W ramach innowacji pedagogicznej Przygoda z przyrodą drogą do sukcesu, w kl. II i III odbyły się zajęcia poświęcone naszej Błękitnej Planecie a dokładnie wodzie, która jest i zawsze będzie źródłem życia.
Marzec to wyjątkowy miesiąc w którym witamy wiosnę i jednocześnie obchodzimy Światowy Dzień Wody. Celem innowacyjnego spotkania było, uświadomienie uczniom jak wielkie znaczenie ma woda dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt i roślin. W czasie spotkania odbyła się pogadanka edukacyjna połączona z prezentacją multimedialną. Dzieci obejrzały film przyrodniczy pt. ,, Bez wody nie ma życia’’. Korzystając z tablicy wykonywały ćwiczenia interaktywne- Laboratorium Przyszłości- Świat Małego Odkrywcy. Z ogromnym zaangażowaniem uczniowie wykonywali różne doświadczenia praktyczne z wykorzystaniem wody- ,, Co rozpuszcza się w wodzie’’, ,, Jak uzyskać różne kolory za pomocą wody’’, ,,Co się dzieje z lodem’’, ,,Właściwości wody’’. Umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i prowadzonych doświadczeń, stały się ciekawym i interesującym elementem zajęć. Urozmaiceniem prowadzonej edukacji przyrodniczej, były zabawy - ,, Kąpiel’’, „ Zamarzanie’’, zagadki słuchowe -,,Wodne dźwięki’’ oraz nauka piosenki ,, Wesoły Żeglarz’’ z wykorzystaniem elementów ruchowych. Na zakończenie zajęć, każdy uczeń wykonał pracę plastyczno – techniczną- ,, Błękitna Planeta’’ w oparciu o wcześniejszą prezentację modelu naszej planety , czyli globusa.
Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, szczególnie doświadczeniach badawczych z wodą. Zdobyte wiadomości ekologiczne na temat wykorzystania zasobów wody pitnej na Ziemi nie tylko były fajną przygodą ,ale zdobytą świadomością, że woda to źródło życia. Szanując wodę od najmłodszych lat, uczymy szacunku do życia, co jest prawdziwą drogą do sukcesu.
Opracowała: Edyta Przygoda i Barbara Dudzic
Każdy nauczyciel pragnie, aby przekazywany przez niego materiał był dla uczniów ciekawy i zrozumiały. Coraz częściej pedagodzy wykorzystują działania innowacyjne zmierzające do osiągnięcia zadowalających efektów. Kreatywność to cecha, która przyświeca nauczycielom uczącym języka angielskiego z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Radkowicach. Koordynatorki projektu - pani Sylwia Mróz i pani Joanna Zawada zaproponowały uczniom ciekawą alternatywę pisania tradycyjnych maili/listów, polegającą na wysyłaniu korespondencji swoim rówieśnikom z klasy piątej i szóstej. Wymiana doświadczeń pomiędzy dwoma szkołami cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Tematyka oraz zadania prac pisemnych układane są zgodnie z wytycznymi egzaminu ósmoklasisty oraz zainteresowaniami naszych uczniów. Uczniowie realizując kolejne zadania, odpowiadają na otrzymane maile od swoich rówieśników. Dodatkowo, indywidualnie oraz grupowo, na lekcji języka angielskiego samodzielnie analizują rażące błędy, oczywiście pod bacznym okiem nauczyciela. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania przyczynią się do podniesienia efektywności pracy szkoły!
Opracowała: Sylwia Mróz
20 stycznia 2023r. uczniowie klasy VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w II etapie konkursu wiedzy o Ziemi Świętokrzyskiej pod hasłem: ,,Różne oblicza Ziemi Świętokrzyskiej- piękno odkryte i zasługujące odkrycia”. Jego organizatorem był Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Świętokrzyskiej. Konkurs honorowym patronatem objął Świętokrzyski Kurator Oświaty. Ten etap zmagań miał formę quizu, realizowanego on-line. Wzięły w nim udział najlepsze zespoły, które wcześniej napisały prace zgodnie z obowiązującym regulaminem. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jakub Borkowski, Jakub Dudzic, Mateusz Maciąg, Karolina Mergalska, Piotr Szwugier. Podczas spotkania uczniowie odpowiadali na pytania Komisji Konkursowej. Ósmoklasiści wykazali się dużą wiedzą na temat naszego regionu, co docenili organizatorzy konkursu, przyznając zespołowi I miejsce. Laureaci zostali zaproszeni na uroczystą galę konkursową do Warszawy.
