Sobota 26.04.2025

liczba odwiedzin: 449494
  • Dzień Języków Obcych

    26 wrzesień to dzień w którym już od kilkunastu lat świętujemy Europejski Dzień Języków Obcych. Ma on na celu wskazanie zalet  językowej różnorodności Europy oraz propagowanie uczenia się  języków. 1 października nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach, Edyta Dawiec i Małgorzata Mergalska, przygotowały dla uczniów klas V-VIII szereg konkurencji językowych. Wytypowane z każdej klasy drużyny przy pomocy swoich kolegów i koleżanek zaangażowały się w różnorodne ćwiczenia, dzięki którym w sposób lekki i przyjemny miały możliwość przyswojenia sobie słownictwa z języka angielskiego i niemieckiego. Skrętacze językowe, idiomy i popularne przysłowia stanowiły dla uczniów nie lada wyzwanie. Ponadto mogli wykazać się spostrzegawczością wyszukując nazwy zwierząt ukryte w zdaniach czy też sprawdzić swoją znajomość stolic krajów anglojęzycznych. Konkurencje przeplatane były scenkami brawurowo odegranymi przez uczniów klasy VIII, mających na celu ukazanie jak ważna jest znajomość języków obcych w życiu codziennym. Dodatkową atrakcją dla uczniów były  zabawy integracyjne w języku angielskim.

    Podsumowaniem apelu było niezwykle ważne powiedzenie „Kto naukę języka na później odkłada, ten nie nauczy się nim dobrze władać”. Miało ono na celu uświadomienie uczniom jak ważna jest nauka języków obcych w szkole już od najmłodszych lat. Lata szkolne to bowiem najlepszy czas na szybką i efektywną naukę języka.

     

     

  • Gry i zabawy na wesoło – Europejski Tydzień Sportu

    W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu w dniu 24.09.2019 roku odbył się Turniej Gier i Zabaw dla Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka, klasy ,,0’’ oraz klas I-II. Celem turnieju była dobra zabawa, propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu.Na początku wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach orientacyjno – porządkowych, skocznych oraz w zabawach z elementami czworakowania. Kolejną atrakcją tego wyjątkowego dnia były zawody sportowe. Dzieci przystąpiły do różnych konkurencji między innymi : bieg z woreczkiem na głowie, rzuty piłką do kosza, toczenie i kozłowanie piłki, rzuty do celu, sztafety zwinnościowe, pokonywanie tunelu na czas oraz skoki na piłce. Oprócz różnego rodzaju gier i zabaw były także zabawy rytmiczno – muzyczne, podczas których dzieci miały dużo radości. Wszystkim uczestnikom turnieju bardzo się podobały zabawy z chustą animacyjną.Rywalizacji sportowej towarzyszył głośny doping oraz wspaniała atmosfera.Nad przebiegiem gier i zabaw czuwały wychowawczynie : p. Lucyna Saramak, p. Katarzyna Słowińska, p. Barbara Dudzic , p. Patrycja Gromiec oraz p. Katarzyna Dziuba i Aleksandra Czerwińska.

  • Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodnicze

    Dnia 30 września 2019r. uczniowie klasy V i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w wyjeździe edukacyjno – przyrodniczo – krajoznawczym do Świętej Katarzyny.

    Wyjazd był częścią projektu edukacyjnego finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach pod nazwą „Poznaję i chronię własne dziedzictwo przyrodnicze”. Program wycieczki obejmował zajęcia edukacyjne w Świętokrzyskim Parku Narodowym na ścieżce edukacyjnej Kakonin –Łysica –Święta Katarzyna i warsztaty pszczelarskie w Świętej Katarzynie.

    Pierwsza część wycieczki obejmowała zajęcia edukacyjne w Świętokrzyskim Parku Narodowym w Świętej Katarzynie wokół źródełka Św. Franciszka. Tam mogliśmy dowiedzieć się: Co to jest park narodowy? Po co się go tworzy? Na czym podlega ochrona ścisła? Ponadto poznaliśmy jedną z legend świętokrzyskich wyjaśniającą w jaki sposób powstało źródełko Św. Franciszka słynące z leczniczych właściwości.

