25 listopada Szkołę Podstawową w Jadownikach odwiedziła grupa artystyczna ,,Rekonstrukto”, która zaprezentowała zebranym uczniom pokaz historyczny pod tytułem „Wrzesień 1939 - o tym jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu artyści omówili i zaprezentowali: sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza w społeczeństwie polskim, polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej, bezpieczne repliki broni. W przedstawieniu aktywny udział wzięła zgromadzona publiczność, która zapoznała się z technikę wojskową, łącznością i zaopatrzeniem w wojsku. Zaprezentowano także, musztrę i sprzęt bojowy. Pokaz dostarczył wszystkim zgromadzonym wielu wrażeń. Bez wątpienia największą atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska zgromadzonych przedmiotów o tematyce wojskowej czyli replik broni takich jak np. ciężki karabin maszynowy. Ta żywa i interesująca lekcja historii na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Opracował Ryszard Bryła
W tym dniu w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach z inicjatywy opiekunów Samorządu Uczniowskiego została zorganizowana akcja, która miała na celu uświadomienie uczniom jakim zgubnym nałogiem jest palenie papierosów.
Na szkolnym korytarzu znalazła się gazetka z informacjami i plakatami wykonanymi przez uczniów klas IV – VI dotycząca tej tematyki. Najstarsi uczniowie, chłopcy z klasy VIII, przygotowali banery z hasłami zniechęcającymi do palenia papierosów. Prezentowali je podczas przerw śródlekcyjnych swoim młodszym kolegom i koleżankom.
Pani Sylwia Mróz przygotowała krótką prezentację „Nie spal się na starcie” dotyczącą palenia zarówno papierosów jak i e papierosów. Uczniowie zostali zapoznani z szkodliwym dla organizmu składem tych używek oraz z skutkami czynnego i biernego palenia.
Mamy nadzieję, że przeprowadzona akcja zniechęci uczniów do palenia papierosów i wybiorą zdrowy styl życia, bez nałogów.
Opracowała Edyta Dawiec
Świetlica w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach jest miejscem, w którym nie ma czasu na nudę.
Kto powiedział, że jesień jest smutna,
Że ma kolor szarego płótna,
Że jej prawie nie widać we mgle?
Kto to wszystko powiedział?
My nie!
Niepowtarzalny urok jesieni i przypadające na tę porę roku wydarzenia i święta stały się tematem różnorodnych zajęć organizowanych przez wychowawców: czytelniczych, ruchowych, plastyczno-technicznych, muzycznych, edukacyjnych. Dzieci poszerzały swoją wiedzę o otaczającym świecie, rozwijały zainteresowania i uzdolnienia, nabywały nowe umiejętności, kultywowały szkolne i narodowe tradycje. Spędzając czas wspólnie z rówieśnikami uczyły się współpracy, właściwych postaw i relacji społecznych oraz kultury życia codziennego. Ostatnie ciepłe i pogodne dni były okazją do zabaw, gier i spacerów na świeżym powietrzu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci zajęcia plastyczno-techniczne. Uczniowie bardzo chętnie rysowali, malowali, wycinali i kleili. Ich prace zdobiły gazetkę i salę świetlicową. Jesień powoli ustępuje miejsca zimie, ale z pewnością nadchodzący czas będzie to równie ciekawy i twórczy dla naszych podopiecznych.
Opracowała Grażyna Staszewska
W ramach innowacji przyrodniczych uczniowie klas II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach, brali udział w kilkugodzinnych zajęciach edukacyjnych dotyczących jesiennej pory roku i zdrowego odżywiania. Korzystając ze złotej polskiej jesieni dzieci uczestniczyły w pieszych wędrówkach podziwiając walory barwnej jesieni. Kolorowe liście stały się inspiracją do pięknych prac a zebrane dary jesieni stanowiły dekorację wnętrza sali lekcyjnej. Piękna pogoda pozwoliła na zorganizowanie ogniska, na którym dzieci piekły ziemniaki i kiełbaski. Wesołe zabawy na świeżym powietrzu były uwieńczeniem Święta Pieczonego Ziemniaka. Właściwe odżywianie w okresie jesiennym sprzyja zdrowiu, dlatego nie obyło się też bez prelekcji na temat zdrowego odżywiania. Korzystając z tablicy multimedialnej uczniowie oglądali filmiki edukacyjne o tej tematyce oraz Piramidę Zdrowego Odżywiania. W ramach zajęć praktycznych wykonywali owocowo- warzywne stworki i robili ulubione owocowe soki. Zajęcia przeplatane były zagadkami, rebusami, piosenkami i zabawami ruchowymi.