Uczniów do konkursu przygotowywały panie Elżbieta Madej i Aneta Wojteczek.
Opracowały: Elżbieta Madej i Aneta Wojteczek
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach pozyskała stację lutowniczą i lutownicę kolbową. Sprzęt umożliwił przeprowadzenie ciekawych zajęć z techniki w klasach V-VI. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów zbudowany jest prosty obwód elektryczny oraz warunki, które muszą być spełnione, aby w obwodzie nastąpił przepływ prądu. Następnie zapoznali się z budową i działaniem lutownicy oraz zasadami bezpieczeństwa podczas jej użytkowania. Za pomocą spoiwa lutowniczego – cyny, uczyli się łączyć w sposób trwały miedziane przewody wchodzące w skład obwodu elektrycznego. Ich zlutowanie metodą „na skrętkę”, choć nie tak łatwe jakby się wydawało, zakończyło się sukcesem. W zamkniętym obwodzie popłynął prąd elektryczny.
Nauka lutowania okazała niezwykle interesująca i sprawiła uczniom ogromną przyjemność.
Opracowała: Grażyna Staszewska
15 lutego 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyło się spotkanie z mł.asp. Pawłem Kusiakiem – pracownikiem Komendy Głównej w Starachowicach. Prelekcja została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) . DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
Pan Policjant omówił przede wszystkim zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Podawał przykłady zagrożeń na jakie jesteśmy obecnie narażeni online oraz do kogo się zgłosić, gdy jesteśmy ofiarą lub świadkiem przemocy w sieci.
Inicjatorkami szkolnych obchodów DBI były p. Grażyna Staszewska i p. Sylwia Mróz.
Materiały dla rodziców:
https://edukacja.fdds.pl/pluginfile.php/96491/mod_resource/content/1/Domowe-zasady-ekranowe-broszura_OST-07.2022.pdf
https://edukacja.fdds.pl/pluginfile.php/92232/mod_resource/content/4/chron-dziecko-w-sieci_broszura.pdf
Opracowała : Sylwia Mróz
Walentynki to doskonały czas, który przypomina nam o potrzebie wyrażania naszych uczuć względem drugiego człowieka. Zdarza się, że w codziennym życiu zapominamy powiedzieć drugiej osobie jak bardzo jest dla nas ważna. Dzień Świętego Walentego to najlepszy moment, aby przekazać naszym bliskim oraz koleżankom i kolegom ile dla nas znaczą. Przy okazji tego święta mamy doskonałą okazję, aby przypomnieć sobie co oznacza bycie dobrym przyjacielem, jak dzielić się dobrem i wzajemnie się wspierać.
Chcąc należycie uczcić tegoroczny Dzień Zakochanych Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Edytą Dawiec i p. Sylwią Mróz przystroił naszą szkołę w kolorowe baloniki i serduszka oraz gazetkę tematyczną. Młodzież i dzieci były ubrane na kolor czerwony, który symbolizuje miłość oraz radość. Dodatkową atrakcją były muzyczne przerwy śródlekcyjne, podczas których można było posłuchać ulubionej piosenki, a nawet potańczyć.
Rada Rodziców zadbała o walentynkowe upominki, które pomocnicy Świętego Walentego dostarczyli wszystkim uczniom.
Wśród ogólnej radości i wzajemnej życzliwości minął ten wyjątkowy i niepowtarzalny dzień w roku.
Opracowała: Edyta Dawiec
Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia.
Babcia i Dziadek to najbardziej kochane osoby. Każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem i miłością. Troszczą się o swoje wnuki, uczą ich tego co w życiu najważniejsze i odprowadzają do przedszkola.
Dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka i klasy 0 z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach w podzięce za ich miłość i oddanie życzą swoim Babciom i Dziadkom wszystkiego co najlepsze w dniu ich święta.
