W dniu 7.06.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Fotograficznego „Gmina Pawłów w obiektywie” pod patronatem Wójta Gminy Pawłów pana Marka Wojtasa. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno przyrody i obiektów w miejscu zamieszkania, rozwijanie wśród dzieci umiejętności obserwacji przyrody, jej dokumentowania i interpretacji, zachęcanie do kreowania wizerunku szkoły, rozwijanie wśród uczniów zainteresowania historią i tradycją Gminy Pawłów, rozwijanie wrażliwości artystycznej i twórczości fotograficznej, integracja środowiska szkolnego na terenie gminy Pawłów. Na konkurs wpłynęły prace z dziewięciu szkół naszej gminy. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV – V. Komisja konkursowa: przewodnicząca - pani Edyta Dawiec oraz członkowie: pani Edyta Maj, pani Anna Prostak – Latała, pani Justyna Sepiół, pani Ewa Schmalenberg, pani Małgorzata Pytel, pani Edyta Nowak wybrały najciekawsze fotografie po trzy z klas IV i trzy z klas V.
Wyniki konkursu w kategorii klas IV:
I miejsce – Katarzyna Bies – PSP Jadowniki – opiekun p. Edyta Dawiec
II miejsce – Anna Piotrowska – PSP Dąbrowa – opiekun p. Paulina Sikora
III miejsce - Julia Szyszkowska – PSP Chybice – opiekun p. Agnieszka Głuszek
Wyróżnienie: Maja Głowacka – PSP Łomno – opiekun p. Małgorzata Pytel
Wyniki konkursu w kategorii klas V:
I miejsce – Sebastian Kalista – PSP Radkowice– opiekun p. Anna Prostak - Latała
II miejsce – Kacper Jankowski – PSP Godów – opiekun p. Justyna Sepiół
III miejsce - Julia Nowak – PSP Szerzawy – opiekun p. Edyta Maj
Wyróżnienia: Adam Plewa – PSP Pawłów – opiekun p. Edyta Nowak, Miłosz Lipa – PSP Rzepin - opiekun p. Ewa Schmalenberg
Za organizację konkursu odpowiedzialni byli: dyrekcja i nauczyciele plastyki ze szkół w Jadownikach, Łomnie i Radkowicach.
Rozdanie nagród odbędzie się na sesji Rady Gminy Pawłów w ustalonym terminie.
Opracowała: Anna Prostak – Latała
W dniu 05.06.2023 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w projekcji filmów edukacyjnych w wymiarze 3D.
Pierwszy seans o tematyce przyrodniczej przeznczony dla klas 1-3 pogłębił wiedzę o rafie koralowej. Uczniowie podziwiali olbrzymie kolonie koralowców i innych organizmów rafotwórczych, gatunków roślin i zwierząt od kilkucentymetrowych, kolorowo ubarwionych błazenków, po żółwie morskie, wielkie napoleony, mureny olbrzymie i fascynujące drapieżniki - rekiny. Widzowie klas 4-8 przeżyli fascynującą podróż w czasie oglądając film "Sea Rex”. Była to podróż do prehistorycznego świata przedstawionego w trójwymiarze. Cofnęli się o ponad 200 milionów lat, do okresu dinozaurów i drapieżnych stworów.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach realizowali program profilaktyczny pod hasłem ,,Nie pal przy mnie, proszę ". Podczas zajęć przeprowadzono pogadanki na temat szkodliwości dymu papierosowego i negatywnym wpływie na rozwój człowieka.. Poznali pojęcia - palenie bierne dotyczące przebywania wśród palaczy i czynne. Oglądali filmy edukacyjne oraz prezentacje multimedialne. przedstawiające zmiany w organizmie będące następstwem palenia. Podczas zajęć towarzyszyła uczniom piosenka o Dinusiu. Rodzicom przekazano broszury informacyjne dotyczące programu. Podsumowanie stanowiły plakaty wykonane przez pierwszoklasistów zawierające hasła antynikotynowe. Program posłużył podniesieniu świadomości dbania o zdrowie własne oraz innych osób oraz stanowił przestrogę przed korzystaniem ze szkodliwych używek tytoniowych.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
W dniu 30 maja 2023r., dzieci z klasy „0” oraz Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Jadownikach, wyjechały z wychowawcami oraz rodzicami, na wycieczkę do tematycznego parku „Magiczne Ogrody” w Trzciance k/Janowca.
Magiczne Ogrody to miejsce, gdzie świat codzienny przenika się ze światem fikcji. Przedszkolaki przeniosły się w świat baśni. Wędrowały przez kilka krain tematycznych. Podczas pobytu w ogrodach czekało na nich mnóstwo atrakcji: gry i zabawy z wróżką Smużką, zabawy w Grodzie Krasnoludzkim, w Krainie Bulwiaków, zabawy na Robankowej Łące oraz Smoczym placu zabaw. Nie straszna dzieciom była wizyta w Mroczysku, gdzie widziały złego smoka Araga. Duże wrażenie na dzieciach zrobiło pole z gigantycznymi marchewkami, śpiewający skrzat i mruczące drzewa. Dzieci słuchały opowieści o walce dobra ze złem, w której występowały smoki, krasnoludy, czarodzieje i robanki.
Każde dziecko mogło pokonać swoje lęki na ścieżkach z przeszkodami, umieszczonych wysoko nad ziemią. Nie zabrakło również atrakcji wodnych na tratwach. Nikomu nie groziła nuda, każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Szczęśliwi, choć bardzo zmęczeni wróciliśmy do przedszkola.
Opracowała: Marlena Lipczyńska
„ Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę”.
Sophia Loren
Dzień Rodziny to wyjątkowy czas zarówno dla rodziców jak i dzieci. W dniach 1-2 czerwca 2023 r. dzieci z kl. „0” oraz Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka zaprosiły swoich Rodziców do Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach. W montażu słowno – muzycznym przedszkolaki zaprezentowały piękne wierszyki, piosenki i układy taneczne, będące wyrazem podziękowania i miłości dla mamy i taty. Po żywiołowym odśpiewaniu „ Sto lat” wręczyły Rodzicom drobne upominki. Po części artystycznej wszyscy udali się do sal na słodki poczęstunek. Rodzice także przygotowali prezenty dla swoich pociech z okazji Dnia Dziecka. Były to dni pełne wzruszeń, radości i uśmiechu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy mimo licznych obowiązków znaleźli czas, aby świętować ze swoimi dziećmi. Program artystyczny przygotowały panie: Lucyna Saramak, Edyta Dawiec oraz Marlena Lipczyńska i Katarzyna Dziuba.
Opracowała: Lucyna Saramak
Wyniki rekrutacji uzupełniającej na rok szkolny 2023/24 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach.
Komisja rekrutacyjna przedstawia wyniki rekrutacji kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/24 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach:
Przedszkole Pluszowego Niedźwiadka:
1. Liliana Sitek.
Potwierdzenia woli przyjęcia dokonują rodzice dziecka do dn. 12.06.2023r. do godz. 15.30.
Dyrektor szkoły: Agnieszka Jędrzejczyk- Skimina
W dniu 5 czerwca 2023 roku komisja w składzie: p. Dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk - Skimina, p. Elżbieta Pożoga, p. Barbara Dudzic, p. E. Przygoda i p. Aleksandra Jasztal, wyłoniła laureatów konkursu plastycznego ,, Okładka mojej lektury’’ zorganizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Jadownikach. Celem konkursu było, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz prezentacja talentu plastycznego. W konkursie wzięło udział 8 szkół z terenu gminy Pawłów.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Klasa I
I miejsce – Mikołaj Maciąg –PSP w Jadownikach
II miejsce- Maria Wrona – PSP w Pawłowie
III miejsce – Piotr Koszarski- PSP w Rzepinie
Klasa II
I miejsce – Wiktoria Wrona – PSP w Chybicach
II miejsce- Maria Jaros – PSP w Jadownikach
III miejsce – Robert Jarek- PSP w Chybicach
Klasa III
I miejsce – Kinga Głowacka – PSP w Chybicach
II miejsce – Marcelina Sikora- PSP w Pawłowie
III miejsce – Maja Maciąg – PSP w Jadownikach
Wszystkim uczestnikom dziękujemy z a udział w konkursie laureatom serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy: dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk - Skimina, Elżbieta Pożoga, Barbara Dudzic, Edyta Przygoda, Aleksandra Jasztal
W dniu 31 mają uczniowie klas l - lII. Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach pod kierunkiem nauczycieli p. Elżbiety Pożoga, p. Edyty Przygoda, p. Barbary Dudzic oraz p. Aleksandry Jasztal zaprezentowali program artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty . Pierwszoklasiści przedstawili humorystyczne scenki z życia rodziny. Zaśpiewali piosenkę oraz wykonali nowoczesny taniec „rock and roll” dla zaproszonych gości. Klasa druga i trzecia recytowała piękne wiersze i melodyjne piosenki dla mamy i taty wyrażając najpiękniejsze uczucia i podziękowania za miłość i troskę. Zatańczyli walca. Rodzicom zaśpiewano ,, Sto lat ...". Małych artystów nagrodzono gromkimi brawami. Wszyscy wręczyli swoim najbliższym kwiaty i upominki. Pani dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk -Skimina podziękowała wychowawcom za przygotowanie uroczystości oraz dołączyła gorące życzenia. Na zakończenie goście i uczniowie udali się na poczęstunek.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
W Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach 1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka. Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegł w sportowej, radosnej atmosferze. Uczniowie z klas 4-8 wraz z opiekunami wyruszyli na krótki rajd po najbliższej okolicy, następnie zatrzymaliśmy się na boisku w Jaworze. Chętni uczniowie grali w piłkę, pozostali spędzali czas na placu zabaw. Wychowawczynie uczniów klas drugiej i trzeciej zorganizowały piknik na szkolnym placu zabaw. Uczniowie klasy pierwszej wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Pacanowa.
Wszystkim dzieciom jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego!
Opracowała: Sylwia Mróz
W dniu 1 czerwca 2023 r. uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w wycieczce do Pacanowa pod opieką p. Elżbiety Pożoga oraz p. Aleksandry Czerwińskiej. Pierwszoklasiści poznali bajkowy świat ulubionych bohaterów lektur biorąc udział w spotkaniu z aktorami teatru lalek. Z zainteresowaniem obejrzeli spektakl marionetek pt. ,,Mała Syrenka”. Poznali techniki gry lalkami oraz pracy aktora. Wybrali się także do Świata Bajki - magicznej krainy , która stanowiła połączenie muzeum z interaktywną wystawą. Rozpoznawali czarodziejskie postacie z całego świata i wskazywali na nteraktywnej mapie miejsca ich zamieszkania. Wędrując po ,,magicznym ogrodzie” spotykali elfy, olbrzymie kwiaty, ciekawe rośliny oraz szklane kule. Zobaczyli prawdziwe ziarnko grochu, które nie dawało spać księżniczce, ziarenka piasku i inne przedmioty związane z bajkowym światem. Mieli okazję odbyć podróż pociągiem, który poruszał się w kosmosie, pozdrawiając Małego Księcia, a w morskiej głębinie - Syrenkę i morskie stworzenia. Z radością udały się do zewnętrznego Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki”, w którym odwiedziły Zwierzyniec, Park linowy, Plac Profesora Talenta i inne atrakcje. Wyprawa do Pacanowa przysporzyła dzieciom mnóstwo dobrej zabawy, radości i pozostanie na długo w ich pamięci.
Kierujemy serdeczne podziękowania dla wszystkich rodziców za wsparcie w organizację wycieczki.
Opracowała: Elżbieta Pożoga
W dniach 15 i 16 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV-VI PSP w Jadownikach pod opieką wychowawczyń: p. Anety Wojteczek, p. Sylwii Mróz, p. Edyty Dawiec oraz p. Grażyny Staszewskiej udali się na wycieczkę krajoznawczą po Beskidzie Żywieckim.
Pierwszym punktem wycieczki był Fort „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce, gdzie zobaczyliśmy różne działa, szańce i schrony. Następnie w Koniakowie odwiedziliśmy Centrum Pasterskie. Jedną z atrakcji wycieczki było przekroczenie granicy państwowej na tzw. Trójstyku (miejscu gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji).
Wisła – to kolejna miejscowość na trasie naszej wycieczki. Obejrzeliśmy z trybun słynną skocznię narciarską w Wiśle – Malince.
Pierwszy dzień wyjazdu zakończyliśmy spacerem promenadą nad Sołą.
Kolejnego dnia zwiedziliśmy Ogród Botaniczny „Kapias” w Goczałkowicach. Panoramę Beskidów podziwialiśmy też z góry Żar, na którą udaliśmy się górską kolejką linowo-terenową. Wartym zobaczenia był też zespół parkowo-pałacowy Habsburgów w Żywcu.
W doskonałych humorach, zauroczeni beskidzkimi widokami wróciliśmy do domów. Dwa intensywnie spędzone dni pozwoliły odkryć nam wspaniałe miejsca w naszym kraju.
Opracowała: Aneta Wojteczek
Uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach w ramach innowacji pedagogicznych ,, cyfrowe ciekawostki” poznawali podstawy programowania w programie Baltie2 Zaznaczając tryb – budowanie- samodzielnie tworzyli własne sceny wykorzystując przedmioty zawarte w banku przedmiotów. Wybierali elementy ponumerowanych Banków zawierające różnorodne obrazy.
Poznawali również małego czarownika o imieniu Baltie. Tworzyli jego różnorodne przygody na ekranie komputera. Mały stworek poruszał się zgodnie z ustalonym kierunkiem. Pokonywał przeszkody wybierane przez uczniów.
Stawiając pierwsze kroki w poznanym programie uczniowie kierowali się wyobraźnią i pomysłowością. Tworzone sceny budziły wiele pozytywnych emocji i zaskakujących zwrotów akcji.
Opracowała : Elżbieta Pożoga
28 kwietnia 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Ojczyzna i Patriotyzm.
Konstytucja 3 Maja – to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791, była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Sytuacja w Polsce nie była pomyślna: W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria dokonały I rozbioru Polski, kraj zrujnowany był wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, a sejm skłócony. Nie brakowało, jednak dobrej woli i ofiarności zarówno wśród szlachty jak i mieszczaństwa. Tekst konstytucji przygotowywano w tajemnicy. Jej inicjatorami byli między innymi: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia.
Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Wiersze w wykonaniu uczniów, recytowane były z wielkim zaangażowaniem, przeplatane pieśniami patriotycznymi. Po zakończeniu programu głos zabrała jeszcze raz Pani Dyrektor Agnieszka Jędrzejczyk-Skimina dziękując uczniom za piękne zaprezentowanie utworów literackich i muzycznych, a także nauczycielom przygotowującym program: panu Ryszardowi Bryle oraz pani Milenie Sobieraj. Pani Dyrektor życzyła wszystkim przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.
Opracowali: Milena Sobieraj i Ryszard Bryła
W piątek 28 kwietnia Publiczną Szkołę Podstawową w Jadownikach odwiedziła grupa animatorów ,,Zaelektryzowani”, która przybliżyła wszystkim wiedzę z zakresu chemii i fizyki.
Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów. W programie znalazły się eksperymenty z fizyki i chemii, bezpieczne zabawy z gazami np. ciekłym azotem, helem, wodorem. Pokazy odbyły się z wykorzystaniem dużej kolekcji rekwizytów, znanych i stosowanych najczęściej w życiu codziennym. Usłyszeliśmy m.in. jak hel wpływa na struny głosowe człowieka. Byliśmy świadkami eksplozji wodoru oraz zostaliśmy schłodzeni ciekłym azotem.
Pokazy dostarczyły naszym uczniom wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Doświadczyliśmy tego, że nauka może być wesoła, widowiskowa, ciekawa i pasjonująca.
Opracowała: Milena Sobieraj
W ramach innowacji pedagogicznej Przygoda z przyrodą drogą do sukcesu, kl. II i kl. III w kwietniu w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi uczestniczyła w kilkudniowych zajęciach oraz akcjach poświęconych naszej planecie. Zajęcia te miały na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz podejmowaniu wszelkich działań na rzecz ochrony środowiska. 21 kwietnia uczniowie brali udział w akcji sprzątanie świata pod hasłem: ,,Czyste Góry Świętokrzyskie’’, zorganizowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną ,,Góry Świętokrzyskie’’ oraz pobliskie gminy w tym gminę Pawłów. Zadaniem dzieci, było wysprzątanie wyznaczonego terenu z zalegających śmieci z jednoczesną segregacją odpadów. Uczniowie doskonale wywiązali się z powierzonego zadania i sprawnie zrealizowali wyznaczony cel. 24 kwietnia odbyła się wycieczka piesza do Starego Jawora, której celem było podziwianie piękna przyrody z jednoczesnym rozpoznawaniem roślinności: kwiatów , krzewów i drzew. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy na pobliskim placu zabaw. W tym dniu, uczniowie mieli także możliwość obejrzeć bajkę ekologiczną w wykonaniu starszych kolegów pt. ,,Jaś i Małgosia’’. Eko- tydzień przeplatany był zajęciami edukacyjnymi o charakterze ekologicznym. 26 kwietnia w ramach podsumowania obchodów Dnia Ziemi i Dni Ochrony Środowiska, uczniowie kl. II i III jako młodzi aktorzy wystąpili w przedstawieniu pt. ,,Królewna Śmieszka i Ekoludki’’. Przedstawienie miało na celu edukację ekologiczną oraz naukę zachowań zmierzających do poprawy jakości środowiska naturalnego. Młodzi aktorzy oraz rodzice wykazali się inwencją twórczą wybierając stroje i rekwizyty. Szczególne podziękowania składamy p. Milenie Jaros za przygotowanie scenerii.
Film dostępny pod poniższym linkiem:
https://drive.google.com/file/d/1I_XR8fHnrFrCMNCcQ0WjFPmcrM1N3vKQ/view?usp=sharing
Nasi młodzi ekolodzy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w różnych formach edukacyjno- przyrodniczych. Na pewno konsekwencją tych działań będzie pozytywny i odpowiedzialny stosunek do otaczającej przyrody. Ogromnym sukcesem jest świadomość, że trwałym elementem wartości młodego człowieka jest dbanie o naszą planetę. To - Ziemia jest naszym domem, jej los zależy od każdego z nas bez względu na wiek, dlatego musimy o nią dbać!
Opracowała: Edyta Przygoda i Barbara Dudzic
W tym tygodniu uczniowie klas piątej i szóstej Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach wzięli udział w projektach klasowych „Everyday English” and „ My Grammar is Perfect.”
Język angielski jest jednym z sześciu oficjalnych języków ONZ, który ma swój własny dzień, który przypada na 23 kwietni. Został on ustanowiony w wyniku inicjatywy podjętej w 2010 roku przez Departament Informacji Publicznej.
W ramach obchodów tego dnia Klasa piąta przygotowała krótkie dialogi, które odegrali na lekcji. Pozwoliło to przełamać barierę językową, kolejne próby konwersacji będą coraz efektywniejsze. Klasa szósta przygotowała plakaty podsumowujące najważniejsze struktury gramatyczne, następnie w grupach rozwiązywaliśmy karty pracy koncentrując się na strukturach, które sprawiają im problemy. Celem projektów było zachęcenie uczniów do efektywniejszej nauki języka obcego.
https://photos.app.goo.gl/sW5HZVE6CySpmcxK8
https://photos.app.goo.gl/CvvMdXEeAA7aoNqo6
Opracowała :Sylwia Mróz
Obchodzony od ponad pół wieku Światowy Dzień Ziemi ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Jest to również okazja do promowania postaw proekologicznych oraz podejmowania konkretnych działań na rzecz ochrony przyrody.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach licznie i ochoczo włączyli się w obchody tego największego ekologicznego święta.
18 kwietnia reprezentanci klasy szóstej wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Ekologicznym „Ekologię znamy i o środowisko dbamy”. W piątek w ramach prowadzonej przez Lokalną Organizację Turystyczną „Góry Świętokrzyskie” akcji Czyste Góry Świętokrzyskie uczniowie wszystkich klas pod opieką nauczycieli wyruszyli w plener i sprzątali najbliższą okolicę. Finał tego przedsięwzięcia miał miejsce następnego dnia na Małej Kadzielni w Górnie. Dla uczestników przygotowano szereg atrakcji, w tym losowanie nagród rzeczowych.
W poniedziałek w naszej szkole odbyło się przedstawienie, podczas którego uczniowie klasy czwartej wystawili bajkę o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia” pod kierunkiem p. Anety Wojteczek i p. Grażyny Staszewskiej. Występowi młodych aktorów z ciekawością przyglądały się zarówno maluchy jak i starsze dzieci. Przygody głównych bohaterów miały na celu uświadomienie wszystkim, że to właśnie człowiek odpowiedzialny jest za stan środowiska naturalnego i od niego w dużej mierze zależy los naszej planety. W przygotowanie scenerii do przedstawienia włączyła się p. Milena Jaros, której serdecznie dziękujemy.
Opracowanie: Grażyna Staszewska i Aneta Wojteczek
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach 21 kwietnia 2023r. po raz pierwszy wzięli udział w akcji sprzątania śmieci pod nazwą „Czyste Góry Świętokrzyskie”, zorganizowaną przez Lokalną Organizację Turystyczną „ Góry Świętokrzyskie” oraz gminy: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Łagów, Łączna, Masłów, Nowa Słupia, Pawłów, Raków, Waśniów i Zagnańsk. Wychowankowie pod opieką nauczycieli posprzątali wyznaczony teren. Celem zadania była edukacja uczniów oraz polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych w szkole, kształtowanie postaw proekologicznych i zwiększenie wiedzy na temat racjonalnego gospodarowania odpadami. To doskonałe połączenie edukacji ekologicznej z wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Wszyscy bardzo się zaangażowali i sprawnie udało się zrealizować wyznaczony cel.
Opracowała: Sylwia Mróz
3 kwietnia 2023r. uczniowie kl. IV-VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jadownikach uczestniczyli w Wiosennym Turnieju Językowo-Przyrodniczym. Pod wymownym hasłem „Wiosennie i kolorowo witasz nas polska mowo” dwuosobowe drużyny zmagały się z różnorodnymi zadaniami.
Zawodnicy bez problemu odgadywali zagadki przyrodnicze, podawali nazwy zwierząt i roślin ukryte w ciągach wyrazowych, z entuzjazmem witali i dekorowali tron dla pięknych Wiosenek, z zawiązanymi oczami odgadywali nazwy tajemniczych rekwizytów. W konkursie ,,Pana Tadeusza” znamy i chętnie czytamy” ósmoklasiści z łatwością odpowiadali, na podstawie wskazanych fragmentów epopei, na pytania dotyczące zjawisk przyrodniczych. Natomiast w wiosennym kwiatobraniu recytowali wiersze Jana Brzechwy, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Czesława Janczarskiego. Nie zabrakło w tym dniu również pantomimy i skrętaczy językowych z motywem wiosennym. Najwięcej emocji dostarczyły uczniom konkurencje ruchowe. Bieg ze świąteczną pisanką, zawody z ptasim piórkiem, wiosenne porządki na czas oraz zajęcze podskoki w workach ożywiły nawet publiczność, która gorąco dopingowała swojej drużynie.
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami. Dzień upłynął w ciepłej i niezwykle miłej atmosferze. Turniej zaś tak bardzo spodobał się uczniom, że po jego zakończeniu od razu deklarowali chęć uczestniczenia w nim w przyszłym roku. Nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia czuwały panie: Elżbieta Madej, Aneta Wojteczek.
Opracowała: Elżbieta Madej
W dniach 03-05.04.2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jadownikach dzieci objęte terapią logopedyczną uczestniczyły w wielkanocnych zabawach logopedycznych przygotowanym przez szkolnego logopedę p. Milenę Sobieraj.
Przed Świętami Wielkiej Nocy dekorujemy nasze domy ozdobami, wśród których są pisanki, kurczaczki, zajączki, świąteczne wianki. Wielkanoc jest także wdzięcznym tematem do ćwiczeń logopedycznych.
Dzięki przygotowanym ćwiczeniom dzieci mogły wspomóc proces rozwoju mowy, doskonalić sprawności komunikacyjne, intelektualne oraz percepcyjno-motoryczne. Rozmowy o świętach, czytanie utworów literackich, a także zabawy językowe pobudzające wyobraźnię wspierają artykulację głosek oraz aparat mowy dziecka.
Poniżej propozycja pisankowej gimnastyki buzi i języka do wykonywania w czasie wolnym.
Przygotuj lusterko.
Baw się, udając, że Twój język jest pędzelkiem malującym różne wzory na pisankach. Przyglądaj mu się w lusterku, w jaki sposób maluje:
- Kreski – unoś czubek języka i "maluj" na podniebieniu długie kreski.- Linie falowane – otwórz szeroko buzię, wysuń język i w powietrzu "maluj" nim fale.- Kółka – otwórz szeroko buzię i "maluj" kółka czubkiem języka na podniebieniu.- Kropki – otwórz szeroko buzię i dotykaj czubkiem języka każdego zęba na górze i na dole.- Gwiazdki – otwórz szeroko buzię, "maluj" najpiękniej jak potrafisz gwiazdki na podniebieniu.- Malarz - wyobraź sobie, że jesteś malarzem. Ale nie takim zwyczajnym. Udawaj malarza, którego pędzlem jest czubek języka, a płótnem podniebienie. "Maluj" na podniebieniu fale i kropki.- Liczymy zęby - licz zęby. Język dotyka każdego zęba oddzielnie. Nie spiesz się.- Piłka - niech język będzie teraz piłką, która odbija się od dna jamy ustnej, potem od podniebienia, od policzka i na zmianę. Niech odbija się w różnej kolejności.- Konik – niech język będzie teraz konikiem - kląskaj. Najpierw powoli, potem coraz szybciej. Następnie konik się zatrzymuje - tu ważna sprawa - trzymamy przyklejony do podniebienia język, po kilku sekundach znowu rusza. Słodka gimnastyka buzi i języka – bajka logopedyczna
Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Zajączek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka miskę – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier (przesuwamy językiem po górnych zębach i podniebieniu), dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wszystkie składniki miesza (obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy językiem po górnych zębach, następnie po dolnych). Ciasto już się upiekło (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Zajączek teraz ozdabia ciasto – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba), orzechami (dotykamy językiem każdego dolnego zęba).
Opracowała: Milena Sobieraj