Uczniowie z wielką radością uczestniczyli w tych zajęciach pogłębiając tajniki zdrowego odżywiania. Dziś wiedzą, że jedyną metodą na długie życie jest Zdrowy Styl Życia – ruch na świeżym powietrzu oraz właściwe odżywianie, gdzie domenę stanowić mają witaminy czyli owoce i warzywa.
Opracowała Edyta Przygoda i Barbara Dudzic
14 listopada 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie dyrektor szkoły- pani Agnieszka Jędrzejczyk-Skimina przywitała wszystkich zebranych i podkreśliła, jak ważne dla każdego Polaka jest Święto Niepodległości. W części artystycznej uczniowie klasy VIII, VI i ,,0” w inscenizacji ,,Pisk Białego Orła” zaprezentowali tragiczne wydarzenia z historii Polski. Młodzi artyści w obrazowy sposób przedstawili losy wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa osobistą tragedię, gdyż ojciec i syn opuszczają rodzinne strony, by walczyć o wolność ojczyzny. Pozostali w domu dziadek i babcia opowiadają wnukom historię walki Białego Orła. W chacie pojawia się również poeta, który odwołując się do literatury okresu zaborów, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Spektakl został wzbogacony pantomimą ilustrującą walkę Białego Orła, układem tanecznym z biało-czerwoną flagą oraz tańcem w wykonaniu dzieci z klasy II i III. Natomiast uczennice klasy IV, VI zaprezentowały pieśni i piosenki patriotyczne. Zgromadzeni obejrzeli przedstawienie w skupieniu i nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami.
Akademię przygotowały panie: Edyta Dawiec, Barbara Dudzic, Elżbieta Madej, Edyta Przygoda, Lucyna Saramak.
Materiał zdjęciowy wykonano przy użyciu aparatu Sony pozyskanego dzięki programowi Laboratoria Przyszłości.
Opracowała Elżbieta Madej
Biblioteka szkolna
zaprasza wszystkich uczniów i wychowawców
Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach
do udziału
w międzyklasowym konkursie fotograficznym
„Czytanie ma klasę!”
*Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zdjęcia klasy
wspólnie czytającej książkę lub książki (każda klasa może zgłosić dwa zdjęcia)*
* Zgłaszane na konkurs fotografie powinny promować
spędzanie czasu z lekturą oraz nawiązywać
do treści prezentowanej książki*
*Przy ocenie prac będą uwzględniane następujące aspekty:
- atrakcyjny i oryginalny sposób ujęcia tematu
- stopień zaangażowania klasy (uczniów jak i wychowawców J)*
*Zdjęcie należy zapisać w formacie jpg i dostarczyć
do biblioteki szkolnej (do p. Małgorzaty Mergalskiej)
w formie elektronicznej do 09 grudnia 2022r.*
*Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły
do dnia 16 grudnia 2022 r.*
*Dla zwycięskiej klasy przewidziano atrakcyjną nagrodę rzeczową*
(Pełny regulamin konkursu dostępny u organizatora)
10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach, włączyły się w obchody tego nietypowego święta.
Wszystkie maluchy tego dnia zamieniły się w jeżyki. Ubrane były w szare lub brązowe stroje, a na głowach miały opaski z sylwetą jeża. Zajęcie rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach. Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie wierszy o tych sympatycznych zimowych śpiochach. Przedszkolaki oglądały książeczki, wesoło bawiły się i tańczyły przy piosenkach o jeżach. Nie zabrakło również tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż".
Po skończonej zabawie dzieci wykonały pracę plastyczną, ozdabiając sylwetę jeża.
Był to dzień pełen radości i dobrej zabawy.