W dniach 23-25 stycznia dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorsko-wolalne i taneczne w specjalnie przygotowanych montażach słowno – muzycznych. Ponieważ Babcie i Dziadziusiowie nie mogli być obecni na żywo, specjalnie przygotowane dla nich programy artystyczne zostały sfilmowane. Najmłodsi artyści zaprezentowali w nich tegoroczne „Jasełka” oraz recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Film klasy 0 można obejrzeć pod podanym poniżej linkiem:
https://drive.google.com/file/d/1qvKxuEKKWtQjVyDogTsw9mTNv03lGlJn/view?usp=sharing
Filmy zostały nagrane przy użyciu aparatu fotograficznego wraz ze statywem oraz zestawu oświetleniowego i ekranu Green Screen, pozyskanych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.v
Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach informuje o rozpoczęciu rekrutacji dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.
Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz uzupełniającym określa załącznik nr 1 oraz nr 2 do Zarządzenia nr 6/23 Wójta Gminy Pawłów z dnia 18 stycznia 2023 r.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel.: 41 272 16 88.
Wnioski o przyjęcie dzieci do oddziału przedszkolnego, deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, zgłoszenia do klasy pierwszej można pobrać w oddziale przedszkolnym lub w sekretariacie, ze strony Gminy Pawłów oraz niniejszej strony szkoły - umieszczone w formie załączników poniżej.
Dokumenty w sprawie rekrutacji należy składać w sekretariacie szkoły w godz. 8.00-15.00 lub przesłać w wersji elektronicznej na adres mailowy szkoły: ds-jadowniki@pawlow.pl
Załączniki:
Dnia 28 stycznia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyła się zabawa karnawałowa, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie z klas 0 – VIII oraz dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka. W ramach rozrywek zaplanowanych przez Radę Rodziców – z której inicjatywy została zorganizowana choinka – na dzieci czekały liczne atrakcje. Najmłodszym pociechom przebranym za znane postacie z bajek czas umilały panie animatorki, które zachęcały do wspólnej zabawy. Starsi uczniowie bawili się przy dźwiękach zespołu muzycznego. Na radosny nastrój i wesołą zabawę miał wpływ estetyczny wystrój sali. Zabawa przyniosła wszystkim wiele radości. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za zorganizowanie i przygotowanie dekoracji, strojów oraz pysznego poczęstunku.
Opracowała: Katarzyna Samiec, Barbara Dudzic
Podsumowanie I semestru nauki w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach
Najlepsi uczniowie w I semestrze roku szkolnego 2022/23
Klasa I
Oliwia Ziewiec
Aleksander Dąbrowski
Dawid Markiewicz
Daniel Sepioło
Paweł Siwak
Klasa II
Maciej Samiec
Wiktoria Wolska
Grzegorz Bado
Kacper Saramak
Klasa III
Bartosz Mergalski
Filip Ciepielewski
Michał Prostak
Patryk Niedziela
Klasa IV
Katarzyna Bies 5,27
Maja Jaros 5,18
Antoni Wilczyński 5,09
Antoni Kolasa – Orłowski 4,91
Klasa V
Zuzanna Gawłowicz 5,08
Julia Zapała 5,0
Natalia Maciąg 4,83
Klasa VI
Kinga Klamczyńska 5,08
Aleksandra Żurowska 5,08
Klasa VIII
Karolina Mergalska 4,93
Jakub Dudzic 4,93
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zarządzenie Nr 6/23 Wójta Gminy Pawłów z dnia 18 stycznia 2023 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym w punkcie i oddziałach przedszkolnych oraz klas pierwszych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Pawłów na rok szkolny 2023/2024 - załącznik.
W dniu 26 stycznia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach uczniowie klas I-III zaprezentowali występ artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka bez udziału gości. Inscenizacja została nagrana przez rodziców i umieszczona na stronach aplikacji Messenger.Wnuczęta wykonały zabawne scenki z życia rodzinnego wcielając się w role seniorów i ich najbliższych. Recytowały wiersze oraz składały życzenia wyrażając najszczersze uczucia wobec ukochanych babć i dziadków. Występ urozmaicono piosenkami min. ,, Babcia tańczy rock and rolla", ,, Babcia i dziadek są zawsze blisko, tak nas kochają". Popłynęły serdeczne słowa ,, moja babcia i mój dziadek to wspaniali są dziadkowie..." oraz ,, powiedz babciu, powiedz dziadku, kto za wami tęskni i kto o was śni.....". Padło wiele wzruszających i ciepłych słów mówiących o wzajemnej przyjaźni, miłości oraz wsparciu w trudnych, życiowych sytuacjach. Młodzi artyści zaprezentowali także taniec w takt melodii ,,Odpływają kawiarenki" oraz ,,Gdzie się podziały tamte prywatki", nawiązując do nostalgicznych czasów ich młodości, jak również rytmiczny, entuzjastyczny taniec nowoczesnych seniorów- rock and roll.
