Historia Szkoły Podstawowej w Jadownikach
Tuż po II wojnie światowej w starym podworskim budynku Komornickich otwarto jednoklasową szkołę. Kierował nią właściciel budynku Aleksander Dłubak.
Budynek ten był bardzo stary, pokryty strzechą, ściany popodpierane belkami a podłoga dziurawa. W czasie deszczu woda strumieniami lała się do klasy. Okienka były bardzo małe a drzwi bez zamków.
Z powodu rozbiórki budynku szkołę przeniesiono do budynków wiejskich. Zajęcia odbywały się w kwaterach prywatnych Piotra Jarosza, Franciszka Piwnika i Stanisława Druzica. Wynajęte sale były nowe, ale ciasne.
Z biegiem czasu przybywało dzieci i nauczycielek. Społeczeństwo dopominało się o wybudowanie nowej szkoły. W 1956r. kierownik szkoły, Marian Salwerowicz, na ogólnym zebraniu rodziców podał propozycję budowy budynku szkolnego. Projekt ten poparto jednogłośnie oraz wyznaczono terminy następnych zebrań. Podczas jednego z dalszych zebrań wybrano Komitet Budowy Szkoły, w składzie:
Henryk Głuszek – przewodniczący
Jan Mergalski
Jan Tokarski
Henryk Migus
Jan Jasztal
Komitet podjął się gromadzenia funduszy. Rodzice dzieci uczęszczających do szkoły zobowiązali się na odpowiednie składki pieniężne. Organizowano zabawy dochodowe oraz wraz ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej wystawiano sztuki teatralne. Szkolne Towarzystwo Budowy Szkół z opiekunem Jadwigą Głuszek przez pewien okres czasu co miesiąc zbierało pieniądze na nową szkołę.
25 września 1959r. rozpoczęto rozmowy w sprawie lokalizacji szkoły. Ponieważ działka szkolna położona była na terenie nienadającym się do zabudowy postanowiono wymienić się działkami z Władysławem Kaczmarczykiem. Jednakże sprawa zamiany przedłużyła się z powodu braku aktu własności działki przez pana Kaczmarczyka.
W czerwcu 1960r. do Jadownik przyjechał główny architekt oraz przedstawiciel Inspektoratu Oświaty w sprawie budowy szkoły. Obejrzeli działkę szkolną i przystąpiono do załatwiania dalszych formalności związanych z wymianą działki i budową szkoły.
W grudniu 1962r. został sporządzony plan sytuacyjno-wysokościowy pod budowę szkoły wykonany przez inż. Lazarczyka z Ostrowca św. Za ten plan zapłacił komitet Rodzicielski ze swoich nagromadzonych funduszy. Szkoła została zlokalizowana na części gruntu Władysława Kaczmarczyka i ziemi szkolnej.
Budowę szkoły oficjalnie rozpoczęto 15 marca 1963r. a zakończono w zimie 1964r. Kierownikiem budowy został Bronisław Kabała. Dozorcami przy budowie szkoły byli: Jan Migus i Jan Słowinski
Przy budowie szkoły pracowała, w czynie społecznym, ludność z Jadownik, Brzezia, Jawora i Szerzaw. Duży wkład wnieśli również nauczyciele i rodzice. Do mieszkańców wyróżniających się należeli: Jan Mergalski, Jan Sobczak, Michał Różycki, Władysław Jędrzejczyk, Józef Bado, Jan Stanecki, Stanisław Jankowicz, Kazimierz Sawicki, Józef Sawicki, Jan Kalista, Jan Nowak, Władysław Stanecki, Szczepan Lipa, Henryk Czaja, Piotr Góźdź, Jan Bado, Jan Jasztal, Jan Migus, Wacław Kowalski, Władysław Szydłowski.
28 grudnia 1964r. odbyło się komisyjne przekazanie szkoły. W uroczystości udział wziął kierownik szkoły Kazimierz Milanowski oraz Komitet Budowy Szkoły.
Zajęcia w nowej szkole zaczęły się odbywać po feriach zimowych w 1964r. Dzieci, rodzice i Grono Nauczycielskie byli bardzo zadowoleni. Budynek był piękny, duże pomieszczenia oraz piękne korytarze. Jednakże brakowało wody i CO.
Przy oddaniu szkoły nie został uporządkowany teren wokół budynku. Po deszczu woda wlewała się do piwnic a wokół było pełno błota. Praca przy niwelacji terenu szła bardzo opieszale i minęło kilka lat zanim wyrównano teren wokół szkoły.
W latach 70 –tych nauczyciele wraz z uczniami wytyczyli drogi, klomby i rowy odwadniające wokół szkoły. Prace te wykonywano na zajęciach prac technicznych, wychowania fizycznego, na zbiórkach harcerskich oraz popołudniami. W ramach niedzielnych czynów partyjnych układano chodnik wokół budynku, wyrównano boisko szkolne i porządkowano klomby.
W 1973r. w związku z reorganizacją administracyjną obwód szkoły uległ powiększeniu o Jawór Stary.
Opracowała mgr E. Dawiec i Zofia Kalista