Opracowała Marlena Lipczyńska
W czwartkowe przedpołudnie 27 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią, panią Elżbietą Pożoga, pojawili się w progach szkolnej biblioteki. Podczas pierwszej części wizyty dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki oraz zasadami pracy bibliotekarza. Druga część spotkania miała bardziej uroczysty charakter. Uczniowie wysłuchali z uwagą opowiadania pt. „Bałagan w bibliotece”, następnie poznali prawa i obowiązki czytelnika. Po złożeniu uroczystego ślubowania pierwszaki stały się stuprocentowymi czytelnikami szkolnej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy otrzymali dyplomy oraz piękne wydanie wierszy i opowiadań dla dzieci pt. „Pierwsze abecadło” ufundowane przez Instytut Książki. Na koniec świeżo upieczeni czytelnicy mogli wypożyczyć pierwsze samodzielnie wybrane książeczki ze szkolnego księgozbioru.
Opracowała Małgorzata Mergalska
Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w zajęciach , Cyfrowe ciekawostki” prowadzonych przez panią Elżbietę Pożoga. Na poprzednim spotkaniu poznali platformę do programowania korzystając ze strony macecode.microbit.
Kolejnym krokiem była nauka tworzenia dźwięków oraz melodii. Pierwszoklasiści pracowali w grupach ustalając rytmy z wykorzystaniem dźwięków gamy. Posłużyli się elementami z zakładki ,, Muzyka”. Każdy miał możliwość stworzenia dowolnej sekwencji. Zespoły wybrały również własny znaczek. Pliki zapisano na komputerze. Następnie dokonano prób odsłuchania melodii. Dokonano synchronizacji z płytką podłączoną do komputera, która powtarzała zaprogramowane dźwięki oraz wyświetlała znaczki.
Mali informatycy nie kryli zadowolenia z uzyskanych efektów.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, która nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Jej celem jest wspomnienie zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
W ramach akcji w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyło się kilka przedsięwzięć.
26 października uczniowie z klasy II i III wraz z wychowawczyniami p. Edytą Przygodą i p. Barbarą Dudzic uczestniczyli w rajdzie pieszym na cmentarz do Świętomarzy, gdzie uporządkowali groby, zapalili znicze i oddali hołd poległym żołnierzom.
Ponadto przygotowano dwie wystawy na gazetkach ściennych. Jedna z nich poświęcona została bohaterom Kielecczyzny i Gór Świętokrzyskich z okresu II Wojny Światowej. Natomiast druga prezentowała prace plastyczne uczniów nawiązujące do polskiej tradycji świąt: Wszystkich Świętych i Zaduszek. Gazetki przygotowali uczniowie z klas IV-VI pod kierunkiem p. Sylwii Mróz i p. Edyty Dawiec.
Posumowaniem akcji był apel, który odbył się 28 października przygotowany przez p. Edytę Dawiec i członków Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Na zakończenie ksiądz Norbert Siedlecki poprowadził wspólną modlitwę za dusze poległych za ojczyznę oraz naszych zmarłych krewnych.
Opracowała Edyta Dawiec
26 października 2022r. w PSP w Jadownikach odbyła się próbna ewakuacja, w której uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi. Przebieg ewakuacji nadzorowała p. dyrektor – Agnieszka Jędrzejczyk- Skimina oraz strażacy OSP w Brzeziu. Nauczyciele sprawnie doprowadzili uczniów do wyznaczonego miejsca, gdzie bezpiecznie oczekiwali na przybycie straży pożarnej. Uczniowie na zajęciach do dyspozycji wychowawcy zostali zapoznani z jasno wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, dzięki którym mogą bezpiecznie opuścić budynek. Społeczność szkolna zna zasady postepowania obowiązujące podczas opuszczania budynku w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Ewakuacja odbyła się sprawnie i zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Opracowała Sylwia Mróz
Dnia 26 października 2022r. w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Przygotowania trwały od początku roku szkolnego. Dzieci przedstawiły program artystyczny, śpiewały poznane piosenki oraz recytowały wiersze. Wspólnie zatańczyły „Poleczkę”.
Po części artystycznej przedszkolaki złożyły uroczyste przyrzeczenia, następnie p. Dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk – Skimina dokonała uroczystego pasowania oraz wręczyła dyplomy.