    W drugiej części zajęć terenowych zostaliśmy przeniesieni w ciekawy świat pszczół. Podczas prezentacji uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję podglądać pracę pszczół. Odbyła się także degustacja miodu prosto z ula. Podczas warsztatu uczniowie wykonali świecę z węzy pszczelej (naturalnego wosku). Dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji, np. Po co ludziom pszczoły? Jakie znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły? Co to jest pszczela rodzina i z jakich pszczół się składa? Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły i dlaczego są tak ważne? Jak wygląda roczny cykl życia pszczoły? Jakie są produkty i pożytki pszczele i jakie mają znaczenie dla człowieka?

    Wzbogaceni atrakcyjnymi pamiątkami z wycieczki w postaci produktów na bazie miodu i pięknego rękodzieła, pełni wrażeń, powróciliśmy do szkoły.

    Serdecznie dziękujemy Związkowi Gmin Gór Świętokrzyskich oraz pracownikom Świętokrzyskiego Parku Narodowego za zorganizowanie niezwykle ciekawych i cennych dla nas zajęć.

  • Europejski Tydzień Sportu - żyj zdrowo i aktywnie

    Od kwietnia 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach realizowany jest projekt „Żyj zdrowo i aktywnie”, w ramach którego prowadzone są zajęcia sportowe z elementami ekologii. Jednym z założonych działań tego projektu było zorganizowanie rajdu pieszego na Łysicę dla uczniów naszej szkoły. We wtorek –  24 września uczniowie klas III – VIII pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Mergalskiej, Krzysztofa Tutki, Edyty Przygody, Edyty Dawiec, Anety Wojteczek oraz Grażyny Staszewskiej wzięli udział w zorganizowanym w ramach projektu oraz Europejskiego Tygodnia Sportu rajdzie pieszym. Wyprawa rozpoczęła się w Świętej Katarzynie. W tej pięknej miejscowości położonej u podnóża Łysicy uczestnicy rajdu zobaczyli klasztor bernardynek klauzurowych, kapliczkę Żeromskiego oraz źródełko Św. Franciszka. Młodzi uczestnicy  pokonali  długą trasę, zdobywając  najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę (614 m n.p.m),  podczas której podziwiali piękno przyrody i wsłuchiwali się w odgłosy Puszczy Jodłowej . Na szczycie odbyła się obowiązkowa sesja zdjęciowa. Strudzeni, ale zadowoleni udali się w drogę powrotną. Rajd pieszy dostarczył wszystkim wiele pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

  • WITAJ SZKOŁO!

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach rozpoczęło się mszą świętą w kościele parafialnym w Świętomarzy o godz. 8.00. Po mszy, o godzinie 9.30, w sali gimnastycznej szkoły nastąpiła inauguracja roku szkolnego. Pani dyrektor Elżbieta Pożoga przywitała przybyłych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Następnie przedstawiła wychowawców i nowych pedagogów, którzy będą uczyć w bieżącym roku szkolnym oraz zapoznała z przydziałem sal lekcyjnych.

    Przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach będą funkcjonować dwa oddziały przedszkolne:

    Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka – 3-4 latki

    Oddział Przedszkolny kl. ,,0” – 5-6 latki

  • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w Publicznej Szkole Podstawowej  w Jadownikach  –

    poniedziałek 02.09.2019r.

     

    8.00 –  Msza Święta inaugurująca nowy rok szkolny w Kościele Parafialnym w Świętomarzy

    9.30 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego na sali gimnastycznej, następnie spotkanie z wychowawcami klas

     

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

    19 czerwca 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyło się  zakończenie roku szkolnego. Był to dzień podsumowania ciężkiej i wytężonej pracy. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Elżbieta Pożoga, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Następnie podsumowała miniony rok szkolny 2018/2019. Pani dyrektor pogratulowała uczniom wysokich wyników w nauce oraz osiągnięć w konkursach i zawodach sportowych. Podziękowała za zaangażowanie w życie placówki, udział w licznych programach i projektach edukacyjnych, innowacjach pedagogicznych.

    Uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce otrzymali z rąk pani dyrektor świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz dyplomy.

    W gronie nagrodzonych znaleźli się:

    klasa I: Zuzanna Gawłowicz, Julia Zapała

    klasa II: Wojciech Mergalski, Aleksandra Żurowska, Anna Seremak, Kinga Klamczyńska, Lena Kucharczyk, Piotr Prześrut               

    klasa IV: Jakub Dudzic, Mateusz Maciąg, Krzysztof Kuchniak, Kinga Wrzesień, Karolina Mergalska, Oliwia Wójcik

    klasa V: Sebastian Ziewiec, Zuzanna Bado, Weronika Gliwa, Kinga Pożoga

    klasa VI: Michał Lis, Andżelika Markiwicz, Wiktoria Mergalska

    klasa VII: Aleksandra Mergalska, Bartosz Gwóźdź

    klasa VIII: Nina Bicz, Tobiasz Klamczyński, Zuzanna Pożoga.

    Dyplomy za 100% frekwencję otrzymali: Jakub Borkowski i Mikołaj Góźdź.

    Dyplomy za godne reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach sportowych: Aleksandra Mergalska, Artur Sarwicki, Kacper Bado, Adrian Jaros, Tobiasz Klamczyński, Grzegorz Romański, Kacper Wrzesień.

    Te niezapomniane chwile uświetniły również przemówienia Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty p. Róży Koszarskiej–Duda oraz Sekretarza Gminy Pawłów p. Krzysztofa Charemskiego.

     

    Na zakończenie pani Elżbieta Pożoga życzyła wszystkim wspaniałych, bezpiecznych i udanych wakacji.

     

  • ŻEGNAJ SZKOŁO!

    14 czerwca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach miała miejsce  uroczystość pożegnania absolwentów. Akademię rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Po miłym przywitaniu przez panią dyrektor Elżbietę Pożoga przybyłych gości: Wójta Gminy Pawłów pana Marka Wojtasa, Sekretarza Gminy Pawłów pana Krzysztofa Charemskiego, nauczycieli, uczniów i rodziców rozpoczęła się część oficjalna. Uczniowie klasy ósmej złożyli uroczyste ślubowanie, po czym przekazali młodszym kolegom symbole szkolnej władzy uczniowskiej. Następnie absolwenci zaprosili wszystkich obecnych do obejrzenia przygotowanego przez nich występu. Rozpoczęli go od odtańczenia  poloneza. Wzruszającymi przemówieniami, refleksyjnymi utworami poetyckimi, lirycznymi piosenkami poruszyli serca nauczycieli, rodziców i przyjaciół. Niektórzy występujący nie kryli wzruszenia i uronili niejedną łezkę. Ósmoklasiści wykazali się również niebywałym kunsztem aktorskim. W zabawnych scenkach wspominali rozmaite sytuacje z wybranych lekcji. Z wielkim wdziękiem zatańczyli urokliwą „Belgijkę”. Na zakończenie jeszcze raz podziękowali pedagogom, rodzicom oraz pracownikom obsługi za opiekę i trud włożony w edukację i wychowanie. Pożegnali także swoich młodszych kolegów i koleżanki. Słowa wdzięczności skierowali do nauczycieli również rodzice klasy ósmej.

    Krótkim montażem słowno – muzycznym pożegnała w imieniu całej społeczności uczniowskiej tegorocznych absolwentów klasa siódma. Przekazali oni swoim  przyjaciołom wiele praktycznych rad i złożyli życzenia. W dowód przyjaźni wręczyli im efektowne upominki.

    Po części oficjalnej głos zabrali przybyli goście i pani dyrektor. W swoich przemówieniach gratulowali absolwentom wysokich wyników w nauce, życzyli sukcesów w dalszej edukacji oraz udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.

    Po akademii nauczyciele i rodzice udali się na wspólny poczęstunek. Uczniowie klasy ósmej i siódmej wzięli udział w wieczorku pożegnalnym.

    Uroczystość pożegnania absolwentów przygotowała i prowadziła pani Elżbieta Madej, o oprawę muzyczną i choreografię taneczną zadbały panie: Aleksandra Bicz i Małgorzata Mergalska.

     

  • NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

    Imponują swoją wiedzą i uporem w dążeniu do wyznaczonego celu. Absolwenci szkół podstawowych i ostatniego rocznika gimnazjum zostali docenieni i nagrodzeni przez  Wójta Gminy Pawłów, Pana Marka Wojtasa. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/19 wraz z podsumowaniem wyników pracy uczniów odbyło się 17czerwca 2019r. w hali sportowej w Pawłowie. Władze gminy docenili tych, którzy swoją pracą osiągnęli najwyższe w szkole wyniki w nauce, a ponadto wyróżniają się nienagannym zachowaniem, wysoką kulturą osobistą, są laureatami konkursów przedmiotowych oraz osiągnęli wysokie wyniki sportowe. Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach:

    Nina Bicz – uzyskała najlepszy wynik w gminie podczas egzaminu ósmoklasisty

    Zuzanna Pożoga

    Tobiasz Klamczyński

    Wśród nagrodzonych uczniów znalazł się również Artur Sarwicki z klasy V, który otrzymał nagrodę za osiągnięcia sportowe na szczeblu wojewódzkim.

    Władze gminy docenili także pracę nauczycieli, ich zaangażowanie, osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej oraz wdrażanie działań innowacyjnych. Nagrodę z rąk wójta otrzymały panie: Edyta Dawiec, Aneta Wojteczek, Małgorzata Mergalska, Aleksandra Bicz i Edyta Przygoda. Nagrodę wójta otrzymała również Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, pani Elżbieta Pożoga. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


  • PODSUMOWANIE PROJEKTU "AKTYWNE CZYTANIE"

    Dnia 12 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach w klasie II, odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu ,,Aktywne czytanie’’, którego celem było propagowanie czytelnictwa wśród dzieci. W ramach tego przedsięwzięcia podjęto szereg różnorodnych działań. Było to cykliczne czytanie utworów przez rodziców, nauczycieli, starszych uczniów, wystawki książek, lekcje biblioteczne, konkursy czytelnicze oraz zabawy edukacyjne, typu: quizy czytelnicze, kalambury, krzyżówki i inne. W ramach podsumowania   projektu, uczniowie klasy II , uczestniczyli w konkursie plastyczno – literackim pod hasłem ,,Mój lekturnik’’, zorganizowanym przez panią Edytę Przygoda. Najlepsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone przez panią Dyrektor Elżbietę Pożoga.

    I miejsce zajęła –   Weronika Piwko

    II miejsce  zajęły –  Ania Seremak i Maja Maciąg

    III miejsce zajęli –   Faustyna Szmalec, Lena Kucharczyk i Piotr Prześrut.

    Realizacja tego projektu, dała wszystkim dużo satysfakcji i pozwoliła uruchomić nowe obszary aktywności dziecięcej. Zachęciła tez rodziców do współpracy z nauczycielami i pokazała , że możemy współdziałać dla dobra wszystkich dzieci. Inicjatorkami spotkań propagujących czytanie w klasach młodszych były panie: Edyta Przygoda, Katarzyna Słowińska i Małgorzata Mergalska.

    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu na najładniejszy lekturnik i życzymy kolejnych sukcesów w klasie III. Jednocześnie zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego czytania w ciągu całego roku . Życzymy udanych wakacji z ciekawą lekturą.

     

  • GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW

    Dnia 5 czerwca 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbył się IV Gminny Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas I-III, który został zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Pawłów pana Marka Wojtasa. Wzięły w nim udział  6-osobowe reprezentacje pięciu publicznych szkół podstawowych z terenu naszej gminy pod opieką swoich wychowawców:

    PSP w Pawłowie

    PSP w Chybicach

    PSP w Jadownikach

    PSP w Łomnie

    PSP w Godowie

    Przybyłych uczestników powitała pani Dyrektor Elżbieta Pożoga.