Uczniowie przygotowali pamiątkowe laurki oraz upominki, które wręczyli swoim babciom i dziadkom wraz z życzeniami odwiedzając ich w domach rodzinnych.
,, Dziękujemy za tylko Wam znane sposoby:
nakarmienia niejadków, uspakajania gagatków,
oraz uczenia, jak być dobrym, uczciwym, uczynnym i wrażliwym,
Dziękujemy!
Występ został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli wychowawców: pani Barbary Dudzic, pani Edyty Przygoda, pani Elżbiety Pożoga oraz pani Aleksandry Jasztal.
Opracowała: Elżbieta Pożoga i Barbara Dudzic
Dnia 26.01.2023r. PSP w Jadownikach odwiedził DENTOBUS, czyli mobilny gabinet stomatologiczny. W ramach realizacji Programu Profilaktyczno-Wychowawczego dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-VIII zostali poddani rutynowej kontroli stomatologicznej. Profilaktyka stomatologiczna prowadzona od najmłodszych lat pomaga ustrzec przed rozprzestrzenianiem się chorób zębów, dlatego tak ważne są regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą zauważyć najmniejsze ubytki i zastosować szybkie, bezbolesne, nieinwazyjne, a przede wszystkim skuteczne leczenie. Pracownicy DENTOBUSU udzielili dzieciom wskazówek dotyczących zdrowych nawyków, które powinni uskuteczniać w profilaktyce domowej. Dzięki stomatologom – pracownikom DENTOBUSU – rodzice uzyskali wiarygodną i dokładną informację o stanie zębów swojego dziecka.
Serdecznie dziękujemy pracownikom DENTOBUSU.
Opracowała: Agnieszka Jędrzejczyk-Skimina i Barbara Dudzic
W ramach innowacji pedagogicznej Przygoda z przyrodą drogą do sukcesu, w styczniu odbyły się cykliczne zajęcia poświęcone ochronie przyrody w zimowej szacie. Uczniowie klasy II i klasy III aktywnie uczestniczyli w zajęciach korzystając z tablicy interaktywnej. Tworzyli łańcuszki skojarzeń dotyczące zimy i zjawisk atmosferycznych związanych z tą porą roku. Wyjaśniali pojęcia, oglądali slajdy i łączyli z odpowiednią nazwą. Rozwiązywali rebusy, krzyżówki i odgadywali zagadki. Prezentacja slajdów,, Zimowe krajobrazy’’ stał się inspiracją do wykonania prac plastycznych pod hasłem: ,, Zima’’. Uczniowie korzystając z farb, past do zębów i waty, wykonali piękne ilustracje obrazujące zimową scenerię. 20 stycznia uczestniczyli w prelekcji i prezentacji multimedialnej pod nazwą ,, Formy ochrony przyrody’’ przeprowadzonej przez panią Paulinę Pytlas z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny pt: ,, Nasi podopieczni’’. Wysłuchali wielu ciekawostek o ekologii i dokarmianiu zwierząt zimą. Poznali też walory przyrodnicze i krajobrazowe naszego regionu. Na koniec spotkania dzieci wykonały z szablonów maski zwierząt i otrzymały pamiątkowe książeczki. Na kolejnym innowacyjnym spotkaniu uczniowie oglądali film edukacyjny pt:,, Polskie ptaki zimą’’. Po filmie rozpoznawali i podawali nazwy ptaków zimujących w Polsce. W ramach ochrony przyrody we współpracy z rodzicami, uczniowie przygotowali różnorodne karmniki dla naszych pięknych skrzydlatych przyjaciół. Wspólnie obejrzeliśmy film przyrodniczy pt: ,, Jak i czym dokarmiać ptaki zimą’’. Podsumowaniem tych zajęć, było napełnienie karmników przysmakami ptaków i zawieszenie ich na dworze.
Wszyscy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach, oprócz zdobytej wiedzy, było dużo radości i satysfakcji.