W tak ważnej chwili przedszkolakom towarzyszyli rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Dzień ten, na pewno na długo zostanie w sercach przedszkolaków.
Opracowała Marlena Lipczyńska
W dniu 19.0.2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbywa się uroczystość Ślubowania oraz Pasowania na ucznia w obecności zaproszonych gości- Kierownik SCO w Pawłowie pani Róży Koszarskiej – Dudy, Dyrektor szkoły pani Agnieszki Jędrzejczyk- Skiminy, rodziców pierwszoklasistów oraz uczniów klasy drugiej z wychowawczynią panią Edytą Przygoda.
Podopieczni pani Elżbiety Pożogi we współpracy z nauczycielem wspomagającym panią Aleksandrą Jasztal zaprezentowali przygotowany program artystyczny przytaczając ciekawostki z życia klasy i szkoły. Wskazywali się znajomością alfabetu, mapy i krajobrazów w Polsce. Prezentowali właściwe zachowania w stosunku do kolegów i koleżanek oraz osób starszych. Z zaangażowaniem recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki, które wprowadzały zebranych w radosną atmosferę. Na uznanie zasłużyły solistki, które wykonały piękny i podniosły utwór,, Polska”.
Uczniowie rozwiązywali zagadki przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy drugiej. Wykonali zadania mające na celu wypicie soku z cytryny i zaprezentowanie uroczego uśmiechu. Następnie przystąpili do aktu ślubowania z udziałem pocztu flagowego.
Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia oraz wręczyła wszystkim pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Wspólnie z panią Kierownik Różą Koszarską – Duda przekazały pierwszoklasistom upominki, złożyły gratulacje oraz życzenia licznych sukcesów w nauce szkolnej, konkursach oraz rozwijania talentów. Pamiątkowe ołówki otrzymali z rąk drugoklasistów.
Na zakończenie popłynęły podziękowania ze strony rodziców, których dzieci zostały włączone w poczet społeczności szkolnej. Obecnych zaproszono na słodki poczęstunek.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
Dnia 18 października 2022 r. uczniowie kl. IV i V PSP w Jadownikach włączyli się w celebrowanie jedenastej edycji ,,Narodowego Czytania” ,,Ballad i romansów” naszego narodowego wieszcza – Adama Mickiewicza. W obecności p. dyrektor Agnieszki Jędrzejczyk-Skiminy, uczniów kl. III wraz z wychowawcą – p. Barbarą Dudzic oraz swoich rówieśników zaprezentowali dwie ballady Mickiewicza: ,,Świteziankę” i ,,Panią Twardowską”.
Narratorami utworów były Maja Jaros i Katarzyna Bies z kl. IV. Rolę Świtezianki czytała Julia Zapała (kl.V), strzelca – Zuzanna Gawłowicz (kl. V). Postać diabła zaprezentowała Gabriela Kępa (kl.IV), a przebiegłym Twardowskim był Antoni Wilczyński (kl.IV). Wychowankowie pod opieką nauczyciela polonisty – p. K. Samiec pochwalili się swoimi umiejętnościami czytelniczymi i artystycznymi, tworząc plakaty do wybranych ballad ( Nikola Bado, Jakub Przygoda, Andrzej Przygoda, Gabriela Kępa, Patrycja Pożoga).
Celem akcji było zainspirowanie i zachęcenie do czytania, które jest pożytecznym spędzeniem wolnego czasu. Uczniowie obiecują, że za rok zmierzą się z powieścią ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Opracowała: Katarzyna Samiec
Obchodom tegorocznego święta Dnia Edukacji Narodowej w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach towarzyszyło hasło:
„Dziś życzeń wiele – to dla Was Nauczyciele”.
