Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach w ramach innowacji pedagogicznych ,, cyfrowe ciekawostki” poznawali podstawy programowania w programie Baltie2 Zaznaczając tryb – budowanie- samodzielnie tworzyli własne sceny wykorzystując przedmioty zawarte w banku przedmiotów. Wybierali elementy ponumerowanych Banków zawierające różnorodne obrazy.
Poznawali również małego czarownika o imieniu Baltie. Tworzyli jego różnorodne przygody na ekranie komputera. Mały stworek poruszał się zgodnie z ustalonym kierunkiem. Pokonywał przeszkody wybierane przez uczniów.
Stawiając pierwsze kroki w poznanym programie uczniowie kierowali się wyobraźnią i pomysłowością. Tworzone sceny budziły wiele pozytywnych emocji i zaskakujących zwrotów akcji.
Opracowała : Elżbieta Pożoga
28 kwietnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Wiersze w wykonaniu uczniów, recytowane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Po zakończeniu programu głos zabrała jeszcze raz Pani Dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk-Skimina dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także nauczycielom przygotowującym program: panu Ryszardowi Bryle oraz pani Milenie Sobieraj. Pani Dyrektor życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.
Opracowali: Milena Sobieraj i Ryszard Bryła
W piątek 28 kwietnia Publiczną Szkołę Podstawową w Jadownikach odwiedziła grupa animatorów ,,Zaelektryzowani”, która przybliżyła wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki.
Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów, znanych i stosowanych najczęściej w życiu codziennym. Usłyszeliśmy m.in. jak hel wpływa na struny głosowe człowieka. Byliśmy świadkami eksplozji wodoru oraz zostaliśmy schłodzeni ciekłym azotem.
Pokazy dostarczyły naszym uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Doświadczyliśmy tego, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.
Opracowała: Milena Sobieraj
W ramach innowacji pedagogicznej Przygoda z przyrodą drogą do sukcesu, kl. II i kl. III w kwietniu w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczestniczyła w kilkudniowych zajęciach oraz akcjach poświęconych naszej planecie. Zajęcia te miały na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz podejmowaniu wszelkich działań na rzecz ochrony środowiska. 21 kwietnia uczniowie brali udział w akcji sprzątanie świata pod hasłem: ,,Czyste Góry Świętokrzyskie’’, zorganizowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną ,,Góry Świętokrzyskie’’ oraz pobliskie gminy w tym gminę Pawłów. Zadaniem dzieci, było wysprzątanie wyznaczonego terenu z zalegających śmieci z jednoczesną segregacją odpadów. Uczniowie doskonale wywiązali się z powierzonego zadania i sprawnie zrealizowali wyznaczony cel. 24 kwietnia odbyła się wycieczka piesza do Starego Jawora, której celem było podziwianie piękna przyrody z jednoczesnym rozpoznawaniem roślinności: kwiatów , krzewów i drzew. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy na pobliskim placu zabaw. W tym dniu, uczniowie mieli także możliwość obejrzeć bajkę ekologiczną w wykonaniu starszych kolegów pt. ,,Jaś i Małgosia’’. Eko- tydzień przeplatany był zajęciami edukacyjnymi o charakterze ekologicznym. 26 kwietnia w ramach podsumowania obchodów Dnia Ziemi i Dni Ochrony Środowiska, uczniowie kl. II i III jako młodzi aktorzy wystąpili w przedstawieniu pt. ,,Królewna Śmieszka i Ekoludki’’. Przedstawienie miało na celu edukację ekologiczną oraz naukę zachowań zmierzających do poprawy jakości środowiska naturalnego. Młodzi aktorzy oraz rodzice wykazali się inwencją twórczą wybierając stroje i rekwizyty. Szczególne podziękowania składamy p. Milenie Jaros za przygotowanie scenerii.
Film dostępny pod poniższym linkiem:
https://drive.google.com/file/d/1I_XR8fHnrFrCMNCcQ0WjFPmcrM1N3vKQ/view?usp=sharing
Nasi młodzi ekolodzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w różnych formach edukacyjno- przyrodniczych. Na pewno konsekwencją tych działań będzie pozytywny i odpowiedzialny stosunek do otaczającej przyrody. Ogromnym sukcesem jest świadomość, że trwałym elementem wartości młodego człowieka jest dbanie o naszą planetę. To - Ziemia jest naszym domem, jej los zależy od każdego z nas bez względu na wiek, dlatego musimy o nią dbać!
Opracowała: Edyta Przygoda i Barbara Dudzic
W tym tygodniu uczniowie klas piątej i szóstej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w projektach klasowych „Everyday English” and „ My Grammar is Perfect.”
Język angielski jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ, który ma swój własny dzień, który przypada na 23 kwietni. Został on ustanowiony w wyniku inicjatywy podjętej w 2010 roku przez Departament Informacji Publicznej.
W ramach obchodów tego dnia Klasa piąta przygotowała krótkie dialogi, które odegrali na lekcji. Pozwoliło to przełamać barierę językową, kolejne próby konwersacji będą coraz efektywniejsze. Klasa szósta przygotowała plakaty podsumowujące najważniejsze struktury gramatyczne, następnie w grupach rozwiązywaliśmy karty pracy koncentrując się na strukturach, które sprawiają im problemy. Celem projektów było zachęcenie uczniów do efektywniejszej nauki języka obcego.
https://photos.app.goo.gl/sW5HZVE6CySpmcxK8
https://photos.app.goo.gl/CvvMdXEeAA7aoNqo6
Opracowała :Sylwia Mróz
Obchodzony od ponad pół wieku Światowy Dzień Ziemi ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Jest to również okazja do promowania postaw proekologicznych oraz podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony przyrody.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach licznie i ochoczo włączyli się w obchody tego największego ekologicznego święta.
18 kwietnia reprezentanci klasy szóstej wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Ekologicznym „Ekologię znamy i o środowisko dbamy”. W piątek w ramach prowadzonej przez Lokalną Organizację Turystyczną „Góry Świętokrzyskie” akcji Czyste Góry Świętokrzyskie uczniowie wszystkich klas pod opieką nauczycieli wyruszyli w plener i sprzątali najbliższą okolicę. Finał tego przedsięwzięcia miał miejsce następnego dnia na Małej Kadzielni w Górnie. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji, w tym losowanie nagród rzeczowych.
W poniedziałek w naszej szkole odbyło się przedstawienie, podczas którego uczniowie klasy czwartej wystawili bajkę o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia” pod kierunkiem p. Anety Wojteczek i p. Grażyny Staszewskiej. Występowi młodych aktorów z ciekawością przyglądały się zarówno maluchy jak i starsze dzieci. Przygody głównych bohaterów miały na celu uświadomienie wszystkim, że to właśnie człowiek odpowiedzialny jest za stan środowiska naturalnego i od niego w dużej mierze zależy los naszej planety. W przygotowanie scenerii do przedstawienia włączyła się p. Milena Jaros, której serdecznie dziękujemy.
Opracowanie: Grażyna Staszewska i Aneta Wojteczek
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach 21 kwietnia 2023r. po raz pierwszy wzięli udział w akcji sprzątania śmieci pod nazwą „Czyste Góry Świętokrzyskie”, zorganizowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną „ Góry Świętokrzyskie” oraz gminy: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Łagów, Łączna, Masłów, Nowa Słupia, Pawłów, Raków, Waśniów i Zagnańsk. Wychowankowie pod opieką nauczycieli posprzątali wyznaczony teren. Celem zadania była edukacja uczniów oraz polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych w szkole, kształtowanie postaw proekologicznych i zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego gospodarowania odpadami. To doskonałe połączenie edukacji ekologicznej z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Wszyscy bardzo się zaangażowali i sprawnie udało się zrealizować wyznaczony cel.
Opracowała: Sylwia Mróz
3 kwietnia 2023r. uczniowie kl. IV-VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w Wiosennym Turnieju Językowo-Przyrodniczym. Pod wymownym hasłem „Wiosennie i kolorowo witasz nas polska mowo” dwuosobowe drużyny zmagały się z różnorodnymi zadaniami.
