"Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
i przed narodem niosą oświaty kaganiec;
a kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei,
jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!…”
W poniedziałek 3 grudnia 2018 roku uczniowie kl. VI-VIII wybrali się do Starachowickiego Centrum Kultury, w którym mieli okazję obejrzeć spektakl „Kamienie na szaniec” przygotowany przez Kielecki Teatr Lektur. Widowisko składało się ze scen wybranych z powieści Aleksandra Kamińskiego oraz krótkich dokumentalnych prezentacji historycznych. To właśnie one najbardziej chwytały za serce i przypominały młodym widzom o dramacie młodzieży, której przyszło zmierzyć się z okrucieństwem okupacji hitlerowskiej. Przenikliwa muzyka w nowoczesnej aranżacji, gra świateł oraz fragment filmu „Akcja pod Arsenałem” spowodowała, że statyczna opowieść nabrała tempa i skutecznie przykuwała uwagę oglądających. Wielkie emocje, dynamika, śmierć „Rudego”, „Alka” i „Zośki”, kończąca przyjaźń sprawiła, że nawet niezbyt pilni uczniowie oglądali przedstawienie z ogromnym zainteresowaniem. Dzięki obejrzeniu sztuki teatralnej młodzi widzowie poznali zagadnienia lektury oraz utrwalili sobie najważniejsze fakty z życia bohaterów „Kamieni na szaniec”. Wyjazd na spektakl teatralny związany był z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3 wśród uczniów prowadzonym w szkole w bieżącym roku.
Opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Elżbieta Madej, Małgorzata Mergalska, Grażyna Staszewska.
30 listopada 2018r. dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka i z kl. „0” uczestniczyły w spotkaniu z fryzjerką panią Moniką Serwicką. Przedszkolaki bardzo serdecznie powitały przybyłego gościa. Z uwagą wysłuchały humorystycznego wiersza pt: „Dwa jeże” i odpowiedziały na pytania dotyczące jego treści. Następnie pani Monika przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat pracy fryzjera. Zaprezentowała im różne narzędzia i urządzenia, którymi posługuje się w zakładzie fryzjerskim, a były to: szczotki, grzebienie, wałki, nożyczki, maszynki do strzyżenia, prostownice, lokówki, karbownice, suszarka do włosów. Przywiozła również fotel, na którym dzieci mogły usiąść i poczuć się jak w prawdziwym salonie fryzjerskim. Później pani Monika używając tych narzędzi urządziła pokaz fryzjerski czesząc chętnych przedszkolaków. Każdy na własne oczy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga siły, cierpliwości i precyzji. Na zakończenie spotkania dzieci odgadywały zagadki przygotowane przez fryzjerkę oraz otrzymały od niej słodką niespodziankę. Przedszkolaki podziękowały pani Monice za odwiedziny i podarowały jej pokolorowane przez siebie obrazki.
Wizyta miłego gościa sprawiła im wiele radości, wzbogaciła o nowe wiadomości i doświadczenia. Serdecznie dziękujemy pani Monice Serwickiej za wspaniałe spotkanie.
Organizatorzy: p. Barbara Dudzic, p. Katarzyna Dziuba, p. Lucyna Saramak,p.Aleksandra Czerwińska
Dnia 29.11.2018r. w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Dla uczniów klas 0-VIII została zorganizowana dyskoteka. W przerwie uczniowie udali się do klas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Przekłuwali papierowe serce, aby poznać imię swojej sympatii, losowali bileciki, na których widniały nazwy przyszłych zawodów. Przepowiednie dostarczyły dzieciom wiele śmiechu i radości.
Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka. Uczniowie bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę.
29 listopada 2018r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb, w których maluchy mogły poznać swoją przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, lania wosku przez klucz oraz losowania kolorowych karteczek z zawodami. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy muzyce. Miłym zakończeniem wspaniałej imprezy był słodki poczęstunek. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze pod okiem wychowawczyni p. Barbary Dudzic i p. Katarzyny Dziuby.