    Sportowe zmagania toczyły się w trzech kategoriach wiekowych. Klasy I reprezentowało 5 drużyn, klasy II – 6 drużyn, klasy III – 3 drużyny. Zawodnicy musieli wykazać się niezwykłą zwinnością, skocznością i celnością rywalizując w zabawach bieżnych, skocznych i rzutnych. Poziom zawodów był niezwykle wyrównany i nawet upalne słońce nie przeszkodziło młodym zawodnikom w osiąganiu znakomitych rezultatów. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników gospodarze turnieju zaprosili wszystkich na poczęstunek.

    Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:

    W kategorii klas I:

    I miejsce – PSP w Chybicach

    II miejsce – PSP w Pawłowie

    III miejsce – PSP w Łomnie

    IV miejsce – PSP w Godowie

    V miejsce – PSP w Jadownikach

    W kategorii klas II:

    I miejsce – PSP w Łomnie

    II miejsce – PSP w Jadownikach

    III miejsce – PSP w Pawłowie

    IV miejsce – PSP w Chybicach klasa B

    V miejsce – PSP w Chybicach klasa A

    VI miejsce – PSP w Godowie

    W kategorii klas III:

    I miejsce – PSP w Pawłowie

    II miejsce – PSP w Chybicach

    III miejsce – PSP w Łomnie

    Na zakończenie turnieju dyrektor szkoły, pani Elżbieta Pożoga, wręczyła puchary zwycięskim drużynom. Każda klasa biorąca udział w turniejowych zmaganiach otrzymała również pamiątkowy dyplom.

    Turniej Gier i Zabaw zorganizowany został w ramach obchodów XI Tygodnia Sportu dla Wszystkich, a jego celem było propagowanie kultury fizycznej wśród dzieci, rozwijanie ich sprawności ruchowej i  zainteresowania aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu oraz wdrażanie do współpracy i współzawodnictwa zespołowego opartego na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i życzliwości.

    Podziękowania dla nauczycieli wspierających imprezę: p. Ryszarda Bryły, p. Doroty Zieja.

    Organizatorzy: Dyrektor PSP w Jadownikach – p. Elżbieta Pożoga, zastępca Dyrektora PSP w Pawłowie – p. Katarzyna Stanecka, nauczyciele wychowania fizycznego – p. Krzysztof Tutka i p. Aleksandra Bicz, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej – p. Edyta Przygoda oraz p. Katarzyna Słowińska, Aleksandra Czerwińska.

     

  • AKCJA "WRZUĆ KOREK" ZAKOŃCZONA

    Dnia 07 czerwca 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach zakończona została zbiórka plastikowych nakrętek. Akcja charytatywna ,,Wrzuć korek’’, zorganizowana została dla małego Antosia, chłopca z naszej gminy, który od urodzenia choruje na porażenie mózgowe czterokończynowe oraz padaczkę. Zgromadzone nakrętki, zostały przekazane mamie chorego chłopca. Do akcji przystąpiła cała szkoła wraz z maluchami z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka. W ramach podziękowania, wdzięczna  z całego serca mama wręczyła dzieciom słodkie upominki.

    Dziękujemy wszystkim rodzicom, dzieciom, nauczycielom za ogromne zaangażowanie w naszej "Zakręconej akcji’’

    Koordynator szkolnego koła PCK: pani Edyta Przygoda oraz pani Dyrektor Elżbieta Pożoga

     

  • TURNIEJ GIER I ZABAW

    W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich w PSP w Jadownikach 29 i 30 maja odbyły się zabawy ruchowe i konkurencje sportowe. Dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka oraz klasy „O” uczestniczyły w zabawach orientacyjno – porządkowych, bieżnych, skocznych i rzutnych. Wielką frajdą było utrzymanie kilku piłek na chuście animacyjnej. Duży doping towarzyszył wyścigom z woreczkami, skokom na piłkach skoczkach, rzutom do celu. W tych dniach również plac zabaw był miejscem niezwykłych, radosnych zabaw. Uczniowie klasy I i II rywalizowali zaś w wyścigach rzędów na jednej nodze, sadzeniu ziemniaków, rzutach woreczkami na materac, sztafecie zwinnościowej oraz w rozgrywkach drużynowych „Zbijak”. Dzieci chętnie bawiły się w „Berka”, „Powódź”, „Murarza i cegły”. Nad przebiegiem gier i zabaw czuwały wychowawczynie p. Barbara Dudzic, p. Lucyna Saramak, p. Katarzyna Dziuba, p. Aleksandra Czerwińska oraz p. Edyta Przygoda p. Katarzyna Słowińska.

  • DZIEŃ RODZICA

    Dzień Mamy i Taty to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dni  w roku. Z tej okazji 31 maja 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste przedstawienie, na którym to uczniowie klasy I i II upamiętnili to wyjątkowe święto. Hasło tegorocznych obchodów Dnia Rodzica brzmiało „Mamusiu kocham Cię , Tatusiu  kocham Cię”.  Na wstępie pani dyrektor Elżbieta Pożoga przywitała wszystkich przybyłych gości  ciepłymi słowami życząc im wszystkiego najlepszego. Uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawczyń pani Edyty Przygoda i pani Katarzyny Słowińskiej przygotowały  występ, w którym to wierszami i piosenkami wyrazili swoją wielką miłość  i wdzięczność za to wszystko co otrzymali i nadal otrzymują od swoich Rodziców. Uwieńczeniem tego wyjątkowego dnia było wręczenie przez dzieci upominków w postaci kwiatka i własnoręczne wykonanej laurki. Na koniec wszyscy zasiedli to wspólnego poczęstunku. Całe spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze.

  • "CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE"

    Pięknem krajobrazu oraz zabytkami swojej małej ojczyzny zachwycili się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, którzy 27 maja 2019r. odwiedzili stolicę ziemi świętokrzyskiej. Podczas wycieczki dzieci z klas IV, V i VI zwiedziły rezerwat przyrody „Kadzielnia”, spacerowały po wzgórzu zamkowym oraz pięknym kieleckim parku miejskim, który jest jednym z najstarszych w Polsce. Wędrując wzdłuż głównej alejki skweru Szarych Szeregów młodzi turyści mieli okazję podziwiać popiersia czterdziestu znanych osób: kompozytorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy. Natomiast na tyłach Pałacu Biskupów Krakowskich zobaczyli przepiękny ogród włoski. Następnie udali się na reprezentacyjną ulicę Kielc – ulicę Sienkiewicza. Podczas wędrówki uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pana przewodnika, wzbogacając swoją wiedzę informacjami historycznymi i przyrodniczymi oraz poznali legendę o pochodzeniu nazwy miasta Kielce.

    Ponadto uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania naukowe podczas wizyty w Energetycznym Centrum Nauki. Dzieci uczestniczyły w warsztatach „Wyrysuj program! – ozoboty i tablety”, podczas których zgłębiały tajniki programowania. Następnie eksperymentowały na 27 interaktywnych stanowiskach oraz obejrzały film dotyczący energii w przyrodzie. Pobyt na świeżym powietrzu w Ogrodzie Doświadczeń pozwolił uczniom na beztroską zabawę oraz relax.

    Największą atrakcją wycieczki okazała się jednak wizyta w „Manufakturze Magia Karmelu”. Miłośnicy słodyczy wzięli udział w warsztatach karmelowych, w trakcie których poznali niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wyrobili swojego własnego lizaka i otrzymali dyplom Małego Karmelarza.

    Wycieczka do Kielc okazała się wspaniałą wyprawą, którą uczestnicy na długo zachowają w pamięci. Uczniami opiekowały się: p. Aneta Wojteczek, p. Edyta Dawiec oraz p. Patrycja Gromiec.

  • DZIEŃ MAMY U PRZEDSZKOLAKÓW

    Dnia 24 maja 2019 r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy. Wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Po występach, w których przedszkolaki zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne na twarzach rodziców widać było wielkie wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Pani Dyrektor Elżbieta Pożoga pogratulowała wspaniałego przedstawienia i złożyła przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom upominki wykonane wspólnie ze swoimi wychowawczyniami p. Barbarą Dudzic i p. Katarzyną Dziubą i zaprosiły na słodki poczęstunek. Uroczystość była bardzo radosna, przebiegała w niezwykłej rodzinnej atmosferze.

    ​​​​​​​

  • DZIEŃ MAMY - JEDYNY TAKI DZIEŃ W ROKU

    Matka, mama, mamusia – to najważniejsza osoba w życiu każdego człowieka. Dzień Matki obchodzony 26 maja to jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami, słodkościami, laurkami, a przede wszystkim wyrazami miłości i wdzięczności.

    Uczniowie z klasy „0” Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach w sposób szczególny chcieli uczcić to święto. Dlatego 23 maja zaprosili swoje najdroższe mamy na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Na początku spotkania pani Dyrektor Elżbieta Pożoga powitała wszystkich przybyłych gości oraz złożyła im najserdeczniejsze życzenia. Następnie dzieci zaprezentowały występ artystyczny. Recytowane wierszyki oraz wyśpiewane z serca piosenki wywołały u wszystkich mam łzy autentycznego wzruszenia. Każda mama otrzymała od swojego dziecka laurkę i kwiaty oraz mnóstwo uścisków i podziękowań za to, że jest najlepsza na całym świecie. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Spotkanie przebiegło w bardzo rodzinnej i miłej atmosferze. Wszystkim Mamom życzymy dużo szczęścia, zdrowia oraz aby miały w sobie dość siły i obfitości serca dla swych dzieci.

    Pani Dyrektor serdecznie podziękowała p. wychowawczyni Lucynie Saramak oraz p. Aleksandrze Czerwińskiej.

  • ŚLADAMI WROCŁAWSKICH KRASNALI

    20-21 maja uczniowie klas V-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.
    Punktualnie o godzinie siódmej 40–osobowa grupa wraz z opiekunami i panią przewodnik wyruszyła do stolicy Śląska. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Po dotarciu na miejsce wycieczkowicze udali się do Afrykarium i zoo. Unikatowy kompleks ekosystemów wodnych Czarnego Lądu, świetnie wyeksponowany dzięki licznym przeszkleniom wywarł na nich niesamowite wrażenie. Spacerując po ogrodzie zoologicznym zwiedzający podpatrywali życie i zachowania różnych gatunków zwierząt m.in. żyraf, hipopotamów, niedźwiedzi, małp i lam. Następnie spacerkiem ruszyli w kierunku Ogrodu Japońskiego. Po drodze mieli okazję zobaczyć Halę Stulecia i Iglicę oraz wysłuchać krótkiej historii związanej z ich powstaniem. Urokliwe alejki ogrodu, drewniane budowle, kamienne ozdoby, wodne kaskady i pokryte różnokolorowymi kwiatami krzewy i drzewa pozwoliły choć przez chwilę poczuć orientalny klimat tego miejsca. Około godziny 16 nieco zmęczeni uczniowie udali się do położonego w centrum Wrocławia hostelu. Zakwaterowali się w pokojach i wspólnie zjedli obiadokolację. Po posiłku wycieczkowicze pojechali do kompleksu Sky Tower. Wjazd windą na punkt widokowy największego budynku w Polsce trwał niespełna minutę. Widok z 49 piętra wieży zapierał dech w piersiach. Przeszklone do podłogi okna sprawiały wrażenie, jakby stało się na krawędzi przepaści. W dole rozciągała się przepiękna panorama Wrocławia. Zwieńczeniem atrakcji w tym dniu stał się urokliwy wieczorny pokaz fontann multimedialnych.
    Następnego ranka tuż po śniadaniu uczniowie wyruszyli na Stare Miasto. Zwiedzanie rozpoczęli od Ostrowa Tumskiego, najstarszej zabytkowej dzielnicy Wrocławia. Znajduje się tam wiele ciekawych obiektów sakralnych, na czele z gotycką Katedrą św. Jana Chrzciciela. Następnie spacerkiem, przez Most Tumski obwieszony przez zakochane pary metalowymi kłódkami, udali się na Rynek. Tam podziwiali piękny budynek Ratusza, zabytkowe kamienice oraz dwa małe domki zwane „Jasiem” i „Małgosią”. Z zaciekawieniem słuchali opowieści pani przewodnik, która przybliżyła im rozmaite historie związane z tymi obiektami. Byli także na Placu Solnym oraz na Starych Jatkach – małej uliczce z XII wieku, na której kiedyś sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki i Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych. Podczas popołudniowej wędrówki po mieście uczestnicy wycieczki tropili słynne wrocławskie krasnale. Pojawiały się one na każdym kroku i w zadziwiających miejscach. Widzieli m.in. Syzyfki, Słupniki, Więźnia przy Starym Więzieniu, Życzliwka i wiele innych.Po wyczerpującym, ale przyjemnym zwiedzaniu najciekawszych miejsc Wrocławia uczniowie udali się do autokaru i wyruszyli w drogę powrotną. Na miejsce dotarli o godzinie 21 i rozeszli się do domów w wyśmienitym nastroju.
    Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Każdy przywiózł z niej pamiątki i piękne wspomnienia.Nad bezpieczeństwem dzieci podczas wyjazdu czuwały panie: Aneta Wojteczek, Elżbieta Madej i Grażyna Staszewska.

     

  • WYCIECZKA DO BAŁTOWA

    Dnia 21 maja 2019 r. odbyła się wycieczka do Bałtowa – krainy dinozaurów. Uczestniczyły w niej dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach wraz ze swoimi rodzicami i wychowawczyniami p. Barbarą Dudzic i p. Katarzyną Dziubą. Niezwykłą przygodę rozpoczęto od zwiedzania Bałtowskiego Zwierzyńca. Najpierw odbyła się przejażdżka schoolbusem pomiędzy sektorami zamieszkanymi przez wielbłądy, lamy, strusie, owce,  itp. Następnie miało miejsce zwiedzanie i podziwianie  Polski  w miniaturze – zamki piastowskie, twierdze krzyżackie, rezydencje i warownie. Kolejnym punktem pobytu było magiczne miejsce zwane Sabatówką, gdzie przedszkolaki odbyły niełatwą przeprawę przez drewniany tunel, słuchały niezwykłych opowieści wiedźmy oraz uczestniczyły w ciekawych zabawach. Pomimo padającego deszczu entuzjazm wśród dzieci wzbudziło zwiedzanie Jura Parku z modelami dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń w ich naturalnej wielkości, o których opowiadała ciekawie pani przewodnik. Uwieńczeniem wycieczki były drobne pamiątki, a w drodze powrotnej posiłek w restauracji McDonald’s.

    Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń pomimo kapryśnej pogody.

     

  • WYCIECZKA DO OCEANARIUM I PARKU MINIATUR

    W poniedziałek 20.05.2019 r. uczniowie klas 0-II Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach  wybrali się wraz ze swoimi wychowawczyniami na wycieczkę do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach. Pierwszym punktem podróży było zwiedzanie Oceanarium „Oceanika”. Uczniowie mieli  możliwość podziwiania podwodnej flory i fauny z różnych zakątków świata. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opisała  dzieciom mieszkańców mórz i oceanów. W akwariach można było podziwiać: kolorowe ryby, koniki morskie, meduzy,  krewetki, kraby oraz rekiny i różnego rodzaju  rośliny. Po zwiedzeniu oceanarium przyszła pora na następny punkt wyprawy, a mianowicie  Park Miniatur. Można tam było podziwiać makiety największych zabytków naszego regionu. Wielką atrakcją okazały się tutaj zestawy multimedialne, w których nagrane zostały informacje o każdej budowli. W drodze powrotnej dzieci skorzystały z atrakcji ogólnodostępnego placu zabaw. Końcowym akcentem  wycieczki był krótki pobyt przy pomniku przyrody jakim jest dąb „Bartek” w Zagnańsku.

    Wszyscy w dobrych humorach, pełni nowej wiedzy i doświadczeń wrócili do domu.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach
    Jadowniki 49
    27-225 Pawłów
  • 41 302 80 50

Galeria zdjęć