą. W spotkaniu uczestniczyły też dzieci z oddziału przedszkolnego – kl 0. Tematem spotkania było przypomnienie i utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu.
Przedszkolaki bardzo serdecznie powitały przybyłego gościa i z wielkim zainteresowaniem obejrzały film edukacyjny "Bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym’’. Pan policjant przypomniał dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazy samochodem. Zwrócił też szczególną uwagę na jazdę dzieci w fotelikach samochodowych. Policjant poinformował również, w jaki sposób należy się zachować podczas ataku psa. Dzieci chętnie demonstrowały pozycję bezpieczną, zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Po krótkiej pogadance maluchy wykonały prace techniczne "lizaki policyjne’’. Zwieńczeniem tak miłej niecodziennej wizyty było "Aktywne czytanie’’. Pan dzielnicowy przeczytał dzieciom bajkę pt: "Czerwony Kapturek’’, której morał był uwieńczeniem zajęć z bezpieczeństwa.
Na koniec dzieci podziękowały panu policjantowi za odwiedziny i zaśpiewały piosenkę "Bardzo trudno być kierowcą’’. Dzięki takim spotkaniom na pewno żaden maluch nie będzie obawiał się spotkania z funkcjonariuszem. Policjant będzie kojarzył się przedszkolakom jako osoba, która zawsze służy pomocą.
Serdecznie dziękujemy panu asp. Jarosławowi Śliwie za przeprowadzenie zajęć z bezpieczeństwa, uzyskana wiedza na pewno przyda się naszym maluchom.
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia- najmilszej przytulanki i najlepszego przyjaciela dzieci. Z tej okazji w poniedziałek w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Przyjecie Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu oraz przybyły do nas "Miś ’’– animator zabaw, który towarzyszył dzieciom przez cały dzień pobytu w przedszkolu. Szczególnie miłym akcentem było to, iż animatorem zabaw była mama naszego przedszkolaczka, która z ogromnym zaangażowaniem, poprzez różnorodność zabaw, umilała maluchom Święto Pluszowego Misia.
Na początku dzieci poznały historię powstania Święta Pluszowego Misia oraz zapoznały się z różnymi znanymi misiami z bajek i z przyrody. Następnie zaprezentowały swoje pluszaki. Były także tańce, zabawy ruchowe z misiami, konkursy, śpiewanie piosenek przeplatane słodkimi misio- żelkami. Najbardziej dzieciom spodobała się zabawa naśladowcza "Niedźwiadek’’ oraz "Jadą, jadą misie’’. Maluchy wysłuchały też wiersza pt: "Naprawiamy misia’’, który to nasunął dzieciom wiele refleksji na temat poszanowania zabawek. Pani animator zadbała, aby wszyscy uczestnicy przyjęcia poczuli się jak "misie’’. Było więc malowanie twarzy, zakładanie misiowych opasek, kosztowanie miodku. Po przerwie obiadowej przedszkolaczki wykonały wyjątkowe prace plastyczne "Kudłaty Miś’’ oraz obejrzały ulubioną bajeczkę o misiu.
Na zakończenie przyjęcia wszyscy złożyli misiom życzenia, odśpiewali sto lat i skosztowali wspaniałego tortu w kształcie misia. Punktem kulminacyjnym była zabawa "Łowienie rybek’’, której nagrodą był ulubiony Miś Lubiś dla każdego malucha oraz pamiątkowa fotografia. Ten wyjątkowy dzień w przedszkolu, był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
Szczególne podziękowanie za wkład pracy i wysiłek włożony w przygotowanie wspaniałego Przyjęcia Pluszowego Misia dla pani Agnieszki Stachery, która nie tylko była pomysłodawcą, ale zarazem animatorem zabaw, składają wdzięczne przedszkolaczki, rodzice oraz pani Edyta Przygoda i pani Katarzyna Dziuba.
Narodowe Święto Niepodległości zostało uczczone przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uroczystą akademią, która odbyła się 10 listopada 2017 roku.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego. Uczniowie klas IV i VI przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. W słowach wierszy i tekstach pieśni patriotycznych występujący ukazali historię państwa polskiego. Smutne strofy wierszy przeplatały się z radosnym brzmieniem pieśni legionowych, które zaprezentował szkolny chór. Na zakończenie uroczystości, pani dyrektor Elżbieta Pożoga nawiązała do historii Polski, bohaterstwa przodków, którzy oddali życie za ukochaną Ojczyznę. Dyrektor podziękowła uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowali akademię: pani Aleksandrze Bicz, Ryszardowi Bryle, Małgorzacie Mergalskiej.
Następnie odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego "Polskie symbole narodowe”. Pani dyrektor oraz przygotowujące konkurs panie: Edyta Dawiec i Aneta Wojteczek wręczyły nagrody za czołowe miejsca w konkursie.
Uroczystość ta była dla wszystkich uczniów wspaniałą lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Narodowego Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
9 listopada 2017 r. uczniowie klasy VII wraz z koleżankami i kolegami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzawach oraz Szkoły Podstawowej w Śniadce udali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było pogłębienie wiedzy na temat niektórych zabytków stolicy, zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i wizyta w Planetarium.
Pobyt w tym wyjątkowym miejscu wycieczkowicze rozpoczęli od spaceru po Starym Mieście. Wędrując wąskimi uliczkami, wśród malowniczych kamieniczek i stylowych latarni, uczniowie mogli zobaczyć Syrenkę, Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta. Z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści pani przewodnik na temat obiektów. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarł pomnik Małego Powstańca. Wzruszyła ich historia filigranowego bohatera w za dużych butach i obszernym mundurze. Następnie zwiedzający udali się w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Mijając kościół św. Anny, kościół Wizytek, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, wycieczkowicze otrzymali od pani przewodnik garść nowych informacji. Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudził gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Widok roześmianych studentów zapewne rozniecił u nich nadzieję, że kiedyś i oni może będą pobierać naukę w tej renomowanej uczelni. Następnie zwiedzający przeszli na plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. W miejscu tym młodzież miała okazję zobaczyć próbę generalną przed Świętem Niepodległości. Przemarsz różnorodnych formacji wojskowych sprawił, że wszyscy z zapartym tchem oglądali to niezwykłe widowisko.
Kolejnym etapem wycieczki było Planetarium, gdzie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii multimedialnych uczniowie przenieśli się w tajemniczy Wszechświat. Wyświetlany na półkolistym sklepieniu trójwymiarowy obraz wzbudził zainteresowanie i wprawił wszystkich w zachwyt. Oglądający poznali tajemnice Układu Słonecznego, różne gwiazdozbiory i gwiazdy do nich nienależące.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie pozostałej części Centrum Nauki Kopernik. W miejscu tym uczniowie zobaczyli m.in. jak policja zbiera odciski palców, ćwiczyli grę na harfie bez strun, dowiedzieli się ile mają wody w organizmie, jak komponować muzykę za pomocą prostych narzędzi. Testowali wiele urządzeń, samodzielnie przeprowadzali doświadczenia na interaktywnych wystawach.
W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald’s. Apetyczne przekąski i wielosmakowe napoje stały się zbawienne po tak wyczerpującym dniu.
Wyprawa do Warszawy okazała się dużym sukcesem. Zwiedzający zobaczyli wiele interesujących miejsc i mogli się bardzo dużo nauczyć. Wyjazd dał im sporą dawkę radości i zabawy. Podczas wycieczki opiekę nad uczniami sprawowały panie : Izabela Kalisz, Małgorzata Kasprowicz, Ewa Kutera, Elżbieta Madej.
Jednym ze sposobów wychowania jest bezinteresowna pomoc słabszym i potrzebującym. Aby nasze maluchy w przyszłości wyrosły na mądrych, wrażliwych i odpowiedzialnych ludzi musimy pamiętać – "Wszystko zaczyna się od przedszkola’’.
Dlatego przedszkolaki z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach w roku szkolnym 2017/2018 z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do akcji charytatywnych: "Zakręcona akcja – Wrzuć korek’’- zbieramy plastikowe nakrętki oraz "Gorączka Złota’’- zbieramy monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy.
"Zakręcona akcja – Wrzuć korek’’ jest akcją zorganizowaną dla Antosia , 2- letniego chłopca z naszej gminy, który od urodzenia choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe i padaczkę. Akcja ta wspierana jest przez Fundację Dorośli Dzieciom. Na naszym terenie propagowana i wspierana przez Wójta Gminy Pawłów, pana Marka Wojtasa. Plastikowe nakrętki zbierać będziemy do 15.06.2018r. Po zakończonej zbiórce przekażemy je do Urzędu Gminy w Pawłowie, celem przekazania rodzinie chorego chłopca.
Akcja – "Gorączka Złota’’ zorganizowana przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach, ma na celu pomoc społeczną oraz dofinansowanie do wypoczynku dla najbiedniejszych dzieci z naszego terenu. Groszowe monety zbierać będziemy do końca kwietnia 2018. Później przekażemy je do Zarządu Rejonowego PCK w Starachowicach.
Dziękujemy za ogromne zaangażowanie rodziców oraz dzieci w nasze akcje – wychowawczyni pani Edyta Przygoda i pani Katarzyna Dziuba.
Pamiętajmy! Wspólnie możemy zrobić więcej!
W piątek, 03 listopada 2017r. uczniowie kl. IV-VII udali się na wycieczkę edukacyjną do Starachowic. Dużą atrakcją dla dzieci była wizyta w kinie Helios na projekcji filmu „Między nami wampirami”. Zabawne przygody dwóch trzynastolatków, z których jeden był wampirem wzbudziła u oglądających zainteresowanie i zdumienie. Sceny z odkrywaniem sekretu latających krów oraz perypetie ze złośliwym panem Kołeckim- niestrudzonym łowcą wampirów rozbawiła widownię do łez. Ta wesoła historia niewątpliwie przekonała uczniów, że prawdziwa przyjaźń jest możliwa i pokona wszelkie przeszkody. Po seansie filmowym dzieci miały czas na zakup drobnych upominków oraz ewentualną konsumpcję wybranych przez siebie smakołyków.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach. Pracownik tej placówki- pani Aldona Adamczyk zapoznała uczniów z księgozbiorem biblioteki, katalogiem tradycyjnym i elektronicznym. Wyjaśniła, co to jest sygnatura, jak szukać informacji dotyczących wybranych książek i ich autorów oraz innych publikacji. Uczniowie aktywnie i zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Samodzielnie wyszukiwali pozycje książkowe, a nawet podjęli próbę wypożyczenia książki przybyłym do biblioteki czytelnikom. Niektórzy uczniowie zachęceni wizytą w placówce deklarowali powrót do niej z rodzicami. Poprzez takie wyjazdy dzieci rozwijają swoje zainteresowania medialne i czytelnicze. Bogacą wiedzę oraz poszerzają słownictwo. Opiekunami wycieczki były panie: Aleksandra Bicz, Elżbieta Madej.