28 listopada 2018 roku uczniowie klasy IV pod opieką pani Małgorzaty Mergalskiej ze szkolnej biblioteki oraz wychowawczyni pani Edyty Dawiec udali się do Biblioteki „Nad Skałą” w Starachowicach. To jedna z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej z cyklu „Z lekturą na wesoło”. Poznali sposób funkcjonowania biblioteki, układ książek na półkach, uczyli się korzystania z katalogu online, a także dowiedzieli się, jak odbywa się wypożyczanie i zwracanie książek. Szczególnie interesujące okazały się dla uczniów ćwiczenia przygotowane przez panie bibliotekarki, związane z wyszukiwaniem książek na bibliotecznych półkach. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały samodzielnie kolorowe zakładki do książek, które mogły zabrać ze sobą.
Wyjazd do biblioteki publicznej był jednym z działań szkoły realizowanych w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci ii młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych).
Kolejnym punktem programu była wizyta w kinie Helios. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa”. Niezwykła sceneria i dynamiczna akcja sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem śledzili losy głównej bohaterki, Klary, aż do ostatniej sekundy filmu.
Czas tego upływał bardzo szybko. W drodze powrotnej zadowoleni uczniowie dzielili się wrażeniami i planowali kolejny wspólny wyjazd.
Czytelnicy szkolnej biblioteki Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wraz z panią bibliotekarką Małgorzatą Mergalską włączyli się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada na dzień 25 listopada.
Z tej okazji zorganizowano dla uczniów wystawę książek o misiach, niedźwiadkach i niedźwiedziach (tych prawdziwych).
W czasie przerw międzylekcyjnych starsze uczennice czytały historie i misiach z różnych stron świata swoim młodszym koleżankom i kolegom, którzy słuchali tych barwnych opowieści z zainteresowaniem. Każdy z uczestników spotkania mógł przytulić się do pluszowego misia, wybranego spośród wielu, jakie tego dnia zgromadziły się w szkolnej bibliotece, aby przypomnieć o swoim święcie.
Na zakończenie każdy otrzymał słodką niespodziankę – misiowe żelki, którymi dzieci z chęcią się częstowały. Ku zadowoleniu pani bibliotekarki równie chętnie wypożyczały prezentowane książki o misiach pochodzące ze szkolnego księgozbioru.
Raz w roku najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel każdego dziecka – pluszowy miś ma swoje święto. Mimo, że w sklepach jest coraz więcej różnorodnych zabawek, to jednak wciąż największą popularnością cieszy się mały, puchaty niedźwiadek.
W Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach Święto Misia obchodzono 27 listopada. Wszystko zaczęło się od przeglądu przyniesionych przez przedszkolaków ulubionych przytulanek. Później dzieci obejrzały prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek. Zaskakującym momentem były odwiedziny niezwykłego gościa – misia. Razem z nim przedszkolaki świetnie bawiły się w zabawę „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Święto Misia było zdecydowanie dniem wypełnionym odwiedzinami. Do Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka zawitała również mama jednego z przedszkolaków p. Joanna Latała. Pani Joasia przeczytała dzieciom jedną z zabawnych historyjek Kubusia Puchatka z książeczki „Opowieści ze Stumilowego Lasu”. Następnie dzieci aktywnie uczciły święto przytulanki wesoło tańcząc w rytm piosenki „Jadą, jadą misie”. Ważną częścią zajęć była rozmowa o tym, jak należy dbać o zabawki. Dzieci w skupieniu wysłuchały wiersza „Naprawimy misia” i obiecały, że będą troszczyć się o swoich ulubieńców. Niezwykle ciekawą atrakcją Święta Misia była degustacja słodkiego przysmaku niedźwiadków – miodu.
Na koniec dzieci wykonały rysunki swoich zabawek, za co zostały nagrodzone przez wychowawczynie p. Barbarę Dudzic i p. Katarzynę Dziuba słodkim prezentem – misiem lubisiem. Był to bardzo radosny dzień. Wszystkie dzieciaki z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka na długo zapamiętają tę uroczystość.
23 listopada 2018 r. dzieci z klasy „0” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego szczególnego dnia dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszowe przytulanki, które były wyjątkowymi gośćmi. Były misie małe i duże, białe i kolorowe, nowe i te trochę zmęczone przytulaniem. Zabawka ta jest przyjacielem dzieci i towarzyszy im przez wiele lat. Przytulanka sprawdza się zarówno
w chwilach radości jak i smutku, ociera łzy, pomaga zasypiać.
Wspólną zabawę przedszkolaki rozpoczęły od radosnego tańca wraz ze swoimi misiami,
a następnie każdy miał możliwość przedstawić swoją maskotkę. Dzieci obejrzały projekcję filmu przyrodniczego o niedźwiedziach oraz rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania. Kolejną atrakcją było samodzielne narysowanie misia zgodnie z podaną instrukcją, mimo to każda praca była inna i wyjątkowa. Zadanie plastyczne dostarczyło przedszkolakom wielu emocji. Następnie dzieci wysłuchały wierszy o misiach oraz nauczyły się piosenki pt. „Pluszowy miś”. Wspólnemu śpiewaniu towarzyszyły tańce i zabawy. Na zakończenie dzieci obejrzały bajkę „Miś Uszatek”. Dzień pełen wrażeń, uśmiechu i radości zakończył się słodką niespodzianką, po czym misie ze swoimi właścicielami wróciły do domów.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Organizatorzy: p. Lucyna Saramak i p. Aleksandra Czerwińska.
Pod hasłem Książeczki do domowej biblioteczki odbywał się w październiku i listopadzie kiermasz taniej książki zorganizowany przez bibliotekę szkolną Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Było to jedno z wielu działań realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych). Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów, zarówno tych młodszych jak i nieco starszych, a także rodziców. Szeroki wybór oferowanych książek pozwolił zadowolić niemal że wszystkie gusta naszych czytelników. Każdy mógł wzbogacić swoją domową biblioteczkę o lektury szkolne, beletrystykę dla dzieci i młodzieży, pięknie wydane albumy czy zakupić po prostu książeczki do kolorowania. Nad właściwym przebiegiem akcji czuwała pani Małgorzata Mergalska ze szkolnej biblioteki wspierana przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Olę Głowacką i Olę Mergalską z klasy VII.
Uroczysta Wieczornica upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się 20 listopada 2018 r. w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. O godzinie 16.30, tuż po zapadnięciu zmroku, pani Dyrektor – Elżbieta Pożoga powitała licznie zgromadzoną publiczność, w tym gości: Sekretarza Gminy Pawłów – pana Krzysztofa Charemskiego, Radnego Gminy Pawłów – pana Piotra Miziewicza, byłą Radną Gminy Pawłów – panią Halinę Dąbrowską, ks. dr Piotra Studnickiego, a także Sołtysa Jadownik – panią Wiesławę Sepioło, Sołtysa Jawora – panią Dorotę Głuszek oraz mieszkańców i rodziców naszych uczniów.
Występ artystyczny Spójrzmy na Polskę… przeniósł widzów w odległe czasy, kiedy nasza Ojczyzna na długie lata zniknęła z mapy Europy, ale mimo wielu przeciwności nadal istniała w sercach i umysłach Polaków. Nasi uczniowie z wielką dumą recytowali wiersze patriotyczne, a pieśni w wykonaniu szkolnego chóru wzruszały do łez. Do wyobraźni widzów szczególnie przemówił niezwykle efektowny taniec Białego Orła – symbol Polski rozdzieranej przez trzech zaborców oraz kończący uroczystość widowiskowy taniec z szarfami ukazujący upadek, a następnie wielki triumf polskiego narodu. Zaprezentowane układy taneczne nasi uczniowie opracowali samodzielnie na zajęciach tanecznych prowadzonych w bieżącym roku szkolnym w ramach innowacji pedagogicznej.
Uroczysta akademia dla społeczności uczniowskiej odbyła się dnia 14 listopada. Szczególnego charakteru dodały uczniom biało-czerwone kotyliony wykonane na zajęciach artystycznych, które są prowadzone również jako innowacja pedagogiczna.
Zaprezentowany program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycieli p. Elżbiety Madej, p. Aleksandry Bicz oraz p. Małgorzaty Mergalskiej.
Dnia 16 listopada 2018 roku w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa"- rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, uczniowie kl. I i kl. II Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wysłuchali legendy ,,O Lechu , Czechu i Rusie’’ Cz. Janczarskiego, czytanej przez rodzica panią Emilię Matysek. Po wysłuchaniu pięknej legendy o powstaniu Państwa Polskiego, uczniowie wyrecytowali przygotowane wiersze patriotyczne. Wyjątkowy nastrój zadumy i powagi towarzyszył wszystkim podczas tego spotkania. Na zakończenie dzieci zaprezentowały prace plastyczne pod hasłem: – Godło Polski, wykonane w ramach działań patriotycznych podjętych z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.
W ramach świętowania 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach włączyła się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej” organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W piątek 9 listopada 2018r. o godzinie 11:11 uczniowie wraz nauczycielami z dumą odśpiewali wspólnie cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Wydarzenie to było wyrazem patriotyzmu i solidarności z młodymi Polakami w kraju i na świecie.
Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielkami Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych – p.Beatą Bętkowską i p.Elizą Hłaską, które zaprosiła p. Aneta Wojteczek. Uczniowie klas 0-II brali udział w prelekcji pt. „Las i jego mieszkańcy”, natomiast z klas IV-VIII w prelekcji pt. „Formy ochrony przyrody”.
Panie w ciekawy sposób opowiedziały młodszym dzieciom z jakich elementów składa się las, kim są jego mieszkańcy, które zwierzęta możemy spotkać w lesie przez cały rok, a które jesienią szykują się już do zimowego snu. Niezwykle ciekawe dla młodszych uczniów były informacje o sposobach komunikowania się zwierząt w ich naturalnym środowisku. Największe emocje wzbudziła wspólna zabawa polegająca na odgadywaniu odgłosów leśnych zwierząt.
Starsze grupy mogły dowiedzieć się o roli i funkcji obszarów chronionych, czym jest park narodowy a czym park krajobrazowy. Przybliżono również wybrane rezerwaty znajdujące się w najbliższej okolicy, takie jak „Perzowa Góra”, Kręgi Kamienne”, „Kamień Michniowski”, „Białe Ługi”, „Jaskinia Raj”. Przedstawicielki Parków wyjaśniły również na czym polega ochrona gatunkowa roślin i zwierząt w naszym kraju. Po zakończeniu prelekcji, w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości zorganizowano quizy z nagrodami. Pytania dotyczyły przekazanych w trakcie zajęć treści. Każdy uczestnik niezależnie od zajętego miejsca dostał skromny upominek.
Wszyscy uczniowie byli zachwyceni ciekawymi opowieściami Pań, dlatego na koniec spotkania nagrodziły je gromkimi brawami.
Dziękujemy Świętokrzyskim i Nadnidziańskim Parkom Krajobrazowym za współpracę i przeprowadzone zajęcia.
31.10.2018r. Zbiórka tuż po zmierzchu, emocje, ciemności, górski szlak. Nagle rozbłysły pochodnie i ustawił się orszak ze świętymi. Cała procesja wyruszyła na Święty Krzyż, aby w tym wyjątkowym miejscu spotkać się na uroczystym świętowaniu. Tym razem nie udało nam się wrócić do domu przed ciszą nocną, ale na szczęście na drugi dzień nie musieliśmy wstawać wcześnie rano, aby spieszyć się do szkoły, ponieważ był to dzień wolny od zajęć.
28 października 2018r. miało miejsce rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu „Najładniejszy Różaniec”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, prace były wykonane bardzo starannie, precyzyjnie i oryginalnie. Jednak to nie przeszkodziło uczniom naszej szkoły pokonać bezdyskusyjnie wszystkich przeciwników. Sięgnęliśmy po laury zdobywając pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych: Krzyś Kuchniak i Ola Mergalska, a także miejsce drugie: Piotr Prześrut i trzecie: Ola Głowacka.
Laureatom składamy serdeczne gratulacje, wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne prace i życzymy dalszych sukcesów.
27 października 2018r. we wczesnych godzinach porannych (jak na sobotę to zdecydowanie za wcześnie) dzieci należące do grup parafialnych scholi i ministrantów wybrały się na pielgrzymkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu miało być uzupełnienie przerwanego snu, ale okazało się to niewykonalne, ponieważ emocje były zbyt silne, więc rozśpiewana grupa dojechała do Miasta Królów. Zwiedzaliśmy Bazylikę Miłosierdzia Bożego, Centrum Jana Pawła II i katedrę na Wawelu. W kroplach deszczu przeszliśmy ulicami Starego Miasta, wysłuchaliśmy Hymnu Mariackiego i pełni wrażeń w drodze powrotnej zaprosiliśmy kierowcę autokaru na Koncert Życzeń w naszym wykonaniu. Zmęczeni, przemoczeni ale szczęśliwi zdążyliśmy wrócić do domu tuż przed ciszą nocną.
30 października 2018 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole. Pierwszy raz mieliśmy okazję uczestniczyć w balu wszystkich świętych. Od samego rana w sali gimnastycznej rozbrzmiewało chrześcijańskie granie. Uczniowie mieli okazję poznać życiorysy wybranych świętych, spróbować swoich sił w niebiańskich dyscyplinach i wystąpić na parkiecie razem z mieszkańcami nieba. Miejmy nadzieję, że przykład życia poznanych dzisiaj świętych wpłynie na poprawę zachowania naszych uczniów.
Dnia 29 października 2018r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Był to szczególny dzień, ponieważ dzieci stawiały swoje pierwsze kroki na szkolnej scenie przed tak licznie zgromadzoną publicznością.
Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Pożoga od powitania przybyłych gości Sekretarza Gminy Pawłów pana Krzysztofa Charemskiego, rodziców, nauczycieli oraz głównych bohaterów tego wspaniałego wydarzenia. Podczas tej doniosłej chwili przedszkolaki przedstawiały swoje umiejętności, śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze. Występ małych artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Wszyscy rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech. Po zakończonej części artystycznej pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka kładąc na ramieniu każdego dziecka duży kolorowy ołówek. Na pamiątkę tego ważnego dnia każde dziecko otrzymało dyplom i kolorową książeczkę. To miłe spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Nowo pasowanym przedszkolakom wychowawczyni Barbara Dudzic i Katarzyna Dziuba życzą wielu sukcesów, nowych przyjaźni i samych radosnych chwil spędzonych w przedszkolu.
W związku z przypadającą w tym roku 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka i z kl. „0” przystąpiły do konkursu plastycznego pod hasłem „Orzeł Biały naszym godłem”. Najmłodsze dzieci wykleiły kontury mapy Polski w barwach ojczystych wykorzystując kulki z bibuły. Uczniowie z kl. „0” wykonali Godło Polski posługując się dowolnie wybraną techniką. Dnia 28 października 2018r. nastąpiło podsumowanie konkursu. Wśród 3-4 latków zostało nagrodzonych siedmioro dzieci: Wiktoria Wolska, Grzegorz Bado, Daniel Sepioło, Inga Latała, Kordian Wac, Aleksander Dąbrowski i Maciej Samiec.
W grupie 5-6 latków:
I miejsce – Maja Maciąg,
II miejsce – Antoni Wilczyński,
III miejsce – Julia Serwicka i Natalia Kępa.
Na wyróżnienie zasłużyły prace następujących dzieci: Ksawerego Wójcika, Jana Jasztala, Jakuba Przygody, Nikodema Bicza, Bartosza Mergalskiego i Gabrieli Kępy. Pani dyrektor Elżbieta Pożoga wręczyła zwycięzcom nagrody książkowe oraz drobne upominki. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały słodkie nagrody pocieszenia.
Organizatorzy: p. Barbara Dudzic, p. Katarzyna Dziuba, p. Lucyna Saramak, p. Aleksandra Czerwińska.