13 października nauczyciele, pracownicy obsługi, rodzice i uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej aby uczcić to wyjątkowe święto. W uroczystej akademii wzięli udział uczniowie z klas I-VIII. Program artystyczny przygotowany w charakterze „Wiadomości telewizyjnych” poprowadzili Karolina Mergalska oraz Jakub Dudzic z klasy VIII. Przekazali informacje płynące zarówno z Ministerstwa Edukacji Narodowej jak również z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. Przedstawiciele poszczególnych klas wyrazili swoją wdzięczność i podziękowanie recytując wiersze. Chłopcy z klasy III i IV zaprezentowali taniec „Musical chair”, a Kasia Bies z klasy IV zagrała na skrzypcach „Menuet” Luigi Boccheriniego. Z kolei najstarsi uczniowie przedstawili inscenizację pt. „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na świecie”, dedykując go wszystkim nauczycielom, ich nauczycielom i nauczycielom ich nauczycieli, a także naszym wspaniałym uczniom. Uroczystość uświetnił także chór szkolny wykonując piosenki dla nauczycieli.
Na zakończenie przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wraz z Radą Rodziców złożyli nauczycielom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli drobne upominki.
Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pań: Edyty Dawiec, Aleksandry Bicz oraz Grażyny Staszewskiej.
Opracowała Edyta Dawiec
W dniu 11 X 2022r. dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka oraz klasy „0” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pod opieką pań: Marleny Lipczyńskiej, Katarzyny Dziuby, Lucyny Saramak oraz grupy rodziców wybrały się na wycieczkę do Kina „Helios” w Starachowicach.
Maluchy obejrzały film skierowany do najmłodszych pt.: „ Elfinki”. Główną bohaterką jest mała, krucha dziewczynka o imieniu Elfi, która udowodniła, że warto być odważnym i otwartym na świat – nawet ten tajemniczy i nieznany.
Wszystkim dzieciom film bardzo się podobał. Z zaciekawieniem oglądały liczne przygody dziewczynki. Piosenka w wykonaniu Kasi Sienkiewicz porwała małych widzów do tańca.
Pobyt w kinie bardzo szybko dobiegł końca. Wszystkie dzieci w doskonałych nastrojach i z uśmiechem na twarzy wróciły do domu.
Opracowała Lucyna Saramak
Od października bieżącego roku szkolnego klasy II- III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach przystąpiły do realizacji innowacji pedagogicznej ,,Przygoda z przyrodą – drogą do sukcesu’’ prowadzonej przez p. Barbarę Dudzic i p. Edytę Przygodę. W ramach prowadzonej innowacji uczniowie klasy II i klasy III wzbogacą wiedzę w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej, popartej doświadczeniami i eksperymentami. 5 października w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie wysłuchali pogadanki na temat ochrony środowiska pod hasłem: ,,Warto być eko’’ oraz obejrzeli bajkę proekologiczną. Następnie stworzyli własny Kodeks Przyjaciela Przyrody, który umieścili na przygotowanym drzewie, jednocześnie złożyli własnoręczne podpisy na kolorowych listkach i wyrecytowali przysięgę Przyjaciela Przyrody. Urozmaiceniem zajęć były wierszyki, zagadki i rebusy o tematyce przyrodniczej prezentowane na tablicy multimedialnej oraz wspólne śpiewanie piosenki ,, Moja planeta’’. Na zakończenie każde dziecko wykonało barwną prace plastyczno- techniczną Logo Przyjaciela Przyrody.
Wspólne działanie i inicjatywa na rzecz ochrony środowiska i poznanie tajników przyrody to super sprawa bo z nauką jest przygoda i zabawa.
Opracowały E. Przygoda i B. Dudzic
7 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach obchodzono XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wydarzenie to poprzedziły intensywne przygotowania. Uczniowie klas 4-6 na różne sposoby przypominali sobie i utrwalali tabliczkę mnożenia: układali tabliczkowe domina i piramidki, rozwiązywali interaktywne testy, wykonywali plakaty, które w formie humorystycznych rymowanek ilustrowały najtrudniejsze przypadki mnożenia i dzielenia. Ich prace przez cały tydzień ozdabiały szkolne korytarze i sale lekcyjne. W każdej z tych klas przeprowadzone zostały konkursy, w wyniku których wyłoniono klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Zostali nimi: Antoni Wilczyński (klasa 4), Nikola Bado (klasa 5) i Kinga Klamczyńska (klasa 6). Klasowi mistrzowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Najwięcej emocji wzbudziły jednak egzaminy ze znajomości tej elementarnej i niezbędnej w codziennym życiu matematycznej umiejętności. W rolę egzaminatorów wcieli się tym razem nie pedagodzy lecz sami uczniowie. Specjalne Patrole Egzaminacyjne podczas przerw sprawdzały tabliczkową wiedzę swoich starszych kolegów. Największą frajdą było jednak dla nich egzaminowanie dorosłych: nauczycieli i pracowników szkoły. Wszyscy, którzy zdali egzamin nagrodzeni zostali kolorowymi odznakami – Eksperta Tabliczki Mnożenia. Miejmy nadzieję, że wszystkie te przedsięwzięcia pomogą naszym wychowankom nadrobić tabliczkowe zaległości.
Szkolny koordynator ŚDTM pani Grażyna Staszewska serdecznie dziękuje wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję oraz nauczycielom, którzy zechcieli włączyć się we wspólną zabawę.
Opracowała: Grażyna Staszewska
5 października 2022r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach z klas 4-8 wraz z wychowawczyniami: p. Sylwią Mróz, p. Anetą Wojteczek i p. Edytą Dawiec uczestniczyli w wycieczce do Parku Trampolin Jump World w Radomiu. Celem naszej wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu oraz integracja zespołów klasowych.
Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora dzieci korzystały z szeregu atrakcji m.in. trampolin akrobatycznych, parku linowego, koszów do koszykówki, boiska do siatkówki, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Wszyscy z radością skakali na trampolinach na różne sposoby. Dużym zainteresowaniem cieszyły się skoki do basenu z gąbkami oraz skoki na wielką poduchę z wysokości.
Dodatkową atrakcją dla uczniów były konkursy zaproponowane przez pracowników Parku Trampolin. W licznych konkurencjach zdobyto vouchery na następny ekstytujący pobyt oraz drobne nagrody rzeczowe.
Czas spędzony w parku trampolin dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach.
Opracowała: Aneta Wojteczek
Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do samorządów w
całej Polsce przekazane zostały tabletki z jodkiem potasu. Podejmowane działania to
standardowa procedura stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia
radiacyjnego.
W przypadku zagrożenia tabletki będą wydawane mieszkańcom Gminy Pawłów w punktach
dystrybucji:
1. GOKSiR w Pawłowie, Pawłów 45
2. Spichlerz w Pokrzywnicy, Pokrzywnica 15a
3. Remiza OSP, Kałków 37a
4. Budynek po szkole w Bostowie, Stary Bostów 8a
5. Szkoła Podstawowa w Grabkowie, Grabków 24
6. Szkoła Podstawowa w Dąbrowie, Dąbrowa 58
7. Szkoła Podstawowa w Jadownikach, Jadowniki 49
8. Szkoła Podstawowa w Szerzawach, Szerzawy 104
9. Szkoła Podstawowa w Radkowicach, Radkowice Kolonia 5
10. Szkoła Podstawowa w Chybicach, Chybice 50
11. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rzepinie, Rzepin Drugi 154
12. Biblioteka Publiczna w Tarczku, Tarczek 98
Kiedy należy przyjmować tabletki z jodkiem potasu?
Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią
radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę,
lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o
wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Podanie leku do 8 godzin po
wystąpieniu skażenia nadal jest korzystne.
Tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia
radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, ponieważ
można sobie zaszkodzić. Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może skutkować
niedoczynnością tarczycy, nadczynnością tarczycy, podrażnieniem układu pokarmowego czy
reakcjami alergicznymi. Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu
przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.
Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach:
Noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia,12,5 mg – ¼ tabletki
Dzieci od 1 miesiąca do 3 lat, 25 mg – ½ tabletki
Dzieci od 3 lat do 12 lat, 50 mg – 1 tabletka
Dorośli (do 60 lat) i dzieci powyżej 12 lat, 100 mg – 2 tabletki
Kobiety w ciąży i karmiące piersią, 100 mg – 2 tabletki
Przeciwwskazania:
uczulenie na jodek potasu
nadczynność tarczycy
zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)
opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa.
Obecnie nie ma zagrożenia radiacyjnego, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez
Państwową Agencję Atomistyki.
Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną.