Ogólnopolska akcja Góra Grosza prowadzona jest w tym roku po raz dwudziesty. Uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach jak co roku aktywnie włączają się w zbiórkę monet przeznaczonych na pomoc ich rówieśnikom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Pod okiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego skarbnicy poszczególnych klas od 25 listopada 2019 r. do 2 stycznia 2020 r. prowadzą zbiórkę groszówek do specjalnie oznaczonych pojemników. Akcja ma również charakter konkursu szkolnego. Klasa, która zgromadzi największą kwotę, zostanie nagrodzona przez Samorząd Uczniowski.
Biblioteka szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach włączyła się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Tego dnia w całej szkole rozsiadły się pluszowe misie różnej wielkości. Każdy trzymał w swoich łapkach książkę ze szkolnego księgozbioru, którą warto przeczytać. Małe misie prezentowały bajeczki i wierszyki dla maluchów i młodszych dzieci, a te większe niedźwiadki polecały literaturę dla młodzieży. Wszystkie książki można było wypożyczyć w szkolnej bibliotece. Ku radości pani bibliotekarki chętnych czytelników nie brakowało.
Uczniowie klasy I wraz z wychowawcą odwiedzili po raz pierwszy szkolną bibliotekę. Śladem baśniowych bohaterów rozwiązywali zagadki przygotowane przez bibliotekarkę panią Małgorzatę Mergalską i tym samym dowiedzieli się, czym jest książka, biblioteka, księgarnia oraz czym zajmuje się bibliotekarz. Pierwszaki poznały szkolny księgozbiór oraz regulamin korzystania ze szkolnej biblioteki. Na koniec tej pierwszej dla nich lekcji bibliotecznej każdy uczeń wypożyczył samodzielnie wybraną książkę. Pani bibliotekarka życzyła wszystkim miłej lektury oraz zaprosiła do częstego odwiedzania progów szkolnej biblioteki.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. W przedszkolu jak co roku święto pluszowego misia jest obchodzone w szczególny sposób. 22 listopada każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. W tym magicznym dniu maluchów odwiedził „prawdziwy” Pluszowy Miś w rolę, którego wcieliła się pani Agnieszka Stachera mama naszego przedszkolaka – Alusi, który opowiedział dzieciom parę ciekawostek ze swojego życia. Przemiły gość przyłączył się również do skonsumowania słodkiego śniadanka, czyli kanapek z miodzikiem. Później maluchy razem z misiem tańczyły, śpiewały i rozwiązywały zagadki. Pluszak był tak szczęśliwy że poprowadził dla przedszkolaków misiową gimnastykę. Ale co to za urodziny bez tortu? Było więc słodkie ciasto i serdeczne STO LAT dla Misia. Po odśpiewaniu życzeń nastąpiła degustacja urodzinowego tortu. Następnie nasz solenizant przeczytał maluchom bajkę pt. ,, Wilk, niedźwiedź i lew”. Nie były to jednak wszystkie atrakcje w tym cudownym dniu. Na panie: Patrycję i Kasię też czekały niespodzianki. Miały one za zadanie narysować misia z zawiązanymi oczami. Przy wykonywaniu tej pracy niezbędna okazała się pomoc przedszkolaków. Maluchy z wielkim zaangażowaniem podpowiadały swoim wychowawczyniom, jak mają rysować sylwetkę bohatera dnia. Na zakończenie Miś dostał mały prezencik natomiast każdy z przedszkolaków otrzymał pamiątkowy dyplom za wspaniałą zabawę oraz wykonanego z gąbeczki misia. Serdeczne podziękowania składamy pani Agnieszce Stachera za zorganizowanie tego pięknego dnia.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach była gospodarzem Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja dla każdego w językach Szekspira i Goethego”, który odbył się po raz pierwszy 26 listopada 2019 r. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności językowych uczniów oraz popularyzowanie wiedzy o literaturze obcojęzycznej. Młodzież z klas VII-VIII szkół podstawowych z gminy Pawłów deklamowała wiersze w języku angielskim i niemieckim.
Poziom przygotowania uczestników był niezwykle wysoki. Każdy występ dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń estetycznych. Dlatego wytypowanie zwycięzców okazało się ogromnie trudnym zadaniem. Komisja konkursowa w składzie: pani Grażyna Kot – nauczyciel języka niemieckiego, pani Danuta Ośmiałowska – nauczyciel języka angielskiego oraz pani Anna Michta z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowie oceniała prezentacje uczestników pod kątem językowym i artystycznym.
W kategorii – poezja angielska laureatami zostali:
I miejsce – Maria Kosiarska z PSP w Chybicach
II miejsce – Konrad Mergalski z PSP w Jadownikach
III miejsce – Julia Samiec z PSP w Rzepinie.
W kategorii – poezja niemiecka najlepsi okazali się:
I miejsce – Katarzyna Żłobecka z PSP w Szerzawach
II miejsce – Kamil Graba z PSP w Szerzawach
III miejsce – Wiktoria Nowak z PSP w Pawłowie.
Nagrody dla zwycięzców wręczyła Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu p. Róża Koszarska –Duda. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Szkołę Językową Speakout Marta Szymańska – Baran, wydawnictwo Express Publishing oraz Starachowickie Centrum Kultury. Ponadto w przygotowaniu poczęstunku dla gości oraz oprawy artystycznej uroczystości organizatorów wsparli: Rada Rodziców działająca przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach, M-studio Mirosław Dryla oraz Kwiaciarnia „Jaśminowy Zakątek” Małgorzata Sławek.
Nad przygotowaniem konkursu oraz jego właściwym przebiegiem czuwały: pani dyrektor Elżbieta Pożoga, oraz Edyta Dawiec – nauczyciel języka angielskiego i Małgorzata Mergalska – nauczyciel języka niemieckiego.
W dniu 13.11.2019 roku dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach pod opieką pań: Patrycji Gromiec, Katarzyny Dziuby, Małgorzaty Mergalskiej oraz rodziców wybrały się na wycieczkę do Kina Helios w Starachowicach na ,, Zestaw klasyków bajek”. Maluchy miały przyjemność obejrzeć takie bajki jak: Bolek i Lolek wyruszają w świat – Na wyspach PolinezjiDziwne przygody Koziołka Matołka – Gwiazdor filmowyPiesek w kratkę – Sam jak piesProszę słonia! – Znajomi w ZOOReksio – Reksio swatReksio – Reksiowa wiosna
Nudy w kinie nie było, – dużo wątków, wielu bohaterów, same atrakcje. Oprócz bajek przedszkolaki mogły zobaczyć jak funkcjonuje kino od ,, zaplecza”. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze potwierdzały, że czas spędzony w kinie należy zaliczyć do udanych. Następnym etapem wycieczki była Bajkolandia. W miejscu tym dzieci mogły skorzystać z wielu ciekawych urządzeń typu: armatki z kulkami, ścianka wspinaczkowa i mini pojazdy dla maluchów. Największą frajdą jednak okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntów, przejść, zjeżdżalni i basenów z kolorowymi kulkami. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i pełni niezapomnianych wrażeń z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domu.
Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe i zapadają głęboko w pamięci na długie lata.
W dniu 13 listopada 2019 roku uczniowie klas 0-V Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w warsztatach w ramach programu edukacyjnego „Polska – moja Ojczyzna” zorganizowanych przez Agencję szkolno-przedszkolną LUPUS. Podczas zajęć dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat Ojczyzny, symboli narodowych oraz mapy Polski. Uczniowie chętnie odpowiadali na zadawane pytania, brali udział w dyskusji oraz z zaangażowaniem uzupełniali mapę Polski zaznaczając na niej stolicę, góry, rzeki, stroje charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Ponadto z uwagą wysłuchali informacji o bohaterze narodowym Józefie Piłsudskim. Na zakończenie każdy uczeń mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w mundurze legionisty.
12 listopada 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii naszej ojczyzny, uczniowie kl. I, VI,VII ,VIII przygotowali program artystyczny o patriotycznej wymowie. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie młodzi artyści w kilku odsłonach przedstawili trudną drogę Polski do odzyskania wolności. W klimat czasów zaborów i I wojny światowej oglądających wprowadził dziadek-legionista, który wyjaśniał swoim wnuczkom zawiłości tamtych czasów. W trakcie opowieści staruszka na scenie pojawiali się: Józef Piłsudski wygłaszający płomienną mowę do swoich żołnierzy, legionista żegnający ukochaną matkę, córka pisząca list do ojca, małe dzieci deklarujące przynależność do swojego kraju oraz gazeciarze zachęcający do czytania bieżących informacji. Najbardziej przejmującym momentem przedstawienia był układ taneczny obrazujący rozbicie Polski przez zaborców. Atmosferę tamtych lat przybliżył chór szkolny, wykonując nastrojowe pieśni legionowe.
Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Elżbieta Pożoga podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie akademii. Podkreśliła wagę znaczenia słów Ojczyzna i Wolność, a także przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o historii naszego kraju, o polskiej tradycji i kulturze.
Scenariusz przedstawienia przygotowała p. Elżbieta Madej przy współpracy p. Lucyny Saramak, o oprawę muzyczną zadbała p. Aleksandra Bicz, a efektowną dekoracje wykonała p. Małgorzata Mergalska.
W piątek 8 listopada Publiczna Szkoła w Jadownikach wzięła udział w zorganizowanej przez Ministra Edukacji Narodowej akcji „Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wspólnie odśpiewała wszystkie cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Wyjątkową wagę uroczystości podkreśliły biało – czerwone kotyliony na piersiach oraz strój galowy uczniów, którzy w tym dniu wykazali się wzorową postawą patriotyczną. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Szkoła pamięta”. W piątek 25 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem panią Małgorzatą Mergalską, a także dziewczęta i chłopcy z klasy III oraz V wraz z wychowawczynią panią Edytą Przygoda udali się na cmentarz parafialny w Świętomarzy, aby uporządkować groby żołnierzy poległych w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej. Następnie uczniowie złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze, upamiętniając w ten sposób bezimiennych bohaterów polskiego narodu. Młodzieży towarzyszył ksiądz Tomasz Moskal, który przypomniał ciekawą historię kościoła w Świętomarzy i poprowadził modlitwy w intencji zmarłych spoczywających na cmentarzu oraz w krypcie pod kościołem.
Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach poczynili pierwsze kroki w nauce robotyki oraz programowania. Mając do dyspozycji klocki LEGO pozyskane w ramach projektu ,, ProgramujeMY kielecki” uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Panią Elżbietę Pożoga. Korzystając z nowoczesnych wizualizacji na tablicy interaktywnej wykonywali pierwsze próby budowania robotów. Wychowankowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem tworzyli swoje prace, oczekując efektu końcowego. Następnie wykorzystano ikonki obrazkowe do ustalenia oprogramowania ruchu robotów. Przygotowane i sprawnie poruszające się mechanizmy wprawiły uczniów w zachwyt oraz wywołały olbrzymi entuzjazm.
Nauka programowania to ciekawa forma podnoszenia kompetencji cyfrowych uczniów w zakresie technologii komunikacyjno- informacyjnych, która warto kontynuować na każdym etapie edukacji.
24 października uczniowie: Jakub Dudzic, Mateusz Maciąg, Michał Cioroch i Dawid Gliwa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pod opieką p. Anety Wojteczek wzięli udziału w jednodniowej, bezpłatnej wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Organizatorem wycieczki był Świętokrzyski Park Narodowy, na którą zostali zaproszeni laureaci 11. edycji Rajdu edukacyjnego „Puszcza Jodłowa”.
Roztoczański Park Narodowy jest położony w południowo-wschodniej części Polski, na Roztoczu, w województwie lubelskim. To najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce, grunty leśne pokrywają 95,5% powierzchni parku. Został utworzony 10 maja 1974.
W siedzibie dyrekcji RPN w Zwierzyńcu pracownicy parku powitali serdecznie uczestników wycieczki i odbyła się część wstępna. Dzieci poznały historię utworzenia parku oraz dowiedziały się m.in., że istnieje tu hodowla koników polskich. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po najciekawszych zakątkach RPN jedną ze ścieżek edukacyjnych na Bukową Górę. Ścieżka ta to naturalny model dydaktyczny, ukazujący na niewielkiej przestrzeni, niezwykłą różnorodność przyrodniczą wynikającą ze zmiany różnorodności siedlisk od boru sosnowego przez bór jodłowy do żyznej buczyny. Po drodze mijaliśmy kolejno: „Głaz Papieski”, Pomnik Pamięci Poległych Leśników, następnie obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra oraz punkt widokowy z panoramą na strefę Roztocza Środkowego. Później udaliśmy się na ścieżkę do stawów „Echo”. Niestety w tym roku one wyschły, zatem mogliśmy naocznie zaobserwować skutki ocieplania klimatu.
Zwiedziliśmy również Ośrodek Edukacyjno-Muzealny z udziałem pracowników RPN (wystawę stałą, wystawę czasową, film o walorach parku).
Przewidziany był również czas wolny, podczas którego dzieci mogły się lepiej poznać, a po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Bodzentyna.
Dzięki wycieczce poznaliśmy walory przyrodnicze RPN, poszerzyliśmy swoje wiadomości o ochronie gatunkowej roślin, zwierząt oraz miło spędziliśmy czas.Serdeczne dziękujemy Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego za NIEZAPOMNIANĄ WYCIECZKĘ.
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka odbyła się 18 października 2019 roku o godz. 13.00. Od samego rana trwały przygotowania. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości Kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Pawłowie– pani Róża Koszarska – Duda i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk i taniec. Po części artystycznej dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom. Dla większości był to pierwszy bardzo ważny występ.
Następnie odbył się akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Elżbietę Pożogę. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Niejednej mamie oraz tacie łza wzruszenia zakręciła się w oku: z radości, lekkiego niedowierzania, że oto ukochane maleństwo staje się Prawdziwym Przedszkolakiem. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz symboliczny upominek.
17 października przy akompaniamencie pięknej, „złotej” polskiej jesieni uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w 11 edycji Rajdu Edukacyjnego „Puszcza Jodłowa”. W rajdzie uczestniczyło 9 szkół z gmin: Łączna, Pawłów, Bodzentyn, Krajno, Łagów, Bieliny i Masłów. Niektórzy startowali po raz pierwszy, inni to już stali bywalcy.
W Świętej Katarzynie przy bramie wejściowej do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zlokalizowany był punkt startowy, gdzie zespoły otrzymały wszelkie wytyczne i KARTY OCENY. Zespoły 4-osobowe wraz z nauczycielem wyruszali szlakiem niebieskim im. Edwarda Wołoszyna prowadzącym na Miejską Górę 426 m n.p.m. do Bodzentyna, do siedziby Dyrekcji ŚPN, gdzie zlokalizowany był 5-ostatni PUNKT KONKURSOWY i META. Po dotarciu na metę na „dzień dobry” i na rozgrzewkę wszyscy otrzymali gorącą i pachnącą zupę. Był również czas dla zespołów na regenerację, udział w ognisku z pieczeniem chleba i kiełbasek. Nudno nie było, ponieważ pracownicy ŚPN oraz zaproszeni goście zadbali także o rozrywkę dla uczestników rajdu. Były przygotowane gry i zabawy, w których nasi uczniowie wykazali się wiedzą i wygrali mnóstwo nagród. Na koniec odbyło się uroczyste podsumowanie XI Rajdu edukacyjnego „Puszcza Jodłowa” z udziałem Dyrektora ŚPN wraz z wręczeniem nagród, dyplomów i upominków.
Nasi uczniowie: Jakub Dudzic, Mateusz Maciąg, Michał Cioroch i Dawid Gliwa pod opieką pani Anety Wojteczek zajęli IV miejsce i w nagrodę zostali zaproszeni na 1-dniową, bezpłatną wycieczkę do Roztoczańskiego Parku Narodowego.
15 października 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na wstępie pani dyrektor Elżbieta Pożoga powitała zaproszonych gości: Księdza Proboszcza Parafii Świętomarz Marka Zielonkę, Radnego Gminy Pawłów pana Piotra Miziewicza, sołtys wsi Jadowniki panią Wiesławę Sepioło, sołtys wsi Jawór Stary panią Dorotę Głuszek, Radę Rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, po czym zaprosiła wszystkich do obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez wychowanków.
W programie udział wzięli uczniowie z klas III – VIII. Złożyły się na niego piękne wiersze, piosenki, „czarno-biała” iluzja oraz nawiązująca do szkolnej rzeczywistości humorystyczna inscenizacja „Lekcja wytrzymałości”. Pozwoliła ona nauczycielom z dystansem spojrzeć na swoją pracę, dzieciom – z innej perspektywy na swoją codzienność, a pozostałym gościom przypomniała beztroskie szkolne czasy. Na zakończenie uczniowie złożyli gronu pedagogicznemu okolicznościowe życzenia, odśpiewali tradycyjne „Sto lat!”, wręczyli kwiaty i przygotowane przez Samorząd Uczniowski drobne upominki. Wiele ciepłych słów, podziękowań i życzeń dla nauczycieli padło również tego dnia z ust przedstawicieli Rady Rodziców. Dopełnieniem całej uroczystości była piękna dekoracja, uśmiechy na twarzach i odświętny wygląd wszystkich uczniów.
W drugiej części spotkania głos zabrała pani dyrektor Elżbieta Pożoga. W swoim przemówieniu wyraziła wdzięczność i uznanie dla codziennej, trudnej pracy nauczycieli, pracowników administracji oraz obsługi. Podziękowała pedagogom za ich czas, ogromne poświęcenie i serce wkładane w opiekę, przekazywanie wiedzy oraz wychowanie młodego pokolenia. Ważnym momentem uroczystości było wręczenie Nagród Dyrektora Szkoły wyróżniającym się nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym szkoły.
Część artystyczną, dekoracje i upominki przygotowali uczniowie pod opieką pań: Grażyny Staszewskiej, Anety Wojteczek, Edyty Dawiec, Edyty Przygoda, Aleksandry Bicz i Małgorzaty Mergalskiej.
Dnia 8 października 2019 r. odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla pierwszoklasistów, ale również dla ich rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor, która powitała przybyłych rodziców, nauczycieli i uczniów. Szczególnie gorące słowa skierowała do pierwszoklasistów. Następnie
głos zabrała przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego, zwracając się do swoich najmłodszych koleżanek i kolegów.
Uczniowie klasy pierwszej i drugiej zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń: p. Lucyny Saramak oraz p. Katarzyny Słowińskiej.
Wspólnie śpiewali piosenki i recytowali wiersze.
Najważniejszym momentem tej uroczystości było złożenie przez dzieci przysięgi oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor Elżbieta Pożoga. W ten sposób
pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej
w Jadownikach. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz drobne upominki. Skromne prezenty dla pierwszaków przygotowała również klasa druga. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców.
Naszym najmłodszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz samych radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.
Niesamowicie fenomenalny wynik osiągnęła młodzież w Jadownikach, w szkolnych wyborach parlamentarnych. Frekwencja wyniosła tu mianowicie 97%!! Tak wspaniały sukces wyborczy udało się osiągnąć dzięki działaniom grupy projektowej, złożonej z uczennic i uczniów z klasy ósmej. Zainteresowanie wyborami płynęło również z ciekawości i możliwości wykonania czynności, które zastrzeżone jest dla osób dorosłych.
Wybory o których mowa odbyły się 10 października. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas VI-VIII, a było ono możliwe dzięki projektowi Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują 2019”. Wszystkie elementy wyborów były zbliżone do prawdziwych, karty do głosowania zawierały, co prawda tylko partie startujące w naszym okręgu, bez imion i nazwisk kandydatów, ale i tak nie brakowało emocji przy stawianiu znaku X przy wybranym Komitecie Wyborczym. Po skończonych wyborach zarówno grupa projektowa, jak i młodzież uczestnicząca w wyborach stwierdziła, że głosowanie jest fajne, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość w kwestii frekwencji na wyborach za ileś tam lat. Pozostaje nam mieć nadzieję, że dorośli też staną na wysokości zadania i ich frekwencja dorówna tej w szkolnych wyborach.
Nad całością projektu w PSP w Jadownikach czuwał opiekun – pan Grzegorz Latała.
W niedzielę, 29 września, na terenie rezerwatu „Skałki” w Krynkach odbyły się III Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich Młodzików. Biegacze z całego kraju rywalizowali w swoich kategoriach wiekowych. Organizatorem i pomysłodawcą mistrzostw był Sylwester Dudek, prezes Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. W zawodach udział wziął uczeń naszej szkoły – Artur Sarwicki, który pokonał trasę 600 metrów z przewyższeniem +-20 m. Trasa biegu wiodła przez piękny las wśród malowniczych skałek. Były podbiegi i duża ilość zakrętów, co sprawiło, że trasa była trudna technicznie. Jednak dla Artura satysfakcjonujące było to, że miał okazję pobiec z najlepszymi reprezentantami klubów lekkoatletycznych z całej Polski.
Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich przedszkolaków, a w szczególności dla chłopców, ponieważ tego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
Z tej okazji zostały wręczone chłopcom upominki, które zostały ufundowane przez rodziców, a także śliczne krawaty, które przygotowała jedna z mam – dziękujemy ślicznie. Następnie dziewczynki złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia. Nie zapomniano oczywiście o dziewczynkach, one także dostały prezenty. Na wszystkie dzieci czekał również pyszny poczęstunek ogromna taca z owocami. Atrakcje jakie spotkały dzieci w tym wyjątkowym dniu to : zabawy i tańce z balonami, które później pomalowały mazakami.
Na koniec dnia przedszkolaki wykonały kolorowe prace plastyczne.
„W Twoje święto chłopaku miły
Z całego serca i z całej siły
Życzymy Ci dużo szczęścia i radości,
Sukcesów w pracy i miłości!”
Dzień Chłopaka jest obchodzony w Polsce 30 września. To sympatyczne święto uczcili również w ostatnim tygodniu września uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Wiele ciepłych i serdecznych życzeń od dziewczynek, tych dużych i tych mniejszych, popłynęło w kierunku chłopców. Dodatkowym prezentem były warsztaty edukacyjne „Fizyka na wesoło” przeprowadzone przez p. Elżbietę Orzechowską, nauczycielkę fizyki ze Starachowic. Poprzez proste doświadczenia z dziedziny fizyki uczniowie z klas V, VI i VII mieli okazję zrozumieć otaczający nas świat. Eksperymentowanie z przedmiotami codziennego użytku w sposób interesujący i zabawowy uzmysłowiło dzieciom, że to nie żadne czary mary tylko prawa fizyki.
Samorząd Uczniowski zorganizował plebiscyt na „Superchłopaka”. Ten zaszczytny tytuł przyznano w tym roku w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy V – VIII. W finałowych rozgrywkach wzięli udział chłopcy wytypowani przez swoje klasowe koleżanki. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: pani Aleksandra Bicz, pani Patrycja Gromiec i pani Monika Racka. A konkurencje nie były łatwe! Nie każdy zje kawałek cytryny i nie zrobi przy tym kwaśnej miny. Znajomość zawartości damskiej kosmetyczki to nie lada sztuka, a wykonanie wieczorowego makijażu koleżance z klasy też nie należało do najłatwiejszych zadań. Jednak wszyscy chłopcy poradzili sobie znakomicie, zdobywając sympatię dopingującej ich publiczności. Ostatecznie tytuł „Superchłopak 2019” zdobył Jakub Gwóźdź z klasy VII, a szarfa z napisem „Superchłopak Junior 2019” trafiła do Wojtka Mergalskiego z klasy III. Zadania konkursowe przygotowały: pani Małgorzata Mergalska oraz dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego.