Piątek 26.04.2024

liczba odwiedzin: 412943
"W CZASIE WOLNYM NIE PRÓŻNUJĘ ..." "WESOŁA PRZYGODA Z ORTOGRAFIĄ" "ŚWIĄTECZNE ROZMAITOŚCI DROGĄ ..." "WESOŁA PRZYGODA Z KANGURKIEM MATEMATYCZNYM" "PRZYGODA Z CZYTANIEM KLUCZEM DO SUKCESU" INNOWACJE PEDAGOGICZNE "CYFROWE CIEKAWOSTKI" PRZYGODA Z PRZYRODĄ - DROGĄ DO SUKCESU INNOWACJE PEDAGOGICZNE ,, CYFROWE CIEKAWOSTKI"

 

Innowacja pedagogiczna

„W czasie wolnym nie próżnuję: tańczę, tworzę i haftuję”

 

W roku szkolnym 2018/2019  w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „W czasie wolnym nie próżnuję: tańczę, tworzę i haftuję.

Jej celem jest zagospodarowanie czasu wolnego uczniów poprzez wdrożenie ich do działalności kulturalnej w zakresie tańca, papieroplastyki i rękodzielnictwa. Zadaniem nauczycieli prowadzących: Małgorzaty Mergalskiej, Edyty Dawiec, Anety Wojteczek oraz Aleksandry Bicz jest upowszechnianie kultury oraz inspirowanie uczniów do zadań twórczych. Jedną z takich możliwości daje sztuka składania papieru, czyli orgiami i różne jego odmiany. To sposób relaksacji, wyciszenia, a nawet walki ze stresem, który w obecnych czasach dotyka coraz to młodsze osoby. Z kolei haft krzyżykowy czy matematyczny kształtuje m. in. wyobraźnię oraz doskonali koordynację wzrokowo – ruchową. Dzięki tej sztuce uczniowie mają okazję doskonalić precyzję, dokładność oraz wzmacniać umiejętności manualne.  Innym elementem działalności kulturalnej jest taniec, który również pozwala na twórcze wypowiadanie się, posiada walory kształcące i wychowawcze oraz doskonali umiejętności ruchowe dzieci. Ćwiczenia muzyczno – ruchowe wyrabiają poczucie piękna i są wspaniałą formą rozładowania stresu i agresji.

Kontakty z różnymi rodzajami sztuki pomogą uczniom poznać proces tworzenia dzieła sztuki i sprzyją poszerzeniu horyzontów świadomości estetycznej.

Innowacja „W czasie wolnym nie próżnuję: tańczę, tworzę i haftuję” skierowana jest do wszystkich chętnych uczniów. Prowadzona jest w wymiarze dwóch godzin tygodniowo: jedna godzina – zajęcia plastyczne i techniczne, druga godzina – zajęcia taneczne.

 

Origami, …….a może quilling?  A to wszystko w takt muzyki
 

Podczas październikowych zajęć prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej  „W czasie wolnym nie próżnuję: tańczę, tworzę i haftuję” uczniowie zapoznawali się ze sztuką orgiami. Jest to japońska sztuka składania papieru, która przynosi wiele radości płynącej z tworzenia oraz poczucia sukcesu po dobrze wykonanej pracy. Niektórzy obawiają się, że taka forma zabawy jest trudna ale po spróbowaniu zmieniają zdanie. Należy tylko zapoznać się z podstawowymi bazami oraz pracować według wyznaczonej kolejności kroków.

W technice orgiami uczniowie wykonali mnóstwo kolorowych motyli, które stanowiły dekorację sali podczas akademii
z okazji Dnia Nauczyciela. Ponadto dzieci dowiedziały się jak wykonać pudełeczko na prezenty.

Dodatkową atrakcją podczas zajęć było tworzenie odlewów gipsowych. Uczniowie po raz pierwszy wykonywali takie prace i byli bardzo zaciekawieni tą techniką oraz materiałami potrzebnymi do wykonania odlewów. Wykonane dzieła- płaskorzeźby aniołków były prezentami dla nauczycieli z okazji ich święta.

   

Pod koniec października dzieci uczęszczające na zajęcia zostały wdrożone w kolejną ciekawą technikę: „quilling”.
Ta fantastyczna metoda dekoracji polega na tworzeniu ozdób z wąskich paseczków kolorowego papieru, które są zwijane i formowane w różne kształty. Początki quillingu sięgają epoki renesansu. W tym okresie mnisi wykorzystywali pozłacane paski papieru do zdobienia książek. Do zwijania pasków używali gęsich piór ( z języka angielskiego- quill)- stąd pochodzi prawdopodobnie nazwa tej techniki. Quilling jest bardzo czasochłonny, ale niesamowicie relaksujący. Kolejne jesienne zajęcia zostaną poświęcone wykonaniu ozdób bożonarodzeniowych w tej technice. Nad właściwym przebiegiem pracy czuwały p. E. Dawiec oraz p. A. Wojteczek.

Z kolei na zajęciach tanecznych liczna grupa chętnych uczniów z klas VII i VIII rozpoczęła przygotowania do występu
z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Taniec z szarfami, który uczniowie naszej szkoły prezentowali podczas Pikniku Rodzinnego w czerwcu oraz w sierpniu podczas Dni Pawłowa tak bardzo się spodobał, że wielu naszych podopiecznych zgłaszało chęć przygotowania kolejnego układu. Ostatecznie grupa 14 uczniów przez cały październik intensywnie pracowała pod okiem opiekunów p. M. Mergalskiej i p. A. Bicz. Na pierwszych zajęciach został wybrany odpowiedni utwór muzyczny, a następnie po „burzy mózgów” krok po kroku wspólnie opracowano układ choreograficzny. Przy tej okazji uczniowie mogli wykazać się wrażliwością estetyczną, pomysłowością i kreatywnością. Doskonalili także umiejętność współpracy w grupie i współodpowiedzialności za podejmowane przedsięwzięcie.

 

Walentynkowe innowacje

Walentynki to coroczne święto zakochanych. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego  wspomnienie obchodzone jest 14 lutego.

 Dzień ten stał się więc okazją do obdarowywania osób, które kochamy i lubimy drobnymi upominkami. 

W związku z powyższym świętem uczniowie uczęszczający na zajęcia innowacji pedagogicznej „W czasie wolnym nie próżnuję: tańczę, tworzę i haftuję” przygotowali kiermasz ozdób walentynkowych.  Pod kierunkiem nauczycieli: Edyty Dawiec, Anety Wojteczek i Małgorzaty Mergalskiej dzieci klas starszych wykonały przepiękne kartki walentynkowe, serca z masy solnej i ozdoby gipsowe. Dodatkowo niektóre ozdoby zostały ozdobione techniką serwetkową- decoupage, pomalowane farbami oraz ozdobione wstążeczkami. Pięknie zapakowane upominki cieszyły się dużym zainteresowaniem pozostałych uczniów podczas kiermaszu. Pieniążki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup materiałów plastycznych, które uczniowie wykorzystają podczas kolejnych projektów.

 

     

 

 

Innowacje plastyczne

W drugim półroczu na zajęciach plastycznych prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „W czasie wolnym nie próżnuję – tańczę, tworzę i haftuję.” uczniowie poznawali kolejne techniki plastyczne oraz rozwijali te, z którymi zapoznali się wcześniej. Ponownie próbowali swoich sił w technice origami.  Uczestnicy zajęć polubili sztukę składania papieru i tym razem spod ich rąk wyszły przepiękne kolorowe gwiazdki. Prace pięknie prezentowały się na gazetce szkolnej i cieszyły oczy swoimi barwami podczas ponurych zimowych dni.

Kiedy zbliżała się  Wielkanoc uczniowie wspólnie z nauczycielami, p. Edytą Dawiec i p. Anetą Wojteczek, prowadzącymi ustalili, żeby wykonać niebanalne ozdoby świąteczne. Po raz pierwszy zapoznali się z techniką haftu matematycznego. Początki nie były łatwe, ale kiedy uczestnicy doszli do wprawy powstały ciekawe obrazki wielkanocne z pisankami, kurczakami i wiosennymi kwiatami.

    

 

 

Decoupage – technika ozdabiania przedmiotów

Ostatnie miesiące roku szkolnego uczniowie wraz z opiekunem p. Edytą Dawiec poświęcili doskonaleniu techniki decoupage. Jest to technika polegająca na ozdabianiu przedmiotów kolorowymi serwetkami lub przy użyciu specjalnego papieru.  Pierwszymi pracami jakie uczestnicy wykonali na zajęciach były szklane świeczniki. Do ich wykonania  wykorzystano szklane kieliszki, które pomalowano farbami akrylowymi a następnie ozdobiono motywami z serwetek. Dodatkową atrakcją było użycie preparatu do spękań jednoskładnikowych, którego efekty bardzo spodobały się uczniom. Gotowe świeczniki dzieci  zabrały do domów wykorzystując je jako ciekawy element dekoracyjny. Następnie młodzi artyści zabrali się do przygotowania prezentów dla swoich koleżanek i kolegów z klasy VIII. Tym razem ozdabiano drewniane serduszka papierem ryżowym. Dodatkowo uczniowie poznali technikę transferu, czyli przenoszenia obrazków i napisów na dowolną powierzchnię. Na odwrocie serduszek zamieszczono wierszyki pamiątkowe przy użyciu tej techniki. Ostatnim etapem pracy było upiększenie prezentów drewnianymi ornamentami i kolorowymi wstążkami. Mamy nadzieję, że takie oryginalne prezenty spodobają się absolwentom.

  

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Jadownikach
    Jadowniki 49
    27-225 Pawłów
  • 41 2721688

Galeria zdjęć