Opracowała : Barbara Dudzic i Edyta Przygoda
20 stycznia 2023r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w zajęciach pod nazwą „Formy ochrony przyrody”, zorganizowanych przez p. Anetę Wojteczek.
Prelekcje przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnych przeprowadziła pani Paulina Pytlas z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.
Uczniowie z klas IV-VIII wzbogacili swą wiedzę na temat parków krajobrazowych, parków narodowych, rezerwatów oraz pomników przyrody. Dowiedzieli się również, co kryje się pod nazwą Natura 2000. Ponadto, poznali gatunki roślin i zwierząt chronionych, które można spotkać na terenach świętokrzyskich parków.
Tradycyjnie, solidna porcja wiedzy wzbogacona została ciekawostkami, np. o Perzowej Górze, Kamieniu Michniowskim i Białych Ługach.
Uczniom klas I-III pani Paulina zaprezentowała również film edukacyjny pt.,, Nasi podopieczni". Jego bohaterami były zwierzęta, które przebywają pod opieką pracowników parku, min. popielice Bułeczka i Pchełka, wiewiórki - Basia i Świrek oraz uroczy mały jeżyk. Dzieci obserwowały, w jaki sposób należy je karmić i o nie dbać. Następnie poznały i wyjaśniały znaczenie pojęć: woliery, ekologia, weterynarz.
Na zakończenie otrzymali szablony z sylwetami zwierząt, z których wykonały pamiątkowe maski.
Dziękujemy serdecznie p. Paulinie Pytlas za kolejne ciekawe spotkanie, w czasie którego przybliżyła nam walory przyrodnicze i krajobrazowe naszego regionu. Także za podzielenie się wspaniałym pomysłem na dokarmianie zwierząt.
Opracowała: Aneta Wojteczek
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas radości, nadziei oraz życzeń. Wszyscy z niecierpliwością oczekują ich nadejścia wczuwając w magiczną atmosferę.
W dniu 21 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice zostali wprowadzeni w ten niezwykły, świąteczny nastrój. Uczniowie klasy ósmej oraz pierwszej zaprezentowali jasełka wcielając się w biblijne postacie, które towarzyszyły narodzinom Syna Bożego. Maryjaz Józefem oczekiwali narodzin dzieciątka, Trzej Królowie składali dary, Pastuszkowie czuwali przy ognisku, Aniołki tańczyły dla Maryi. Inscenizacji towarzyszyło śpiewanie kolęd min. ,, Przybieżeli do Betlejem”, ,,Wśród nocnej ciszy”, ,,W żłobie leży”. Artyści zaprezentowali pastorałki i utwory o tematyce świątecznej wykonując je indywidualnie min. ,,Cicha noc”, ,, Gdy śliczna Panna”, ,,Skrzypi wóz” oraz występ pierwszoklasistów z choreografią utworu pt. ,,Nie miały aniołki”. Uczniowie klasy czwartej zaśpiewali piosenkę świąteczną w języku angielskim przy akompaniamencie instrumentów. Jasełka wystawiono w wieczornej scenerii, którą podkreślała piękna dekoracja. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Ks. Norbert Siedlecki wygłosił kilka słów na temat tego niezwykłego religijnego wydarzenia. Na zakończenie pani dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk - Skimina złożyła zgromadzonym życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz podziękowała za piękną prezentację uczniom oraz nauczycielom czuwającym nad jej przygotowaniem – ks. Norbertowi Siedleckiemu, pani Edycie Dawiec, pani Elżbiecie Pożoga, p. Aleksandrze Jasztal, pani Anecie Wojteczek.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
W ramach innowacji pedagogicznej Przygoda z przyrodą drogą do sukcesu, w klasie II i III odbyły się zajęcia poświęcone tradycjom świątecznym, ze szczególnym uwzględnieniem drzewka bożonarodzeniowego. W czasie wspólnego spotkania, uczniowie korzystając z tablicy multimedialnej obejrzeli film edukacyjny, pt: ,, Jak rośnie choinka’’ oraz wysłuchali legendy ,, Historia przemiany choinki w drzewko bożonarodzeniowe’’. Podczas tych zajęć, dzieci miały możliwość powtórzenia i przypomnienia wiadomości przyrodniczych dotyczących gatunków drzew i krzewów iglastych. W oparciu o prezentację multimedialną, uczniowie poznali symbolikę i znaczenie różnych ozdób choinkowych. Urozmaiceniem tych zajęć, były świąteczne zabawy ruchowe ze śpiewem oraz praktyczne ćwiczenia ,, Zgaduj- zgadula’’, gdzie uczniowie dopasowywali szyszki do drzew iglastych i rozpoznawali ich nazwy. Ogromną radością było wspólne tworzenie makiety lasu i śpiewanie piosenki o choince z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Na zakończenie zajęć, każdy uczeń wykonał swoją kolorową choinkę.
Wszyscy z dużym zaangażowaniem i radością uczestniczyli w świątecznej przygodzie z choinką. Oby zbliżające się święta były tak barwne jak wykonane drzewka bożonarodzeniowe.
Opracowała: B. Dudzic i E. Przygoda
W dniach 19-20 grudnia 2022 r. w klasie „0” oraz w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach zapanował szczególnie świąteczny nastrój.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przedszkolaki przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe dla swoich rodziców. Na scenie zagościło wiele postaci: Maryja, Św. Józef, Trzej Królowie, Pasterze i Aniołowie. Odegranym scenom towarzyszyły kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej. Pod kierunkiem pani Edyty Dawiec klasa „0” zaśpiewała kolędę „Cicha noc” w języku angielskim, a Aniołki wykonały piękny taniec do piosenki „We wish you a Merry Christmas”.
Po występie artystycznym pani dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk- Skimina złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne. Następnie odbyły się wigilijne spotkania. W salach pojawiły się świąteczne dekoracje, a na stolikach zagościły słodkie przekąski. Rodzice wraz z dziećmi i wychowawczyniami: p. Lucyną Saramak oraz p. Marleną Lipczyńską i p. Katarzyną Dziuba rozpoczęli świętowanie, podczas którego nie zabrakło pięknego zwyczaju łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.
Opracowała: Lucyna Saramak
Grudzień to wyjątkowy czas radosnego i magicznego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach już od 1 grudnia przygotowywali się do nich. Codziennie odliczali dni otwierając jedno okienko kalendarza adwentowego oraz wykonując ukryte w nim zadania. Najmłodsi uczniowie musieli np. spełnić dobre uczynki, pokolorować świąteczny obrazek, ułożyć choinkę z klocków, zadbać o porządek w sali, wykonać kartkę świąteczną, nauczyć się śpiewać wybraną kolędę. Natomiast starsi uczniowie musieli przygotować posiłek dla najbliższych, nauczyć się mówić „wesołych świąt” w kilku językach, zorganizować zimowy spacer czy nagrać filmik lub zrobić zdjęcie ze świątecznych przygotowań. Oprócz zadań uczniowie dowiadywali się wielu różnych ciekawostek związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Akcję otwierania kalendarza adwentowego zorganizowała p. Aleksandra Jasztal oraz p. Małgorzata Musiał. Celem przedsięwzięcia było stworzenie w szkole pozytywnej, radosnej atmosfery, która sprzyja budowaniu klasowych relacji i więzi oraz zintegrowanie uczniów poprzez wspólne wykonywanie zadań.
Uczniowie z radością wyczekiwali otwierania kolejnego okienka kalendarza oraz z zaangażowaniem wykonywali otrzymane zadania.
Opracowała: Aleksandra Jasztal
Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach rozwijają swoje umiejętności w zakresie nauki programowania. Na zajęciach wykorzystano program Mind+, który zaprezentowano na szkoleniach w ramach programu dla szkół ,, Laboratoria przyszłości”.
Młodzi programiści zapoznali się z panelami umieszczonymi na tablicy interaktywnej, poznawali polecenia oraz wybierali obrazki według propozycji wyszukanych w zakładkach.
Przeciągali bloki kodujące ruchy i odgłosy postaci, które zgodnie z kodem poruszały się po wyznaczonym obszarze. Samodzielnie opracowane projekty wzbudzały mnóstwo entuzjazmu i zachęcały do eksperymentowania z różnorodnymi, nowo poznanymi blokami.
Programowanie prowadzone w ramach innowacji pedagogicznych wzbudza olbrzymie zainteresowanie podopiecznych pani Elżbiety Pożogi. Uczniowie przełamują bariery i trudności w opanowaniu cyfrowych umiejętności.
Opracowała: Elżbieta Pożoga