Zawodnicy bez problemu odgadywali zagadki przyrodnicze, podawali nazwy zwierząt i roślin ukryte w ciągach wyrazowych, z entuzjazmem witali i dekorowali tron dla pięknych Wiosenek, z zawiązanymi oczami odgadywali nazwy tajemniczych rekwizytów. W konkursie ,,Pana Tadeusza” znamy i chętnie czytamy” ósmoklasiści z łatwością odpowiadali, na podstawie wskazanych fragmentów epopei, na pytania dotyczące zjawisk przyrodniczych. Natomiast w wiosennym kwiatobraniu recytowali wiersze Jana Brzechwy, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Czesława Janczarskiego. Nie zabrakło w tym dniu również pantomimy i skrętaczy językowych z motywem wiosennym. Najwięcej emocji dostarczyły uczniom konkurencje ruchowe. Bieg ze świąteczną pisanką, zawody z ptasim piórkiem, wiosenne porządki na czas oraz zajęcze podskoki w workach ożywiły nawet publiczność, która gorąco dopingowała swojej drużynie.
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami. Dzień upłynął w ciepłej i niezwykle miłej atmosferze. Turniej zaś tak bardzo spodobał się uczniom, że po jego zakończeniu od razu deklarowali chęć uczestniczenia w nim w przyszłym roku. Nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia czuwały panie: Elżbieta Madej, Aneta Wojteczek.
Opracowała: Elżbieta Madej
W dniach 03-05.04.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach dzieci objęte terapią logopedyczną uczestniczyły w wielkanocnych zabawach logopedycznych przygotowanym przez szkolnego logopedę p. Milenę Sobieraj.
Przed Świętami Wielkiej Nocy dekorujemy nasze domy ozdobami, wśród których są pisanki, kurczaczki, zajączki, świąteczne wianki. Wielkanoc jest także wdzięcznym tematem do ćwiczeń logopedycznych.
Dzięki przygotowanym ćwiczeniom dzieci mogły wspomóc proces rozwoju mowy, doskonalić sprawności komunikacyjne, intelektualne oraz percepcyjno-motoryczne. Rozmowy o świętach, czytanie utworów literackich, a także zabawy językowe pobudzające wyobraźnię wspierają artykulację głosek oraz aparat mowy dziecka.
Poniżej propozycja pisankowej gimnastyki buzi i języka do wykonywania w czasie wolnym.
Przygotuj lusterko.
Baw się, udając, że Twój język jest pędzelkiem malującym różne wzory na pisankach. Przyglądaj mu się w lusterku, w jaki sposób maluje:
- Kreski – unoś czubek języka i "maluj" na podniebieniu długie kreski.- Linie falowane – otwórz szeroko buzię, wysuń język i w powietrzu "maluj" nim fale.- Kółka – otwórz szeroko buzię i "maluj" kółka czubkiem języka na podniebieniu.- Kropki – otwórz szeroko buzię i dotykaj czubkiem języka każdego zęba na górze i na dole.- Gwiazdki – otwórz szeroko buzię, "maluj" najpiękniej jak potrafisz gwiazdki na podniebieniu.- Malarz - wyobraź sobie, że jesteś malarzem. Ale nie takim zwyczajnym. Udawaj malarza, którego pędzlem jest czubek języka, a płótnem podniebienie. "Maluj" na podniebieniu fale i kropki.- Liczymy zęby - licz zęby. Język dotyka każdego zęba oddzielnie. Nie spiesz się.- Piłka - niech język będzie teraz piłką, która odbija się od dna jamy ustnej, potem od podniebienia, od policzka i na zmianę. Niech odbija się w różnej kolejności.- Konik – niech język będzie teraz konikiem - kląskaj. Najpierw powoli, potem coraz szybciej. Następnie konik się zatrzymuje - tu ważna sprawa - trzymamy przyklejony do podniebienia język, po kilku sekundach znowu rusza. Słodka gimnastyka buzi i języka – bajka logopedyczna
Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Zajączek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka miskę – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier (przesuwamy językiem po górnych zębach i podniebieniu), dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wszystkie składniki miesza (obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy językiem po górnych zębach, następnie po dolnych). Ciasto już się upiekło (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Zajączek teraz ozdabia ciasto – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba), orzechami (dotykamy językiem każdego dolnego zęba).
Opracowała: Milena Sobieraj
Dnia 30 marca 2023r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Starachowicach odbyły się przesłuchania XXI Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej pod hasłem „Kocham moją Ojczyznę” organizowanego przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach – pieśni i poezji patriotycznej. Organizatorzy wyznaczyli uczestnikom repertuar – utwory obowiązkowe i dowolne. Celem konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni wieków.
Konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem, czego dowodem była ilość uczestników na przesłuchaniach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kamil Mergalski, Bartosz Mergalski, którzy w kategorii pieśni patriotyczne- soliści, w grupie wiekowej przedszkola i klasy I-IV zostali wyróżnieni. Natomiast w kategorii poezja patriotyczna, grupa wiekowa IV-VIII Piotr Prześrut zdobył III miejsce.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Uczniowie do konkursu zostali przygotowani przez panie: Aleksandrę Bicz i Elżbietę Madej
Opracowały: Elżbieta Madej i Aleksandra Bicz
Uczniowie klas I-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wykonali ekologiczne kukły, symbolizujące odchodzącą zimę. Pod opieką nauczycieli p. Elżbiety Pożoga, p. Aleksandry Czerwińskiej, p. Edyty Przygody, p. Barbary Dudzic postanowili dokonać uroczystego pożegnania mroźnej pory roku. Przy słowach i melodii piosenki ,, Marzanna, zła panna... spali je mając nadzieję, że wkrótce zawita wiosna. Następnie wyruszyli na poszukiwanie jej zwiastunów w najbliższej okolicy. Wytężając wzrok, słuch i zapach dostrzegali zmiany zachodzące w przyrodzie. Obserwowali rośliny, na których pojawiły się pąki liści, radosny śpiew ptaków, topniejący śnieg oraz wyższą temperaturę powietrza. Rozwiązywali quiz związany z tematyką przyrodniczą. Korzystając z ładnej pogody spędzili czas radośnie bawiąc się w podchody.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
25 marca obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Gofra”, dlatego z tej okazji rodzice przedszkolaków: p. Agnieszka Wilczyńska i p. Monika Lipa przygotowały dla dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka – pyszne gofry. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat gofrów. Poznały zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu kuchennego oraz utrwaliły przestrzeganie zasad higieny podczas posiłków oraz nawyków kulturalnego zachowania się przy stole. Przedszkolaki zapoznały się z urządzeniami elektrycznymi takimi jest mikser kuchenny, gofrownica i z przepisem na pyszne gofry. Dzieliliśmy nazwy produktów spożywczych i przyborów kuchennych na sylaby, a kiedy gofry były już gotowe, każde dziecko mogło wykazać się swoją kreatywności i udekorować swojego gofra.
Tego dnia wszystkie dzieci zajadały się pysznymi goframi z bitą śmietaną, cukrem pudrem oraz owocami tj. banany, borówka, kiwi i truskawka. Degustacja gofrów dostarczyła dzieciom ogromnej radości. Gofry smakowały znakomicie!
Serdeczne podziękowania dla Mam, za pomoc w przygotowaniu gofrów i poświęcony czas. Dziękujemy!
Opracowała: Marlena Lipczyńska
Aby lekcja przyniosła pozytywne efekty, musimy wykorzystać maksimum działań, które rozbudzą i zaciekawią nawet biernego ucznia. Idąc tym tropem nauczyciele PSP w Jadownikach - p. Katarzyna Samiec i p. Sylwia Mróz zaproponowali uczniom udział w projekcie mitologicznym. Dnia 22.03.2023 r. klasa V dokonała podsumowania działań w ramach w/w projektu. Zaczęła od zaprezentowania inscenizacji pt. ,,Demeter i Kora'' według mitu Wandy Markowskiej. Wcześniej przez kilka tygodni tworzyli elementy scenografii, ćwiczyli choreografię, projektowali kostiumy. W rolę mitologicznych bohaterów wcielili się: Kacper Matysek ( jako Zeus), Nikola Bado ( jako Demeter), Julia Zapała (Kora-Persefona), Błażej Samiec (Hades), Andrzej Przygoda (Hermes) oraz nimfy ( Zuzanna Gawłowicz i Natalia Maciąg). Pozytywnym efektem całości przedsięwzięcia jest fakt, że każdy uczeń w nim uczestniczył. Oprócz inscenizacji uczniowie wykonali prezentacje do ulubionych mitów, rozbudzając swoją kreatywność i zdolności informatyczne. Współpraca w grupach zaowocowała tym, że powstały publikacje na bardzo wysokim poziomie. Wyrażamy wdzięczność Rodzicom Piątoklasistów za nieocenioną pomoc i wsparcie działań projektowych!
Opracowanie: K. Samiec, S. Mróz
W dniach 06.03. – 11.03.2023 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Logopedyczny pod tytułem: „Szkolne rymowanki”.
W ramach Konkursu należało napisać krótką rymowankę związaną ze szkoła, z wybraną trudnością logopedyczną (np.: sz, ż, cz, dż, k, g, s, z, c, dz, t, d) oraz wykonać do niej ilustrację.
Celem konkursu było:
•rozbudzenie wrażliwości i uwagi słuchowej,
•wzbogacenie słownictwa i umiejętności wypowiedzi,
•rozwijanie inwencji twórczej i wyobraźni,
•inspiracja do zabawy słowem,
•tworzenie atmosfery do zabawy poezją,
•czerpanie radości z pracy przy tworzeniu ilustracji plastycznych.
Gratulujemy zwycięzcom pomysłowości w tworzeniu rymowanek i zilustrowaniu naszej pięknej i jakże trudnej polszczyzny: Antoniemu Wilczyńskiemu z klasy IV oraz Anieli Grzesik z klasy VI.
Dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w konkursie.
Opracowała: Milena Sobieraj
We wtorek 21 marca 2023r. dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach wraz z p. Marleną Lipczyńską i p. Katarzyną Dziubą powitały pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Maluchy w ten wyjątkowy dzień ubrane były w wiosenne kolory. Wesołym, barwnym korowodem spacerowaliśmy wokół szkoły, trzymając w ręku Marzannę. Po spacerku wszyscy udali się na ognisko, gdzie spaliły swoje Marzanny. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki pożegnały zimę i śpiewem powitały nową porę roku – wiosnę. Po przyjściu do przedszkola, maluchy poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Sadziły wiosenne kwiaty – bratki oraz wykonały pracę plastyczną „Wiosenne tulipany”.
Wszyscy głęboko wierzymy, że wiosna zawita do Nas na dobre.
Opracowała: Marlena Lipczyńska
W dniach od 13 do 18 marca 2023r. uczniowie i nauczyciele celebrowali obchody Tygodnia Kultury Języka. W tym roku szkolnym motywem przewodnim XXXI edycji było hasło: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła''. W myśl tych słów uczniowie z klasy IV i V PSP w Jadownikach aktywnie włączyli się w różne przedsięwzięcia, m.in. pojawiła się przerwa na czytanie, wybór Klasowych Mistrzów Ortografii oraz Klasowych Mistrzów Kaligrafii. W ramach eliminacji wyłoniono Mistrza Ortografii, w klasie IV została nim Katarzyna Bies, a w klasie V - Nikola Bado. Najlepszymi w sztuce starannego i estetycznego pisania okazały się uczennice: Patrycja Pożoga z kl. IV i Zuzanna Gawłowicz z kl. V. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne uczestnictwo w konkursach. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych jego edycjach!
Opracowanie: Katarzyna Samiec, Sylwia Mróz
Dnia 14 marca 2023r. uczniowie kl. II i kl. III Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pod opieką wychowawczyń p. E Przygody i p. B. Dudzic oraz rodziców p. J. Bado i p. B. Ciepielewskiej, uczestniczyli w wycieczce do Skarżyska – Kamiennej. Grupy klasowe odwiedziły kompleks Play – Parku, gdzie na uczniów czekało mnóstwo atrakcji, wyśmienita zabawa ruchowa, przygoda z kręglami i kulinarna edukacja. Niesamowita bawialnia z trampolinami, małpim gajem i ogromną zjeżdżalnią ,,Crazy Frog’’, była dla dzieci miejscem wspólnej integracyjnej zabawy. Uczniowie w Kombinacie Formy uczestniczyli w warsztatach własnej produkcji i wypieku pizzy, którą degustowali w Restauracji Festa. Po posiłku, odbyły się grupowe rozgrywki w kręgle, którym towarzyszyły ogromne emocje. Na zakończenie pobytu wspólne integracyjno- kreatywne zabawy w bawialni sprawiły, że dzieci były w pełni usatysfakcjonowane i szczęśliwe. Dla każdego dziecka, był to wyjątkowy dzień pełen wrażeń, nowych doświadczeń i świetnej zabawy.
Opracowała: Edyta Przygoda, Barbara Dudzic
Dzień Kobiet to ważne święto, które jest obchodzone na całym świecie. To doskonały pomysł, aby uczcić i docenić wkład kobiet w nasze życie. Z tej okazji, 8 marca uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach z klasy IV-VIII pod opieką p. Anety Wojteczek, p. Sylwii Mróz i p. Edyty Dawiec uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Starachowicach, aby obejrzeć film pt.: „Ant-Man i Osa”.
Superbohaterowie, znani już uczniom z poprzedniej serii, przeżyją nowe przygody, przemierzając niezwykły kwantowy świat. Podczas tej misji muszą się zmierzyć z nieznanymi dotąd stworzeniami i zostali zmuszeni do przekroczenia granic tego, co dotychczas uważali za niemożliwe.
Celem wycieczki do kina było nie tylko kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, nabywanie nawyków kulturalnego zachowania się miejscach publicznych, ale także integracja i wzmacnianie więzi koleżeńskich.
Po zakończonym seansie chłopcy złożyli koleżankom serdeczne życzenia oraz zrobiono sobie pamiątkowe zdjęcie. Przez całą drogę powrotną trwały rozmowy na temat obejrzanego filmu. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły. To był bardzo udany Dzień Kobiet.
Opracowała: Aneta Wojteczek
Komisja Rekrutacyjna Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach po weryfikacji kart zgłoszeń kandydatów oraz wymaganych dokumentów ogłasza wyniki postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024.
Lista kandydatów zakwalifikowanych do klasy pierwszej i oddziałów przedszkolnych dostępna jest w poniższym załączniku.
Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka przy Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach posiada 8 wolnych miejsc.
Zachęcamy zainteresowanych rodziców do składania wniosków.
W ramach innowacji pedagogicznych ,, Cyfrowe ciekawostki" uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pod kierunkiem nauczyciela- p. Elżbiety Pożoga poznawali kolejne rozwiązania korzystając z programu https;//makecode.microbit.org. Młodzi informatycy poznali zasady wykonania projektu ,, żółw ". Wyobrazili sobie, że istnieje wirtualny żółw, tak mały jak dioda LED, którym można sterować za pomocą poleceń. Dzięki właściwemu zaprogramowaniu uczyli się używać ,,żółwia” poruszającego się i rysującego kwadrat, spiralę oraz ruchy skanera. Wprowadzając różnorodne wartości liczbowe zmieniano wielkość oraz położenie ,,wirtualnego żółwia". Uczniowie samodzielnie ustalali szybkość jego ruchów. Po dokonaniu sprawdzenia działania projektu w komputerze dokonano synchronizacji z urządzeniem micro: bit., który wyświetlał samodzielnie zaprogramowane prace uczniów.
Urządzenie micro: bit pozyskano w ramach programu ,, Laboratoria przyszłości”.
Opracowała: Elżbieta Pożoga